Data modyfikacji:

Czy to idealny ekspres przelewowy? Testujemy Melitta EPOS 1024-02 

Melitta EPOS 1024-02 to wyjątkowy ekspres przelewowy, który można zaliczyć do segmentu klasy premium. Sprawdzamy, jakimi funkcjami wyróżnia się ten model i przede wszystkim, jak smakuje przygotowana przez niego kawa! 

Melitta EPOS 1024-02

Pierwsze wrażenia i uruchomienie

Melitta przyzwyczaiła nas do oferty świetnych ekspresów automatycznych, które mieliśmy już okazję testować. Ale okazuje się, że producent ma również wiele do zaoferowania w segmencie ekspresów przelewowych.

Tym razem do naszej redakcji dotarł ekspres przelewowy Melitta EPOS, który wygląda bardzo nietypowo. Już na początku warto dodać, że jego unikalne wzornictwo w 2020 roku otrzymało nagrodę RedDot Award. Eksperci docenili funkcjonalność, ale również wyjątkowy wygląd. Nie da się ukryć, że Melitta EPOS na tle swoich konkurentów wychodzi przed szereg i oferuje rozwiązania, których do tej pory na próżno było szukać w ekspresach przelewowych

Melitta EPOS 1024-02

Całą konstrukcję możemy podzielić na dwie części. Po lewej stronie znajduje się dedykowany młynek, który ma regulację grubości ziaren. Tutaj do zmielenia trzeba podstawić dodatkowy pojemnik. Obok mamy już właściwy ekspres wyposażony w szklany dzbanek, a także wyjmowany zbiornik na wodę oraz lejek, w którym umieszczany jest filtr papierowy.

Na samej górze znajduje się obrotowy dozownik wody, o którym nieco więcej opowiem już za chwilę. Obie części urządzenia są połączone ze sobą specjalnym pałąkiem, przez co tworzą spójną całość. Tutaj trzeba zaznaczyć, że gabaryty tego ekspresu nie należą do najmniejszych i na blacie trzeba przygotować trochę miejsca. Pamiętajmy jednak, że otrzymujemy dwa urządzenia w jednym, dlatego nie ma potrzeby stosowania zewnętrznego młynka.

Melitta EPOS 1024-02
Melitta EPOS 1024-02

W dolnej części ekspresu przelewowego znajdziemy dotykowy panel sterowania zaprojektowany z myślą o zachowaniu spójności z pozostałą częścią urządzenia. Nie ma tutaj wyświetlacza LCD, który mógłby informować o postępach parzenia. Mam wrażenie, że to zaburzyłoby wygląd całego ekspresu. Dlatego rozwiązanie z dotykowym panelem jest dobre i idealnie uzupełnia całość. Melitta udowodniła, że ekspres przelewowy nie musi być nudny. W nowoczesnej przestrzeni kuchennej sprawdzi się doskonale i będzie idealnym uzupełnieniem dla reszty wyposażenia. Każdy wymagający użytkownik powinien zwrócić na niego uwagę! 

Melitta EPOS 1024-02

Przygotowywanie kawy nigdy nie było przyjemniejsze! 

Proces przygotowania kawy w Melitta EPOS jest prawdziwym rytułałem i czymś, czego nie zaznamy w ekspresach automatycznych. W pierwszej kolejności wsypujemy do młynka odpowiednią ilość ziaren i ustawiamy grubość mielenia w zależności od własnych preferencji. Na tym etapie trzeba przygotować pojemnik, do którego ziarna zmielimy. Można przygotować ich trochę więcej, aby mieć kawę już na zapas, jednak dla zachowania dobrego smaku i aromatu najlepiej mielić ziarna tuż przed przygotowaniem. Korzystanie z młynka nie jest obowiązkowe i jeśli mamy już kawę mieloną, to możemy pominąć ten krok i przystąpić do jej przygotowywania.

Melitta EPOS 1024-02

Po kilku sekundach ziarna można wsypać do filtra i na tym etapie urządzenie jest już gotowe do pracy. Nie zapominajmy o napełnieniu zbiornika wodą. Fajnie, że jest on wyjmowany, ponieważ brakującą wodę można szybko uzupełnić. Trzeba też pamiętać, ze ekspres wykorzystuje całą dostępną wodę, dlatego jej ilość ma ogromne znaczenie. Producent przygotował specjalną podziałkę do maksymalnie 10 filiżanek kawy. Na panelu dotykowym ustawiamy, ile kawy ma zostać przygotowane, a także jaka ma być jej moc.

