Data modyfikacji:

Ekspres przelewowy inny niż wszystkie! Test Melitta AromaFresh

Melitta AromaFresh to solidny ekspres przelewowy wyposażony we wbudowany młynek ceramiczny. Czy jest to idealny model dla użytkowników, którzy chcą mieć zawsze dostęp do świeżej, aromatycznej i pysznej czarnej kawy? Sprawdzamy! 

melitta aromafresh

Melitta AromaFresh prezentuje się bardzo nowocześnie! 

Ekspresy przelewowe mają szerokie grono zwolenników głównie ze względu na atrakcyjną cenę, a także możliwość przygotowania smacznej kawy dla więcej niż jednej osoby. Do naszej redakcji trafił bardzo ciekawy ekspres Melitta AromaFresh. Nowa generacja tego urządzenia została dopracowana w każdym calu, aby miłośnik kawy mógł przygotować swój ulubiony napój w mgnieniu oka.

Od razu po rozpakowaniu uwagę zwraca ciekawe wzornictwo. Nad dzbankiem wykonanym z wysokiej jakości szkła znajduje się pojemnik na filtr, a tuż nad nim zastosowano ceramiczny młynek do kawy z 11-stopniową funkcją regulacji mielenia.

melitta aromafresh
melitta aromafresh

To doskonałe rozwiązanie, ponieważ zmielona kawa ląduje bezpośrednio w filtrze, przez który chwilę później przepływa woda. Obok znajduje się panel sterowania ograniczony wyłącznie do najważniejszych przycisków. Za ich pomocą można dostosować takie parametry jak moc kawy, liczba filiżanek, a nawet stopień twardości wody. Jeżeli mamy już zmieloną kawę, to wystarczy wcisnąć przycisk, aby nie uruchamiać młynka. 

Cały proces parzenia jest tak intuicyjny, że po kilku chwilach od rozpakowania moja kawa już była przygotowywana. Nad panelem sterowania znalazł się zbiornik na wodę o pojemności 1,25 litra. Trzeba pamiętać o tym, że ekspres przygotuje tyle wody, ile zostanie wlane, dlatego warto się zastanowić, dla ilu osób zamierzasz zrobić kawę. Na szczęście na zbiorniku znajdują się podziałki, które sugerują, ile wody potrzeba na 2, 4, 6, 8 czy 10 filiżanek kawy.

melitta aromafresh

Nie da się ukryć, że standardowe ekspresy przelewowe zazwyczaj nie zachwycają swoim wyglądem. W tym miejscu należy pochwalić producenta, że wyszedł przed szereg i przygotował ekspres, który wygląda niezwykle nowocześnie. Przemyślana konstrukcja jest również bardzo funkcjonalna, dlatego ten model będzie w stanie obsłużyć każdy, nawet osoba, która z ekspresem przelewowym ma do czynienia po raz pierwszy. 

Jak ekspres wypada w codziennym użytkowaniu? 

Proces parzenia kawy w modelu AromaFresh został ograniczony praktycznie do minumum, dlatego do przygotowania ulubionego napoju potrzebujesz dosłownie 1-2 minuty. Pojemnik na ziarna znajdujący się w górnej części zawiera specjalne pokrętło, pozwalające na wybór idealnej grubości ziaren. Odpowiednie dostosowanie ma ogromny wpław na smak i intensywność kawy. Pojemność zbiornika jest na tyle duża, że spokojnie wsypiesz ziarna na dwa pełne dzbanki kawy, a może i nawet trzy. 

Filtr obrotowy wykonany z tworzywa wystarczy wyjąć jednym kliknięciem, aby założyć dodatkowy filtr papierowy. Obsługa jest łatwa, a papierowe filtry w rozmiarze 1x4 zakłada się szybko i bezproblemowo. W zestawie dostajemy kilka sztuk. Po napełnieniu zbiornika na wodę urządzenie włącza się i jest gotowe do pracy w dosłownie 2-3 minuty. Szybki czas pracy to zasługa mocy 1080 W.

melitta aromafresh
melitta aromafresh

Po wyborze mocy kawy i liczby filiżanek urządzenie automatycznie dostosowuje czas kontaktu wody z kawą, co jest gwarancją uzyskania bardzo dobrego aromatu, ale również smaku. Ekspres przelewowy Melitta może przelać do dzbanka kawę na 10 filiżanek. Czas przygotowania pełnej pojemności wynosi maksymalnie kilka minut. 

