Data publikacji:

Sokowirówka czy blender? Który sprzęt AGD wybrać?

Sokowirówki czy blendery to świetne sprzęty AGD, które pomagają w przygotowywaniu soków, a także koktajli. Przyglądamy się bliżej tym urządzeniom i podpowiadamy, które z nich będzie lepszym wyborem.
sokowirówka czy blender

Sokowirówka i blender. Jakie są różnice pomiędzy urządzeniami?

Blendery to kompaktowe urządzenia, które mają służyć do szybkiego miksowania oraz blendowania produktów. Tutaj musimy jednak pamiętać, że owoce lub warzywa muszą być wcześniej obrane. Jednak cały proces przygotowywania napoju przebiega szybko. Konstrukcja blendera jest bardzo prosta i po zakończonym korzystaniu umycie wszystkich elementów zajmuje dosłownie kilka chwil. Blendery możemy podzielić na dwie kategorie:
Blendery ręczne są najczęściej oferowane z dodatkowymi akcesoriami, dlatego bez problemu pokruszysz lód (zobacz, jak wybrać blender do mrożonych owoców), orzechy, przygotujesz sok czy ubijesz jajka. Możliwości są tutaj naprawdę ogromne i to sprawia, że blender ręczny jest niezwykle pomocny w kuchni.
Blendery kielichowe przygotowano z myślą głównie o przygotowywaniu smoothie, soków czy innych napojów. Szczególnie ciekawe są małe wersje tych urządzeń, które mają odczepianą butelkę. Po przygotowaniu można ją ze sobą zabrać, co jest niezwykle przydatne. Blendery kielichowe występują również w dużych wersjach i to propozycja dla osób, które chcą przygotować sok dla większej ilości osób lub np. szukają blendera do zup.
Sokowirówki to z kolei urządzenia, które od początku były zaprojektowane do przygotowywania soków. Produkty w pierwszej kolejności są rozdrabniane, a następnie szatkowane. Dzięki bardzo wysokiej prędkości obrotowej jest możliwe oddzielenie miąższu od soku. Dlatego użytkownik jedyne co musi zrobić to pokroić owoce lub warzywa i wrzucać je w krótkich odstępach czasu. Gotowy sok jest przelewany do zbiornika, natomiast resztki lądują w specjalnym pojemniku.
Na pewno czyszczenie poszczególnych elementów sokowirówki jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Oczywiście to też zależy od urządzenia, bo niektóre sokowirówki (szczególnie te droższe) są łatwiejsze w czyszczeniu. Podczas procesu przygotowywania, sok zostaje napowietrzony i efektem tego jest utrata ważnych właściwości. Dlatego tak ważne jest, aby spożyć go możliwie jak najszybciej po przygotowaniu.
Sokowirówka lepiej radzą sobie z twardymi owocami i warzywami, a także takimi, które mają w sobie dużo soku. Blender natomiast bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniem koktajli ze szpinaku, roszponki czy jarmużu.

Sokowirówka vs blender. Jakie są różnice w cenie?

Ceny sokowirówek zaczynają się od około 200-300 złotych. Za najlepiej wyposażone modele trzeba zapłacić nawet 1000 złotych. Droższe sokowirówki są mniejsze, a także dysponują wyższą mocą. W przypadku blenderów kielichowych ceny zaczynają się już od 100 złotych. Topowe urządzenia tego typu mogą kosztować nawet 2500 złotych!  W przypadku blenderów ręcznych ceny również zaczynają się od 100 złotych, a najlepiej wyposażone modele kosztują nie więcej niż 900 złotych.

Sokowirówka czy blender? Co jest lepszym wyborem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, bo wszystko jest uzależnione od potrzeb użytkownika. Jeżeli głównie zależy Ci na przygotowywaniu soku z owoców lub warzyw, to sokowirówka będzie dobrym wyborem. Żeby kupić dobre urządzenie nie trzeba wcale wydawać majątku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że są to sprzęty AGD, które zajmują trochę więcej miejsca i wymagają regularnego oraz dokładnego czyszczenia.
Blender natomiast to idealny wybór do przygotowania zdrowego koktajlu. Najlepiej sprawdza się do miękkich owoców i warzyw. Możliwości połączeń poszczególnych składników są ogromne i po blendery kielichowe chętnie sięgają sportowcy oraz osoby aktywne. Przygotowanie napoju zajmuje kilka chwil, a dzięki wyjmowanej butelce, koktajl można zabrać ze sobą niemal natychmiast, co jest dużym udogodnieniem.
blender a sokowirówka

Polecane sokowirówki i blendery

Philips HR1832/00

Ta sokowirówka zbiera bardzo pozytywne recenzje głównie za doskonały stosunek jakości do ceny. Moc 500 W jest wystarczająca, aby poradzić sobie z większością warzyw i owoców. Dużym plusem tego modelu są kompaktowe wymiary, dlatego urządzenie bez problemu postawisz w każdej kuchni. Jeśli szukasz solidnej sokowirówki, która nie kosztuje majątku to ten model jest warty uwagi.

Sencor SJE741SS

Ta malutka sokowirówka jest dedykowana głównie.do cytrusów. Pojemnik na miąższ ma 1,2 l, natomiast silnik dysponuje mocą 400 W. Sitko filtrujące ze stali nierdzewnej gwarantuje bardzo dobre rozdrabnianie. To propozycja dla mniej wymagających użytkowników.

Bosch VitaPower Serie 2 MMB2111S

Ten kompaktowy blender marki Bosch został zaprojektowany w taki sposób, aby sok było można zabrać natychmiast po zrobieniu. Wysoka prędkość blendowania wynosi 40 000 obr./min przez co wszystkie składniki są bardzo dokładnie rozdrobnione. Tym urządzeniem zrobisz pyszne smoothie oraz koktajle. Za nieco ponad 200 złotych to bardzo dobry model!

Xiaomi Smart Blender

Blender Xiaomi wygląda dość niepozornie, ale tak naprawdę skrywa zaawansowaną technologię. Użytkownik ma możliwość ustawienia jednego z 9 poziomów prędkości. Osiem ostrzy miksuje w dwóch trybach - na ciepło oraz na zimno. Mocną stroną tego modelu jest wysokiej klasy silnik, który jest praktycznie niezawodny.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.