Melitta EPOS 1024-02
Melitta EPOS 1024-02

W tym modelu znajdziemy funkcję wstępnego parzenia, która pozwala kawie na idealne rozwinięcie smaku. Polega to na tym, że świeżo zmielone ziarna są delikatnie zwilżane, zanim wejdą w kontakt z wodą. Następnie rozpoczyna się właściwy proces parzenia i tutaj mamy kolejny bardzo interesujący element. 

W ekspresie przelewowym umieszczono dozownik 360, który przez cały proces parzenia obraca się, zmieniając kierunek i przepływ wody. Taki zabieg ma odzwierciedlić klasyczne parzenie ręczne, które pozwala osiągnąć jeszcze lepszy smak, intensywność oraz aromat. Woda przepływa przez ziarna równomiernie, co pozwala na skuteczniejsze wydobycie z nich najważniejszych składników.

Melitta EPOS 1024-02

Jak Melitta EPOS wypada w codziennym użytkowaniu? 

Już na początku tej recenzji wspomniałem, że Melitta EPOS jest ekspresem wyjątkowym i to w codziennym użytkowaniu jest odczuwalne. Maksymalna moc urządzenia wynosi 1515 W, dlatego gotowość do pracy jest sygnalizowana już dosłownie po kilku chwilach od uruchomienia. Cały proces parzenia kawy daje dużo radości, a finalnie przygotowana kawa cieszy niepowtarzalnym smakiem. Mamy możliwość ustawienia mocy kawy w trzech etapach, od słabej po bardzo mocną. Każdy będzie z łatwością mógł dopasować jej intensywność pod siebie.

Melitta EPOS 1024-02

Po przygotowaniu kawa jest podgrzewana na specjalnej płycie jeszcze przez 40 minut. Dzbanek dobrze trzyma ciepło, dlatego kawę można wypić spokojnie do 1-1,5 godziny po zrobieniu. 

Ekspres jest banalnie prosty w utrzymaniu czystości, co jest zasługą wyjmowanych pojemników. Dzięki otwartej konstrukcji mamy możliwość doczyszczenia praktycznie każdego zakamarka, dzięki ułatwionemu dostępowi. Także z doczyszczeniem młynka nie było większych problemów. 

W codziennym użytkowaniu trudno było mi doszukać się jakichkolwiek minusów. Niektórym użytkownikom może przeszkadzać fakt, że kawa nie jest mielona bezpośrednio do filtra, tylko trzeba ją samodzielnie przesypać. Takie rozwiązanie ma testowany przez nas niedawno ekspres przelewowy Melitta AromaFresh. Tutaj jednak producent musiałby przeprojektować całą konstrukcję i ekspres straciłby swój niepowtarzalny charakter. Przesypanie zmielonej kawy zajmuje kilka sekund, dlatego nie stanowi to żadnego problemu. 

Czy warto kupić ekspres przelewowy Mellitta EPOS? 

Melitta EPOS to bez dwóch zdań wyjątkowy ekspres przelewowy, który bardzo wyróżnia się na tle swoich konkurentów, nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi technologiami. Użytkownik jest zaangażowany w proces parzenia praktycznie od początku do końca i to daje dużo frajdy, bo każdy może poczuć się jak barista we własnym domu. Intuicyjny panel dotykowy sprawdza się bardzo dobrze i, co ważne, reaguje na polecenia błyskawicznie. Jedyny mały minus to brak podpisów w języku polskim, ale nazwy i funkcje można opanować w kilka chwil, dlatego to również nie stanowi większego problemu.

Czy w takim razie warto wydać niespełna 1300 złotych na ekspres przelewowy? Jeśli oczekujesz od takiego urządzenia trochę więcej, chcesz mieć pełny dzbanek pysznej kawy każdego dnia, a dodatkowo zależy Ci na nowoczesnym urządzeniu do swojej kuchni, to odpowiedź brzmi jak najbardziej tak! To urządzenie dedykowane dla świadomych użytkowników, którzy od ekspresu przelewowego mają konkretne wymagania.

Melitta EPOS nie zawodzi na żadnym etapie, dlatego można powiedzieć, że jest to ekspres niemal idealny, dopracowany przez producenta w każdym calu. Przygotowywanie i picie kawy nigdy nie było przyjemniejsze! Na koniec należy dodać, że ekspres został objęty 3-letnią gwarancją przez producenta! 

Melitta EPOS specyfikacja: 

 • zintegrowany młynek
 • dozownik wody 360
 • funkcja wstępnego parzenia
 • regulowana moc kawy
 • panel dotykowy
 • wyjmowany pojemnik na wodę
 • płyta podgrzewająca
 • filtry papierowe 1x4
 • moc 1515 W
 • przygotowanie od 2 do 10 filiżanek 
 • wymiary 357x311x359 mm

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.