Dzbanek znajduje się na specjalnie zaprojektowanej płycie grzewczej, która domyślnie przez 40 minut podtrzymuje ciepło. Maksymalny czas podgrzewania do ustawienia to 60 minut. Dlaczego nie dłużej? Producent tłumaczy to tym, że kawa po upływie dłuższego czasu traci swoje właściwości, a także smak, który uzyskaliśmy tuż po przygotowaniu. Dlatego warto wypić ją jak najszybciej.

Po upływie wyznaczonego czasu całe urządzenie automatycznie się wyłącza, a na wyświetlaczu możemy zobaczyć tylko aktualną godzinę. Ekspres sygnalizuje wyłączenie sygnałem dźwiękowym, dlatego użytkownik wie, w którym momencie płyta przestaje działać. 

Trzeba przyznać, że smak kawy w porównaniu do innych ekspresów przelewowych jest zdecydowanie lepszy. Wynika to głównie z tego, że ziarna kawy są przygotowywane na dosłownie sekundę przed zaparzeniem, dlatego utrzymują wysoki poziom świeżości.

Podczas użytkowania młynek pracował cicho i, co ważne, bardzo dokładnie mielił ziarna. To zdecydowanie jedna z mocniejszych stron tego modelu! Przygotowywanie kawy z Melitta AromaFresh jest proste i naprawdę przyjemne. Tak naprawdę czas, jaki jest potrzebny na przygotowanie kawy, nie jest dużo dłuższy niż w ekspresach kolbowych. 

Melitta AromaFresh ma kilka przydatnych funkcji! 

Melitta AromaFresh ma bardzo przydatną funkcję planowania kawy. Użytkownik może wybrać, o której godzinie ekspres się uruchomi i przygotuje ulubiony napój. Jedyne, co musisz zrobić wcześniej, to napełnić wodę i zamontować filtr. Tym samym tuż po obudzeniu będzie czekać na Ciebie świeża i smaczna kawa. To bardzo przydatne!

Ekspres został wyposażony w zintegrowaną ochronę przed kapaniem, dlatego po wyjęciu dzbanka nie trzeba martwić się o zabrudzenie płyty grzewczej resztkami kawy. Dla niektórych użytkowników przydatna z pewnością okażę się funkcja polegająca na wyłączeniu młynka. Wówczas wsypujemy zmielone ziarna, a ekspres natychmiast przystępuje do parzenia.

melitta aromafresh
melitta aromafresh

Czyszczenie i pielęgnacja ekspresu 

Aby smak kawy był niepowtarzalny, ekspres musi być utrzymany w nienagannej czystości. Wkład filtra oraz szklany dzbanek mogą być myte w zmywarce, natomiast pokrętło od regulacji grubości mielenia jest wyjmowane. Dzięki dołączonemu do zestawu pędzelkowi można doczyścić młynek z resztek kawy. Dodatkowo filtr AromaFresh ma funkcję ochrony przed kamieniem 3w1, na którą składa się ustawienie poziomu twardości wody, wskaźnik zakamienienia oraz specjalny program do odkamieniania.

melitta aromafresh

Czy warto kupić ekspres Melitta AromaFresh? 

Ekspres przelewowy Melitta AromaFresh to urządzenie, które wyróżnia się na tle standardowych modeli. Przede wszystkim trzeba je docenić za nowoczesny wygląd, który świetnie wypełni praktycznie każdą kuchnie.

Dzięki wbudowanemu młynkowi ceramicznemu zapach i smak kawy jest jeszcze bardziej wyrazisty. Dzięki regulacji intensywności możemy dopasować napój do własnych potrzeb. Czytelny panel sterowania w połączeniu z najważniejszymi przyciskami gwarantują bezproblemową obsługę.

Funkcja podgrzewania dzbanka pozwala dłużej cieszyć się kawą. Za jednym razem można przygotować jej większą ilość bez obaw, że za chwilę będzie zimna.

Producentowi udało się zachować świetny stosunek jakości do ceny. Ponadto mamy wydłużoną 3-letnią gwarancję, co tylko potwierdza, że otrzymujemy bardzo solidny sprzęt. Ten ekspres znakomicie sprawdzi się zarówno w domu, jak i małym biurze. Wymagający kawosze nie będą rozczarowani!

melitta aromafresh
melitta aromafresh

Melitta AromaFresh najważniejsze cechy:

  • moc 1080W 
  • rozmiar filtra 1x4
  • maksymalna liczba filiżanek 10 
  • podświetlany włącznik
  • wyświetlacz LCD
  • młynek ceramiczny
  • automatyczne wyłączenie
  • podświetlany włącznik 
  • podgrzewanie dzbanka do 60 min
  • wymiary: 463x268x252 cm

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.