Data modyfikacji:

Jaka ziemia do ogrodu jest najlepsza? Ile ziemi kupić? Poradnik

Wydawałoby się, że ziemia to coś, czego w ogródku nie powinno zabraknąć, wystarczy ją przygotować, zasiać nasiona lub posadzić krzewy i po pewnym czasie cieszyć się efektami. Niestety, nie jest to takie proste, o czym wiedzą wszyscy miłośnicy ogrodnictwa. Rośliny potrzebują podłoża o szczególnych właściwościach, odpowiednio dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb. W przeciwnym razie nie wyrosną lub będą bardzo słabe i zmarnieją. Jak dobrać dobrą ziemię do ogrodu i ile jej kupić?
ziemia do ogrodu

Kiedy trzeba kupować ziemię do ogrodu?

Bez względu na to, jak ma wyglądać twój wymarzony ogród, wszystkie rośliny, które posadzisz, potrzebują światła, wody, powietrza i odpowiedniego podłoża, z którego będą czerpały niezbędne im do życia składniki. Co więcej, także ziemia pod trawnik powinna być prawidłowo dobrana. Niestety, często naturalnie występująca w ogrodzie gleba pozostawia wiele do życzenia. Wtedy konieczny jest zakup dobrej ziemi do ogrodu, która zapewni najlepsze warunki trawie, krzewom i kwiatom.

Zanim kupisz ziemię do ogrodu, musisz ocenić, czy na pewno jej potrzebujesz. Czasami wystarczy jedynie poprawienie struktury obecnego podłoża. Chcąc podejść do sprawy profesjonalnie, możesz oddać jego ocenę w ręce specjalistów, wtedy będziesz mieć pewność, że będzie ona w pełni trafna.

Jak samemu ocenić, czy konieczny jest zakup ziemi do ogrodu?

Żeby samemu ocenić jakość i parametry podłoża, należy ocenić jego wygląd i strukturę. Dobra ziemia do ogrodu nie powinna być przesadnie zbita i lepka ani też zbyt sypka. Ważna jest również jej kwasowość, ponieważ wszystkie rośliny mają ściśle określone preferencje. Odczyn pH można łatwo sprawdzić za pomocą prostych urządzeń, które w kilka chwil pokażą gotowy pomiar. Później wystarczy porównać go z upodobaniami planowanych roślin.

Jakie pH może mieć ziemia?

  • Lekko kwaśny: 5,6–6,5
  • Obojętny: 6,6–7,2
  • Zasadowy: >7,3
  • Silnie kwaśny: <4,5

Żeby ocenić strukturę ziemi, należy rozetrzeć ją w placach. Gleba gliniasta będzie lepka, wilgotna i zbita. Mimo iż jest zasobna z cenne składniki, jej wadą jest mała przepuszczalność. Inaczej jest w przypadku gleby piaszczystej, która swobodnie rozsypuje się w palcach. Ona nie magazynuje wilgoci i składników odżywczych. Jaka jest idealna ziemia do ogrodu? Gliniasto-piaszczysta, która łączy w sobie zalety obu rodzajów. Można ją rozpoznać po tym, że łatwo z niej ulepić kształt, jednak nie klei się do palców i wyczuwalne są w niej drobinki piasku.

Jaka ziemia jest najlepsza do ogrodu?

Ziemia do ogrodu, która będzie sprzyjała wzrostowi roślin, musi być zdrowa i dopasowana do ich potrzeb. To podstawowe warunki, które pozwolą ci cieszyć się udanymi plonami i pięknymi roślinami ozdobnymi. Po sprawdzeniu struktury, przepuszczalności i pH gleby, wiesz dokładnie, czy spełnia ona te warunki. Jeżeli nie, pozostaje wzbogacić ją lub wymienić jej górną warstwę.

Podłoże dla roślin o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym

Jaką ziemię do warzyw wybrać? Wiele roślin ogrodowych, w tym trawa i większość warzyw, lubi lekko kwaśną glebę, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów poprawiających jej żyzność. Z tego powodu uniwersalne rodzaje ziemi do ogrodu najczęściej mają odczyn pH 5,5–7,0.

Ziemia do ogrodu dla roślin kwasolubnych

Rośliny kwasolubne to między innymi: magnolia, jodła, wrzosy, rododendrony, hortensja. Podłoże, które jest dla nich idealne, to mieszanka torfu wysokiego oraz kory z drzew iglastych i nawozu zakwaszającego, np. siarczanu amonu.

Ziemia do ogrodu dla roślin zasadolubnych

Jakie rośliny lubią ziemię do ogrodu o odczynie zasadowym? Między innymi rośliny skalne, świerk serbski, sosna czarna, goździki, sasanki, wiele drzewek owocowych i liściastych, takich jak jabłoń, buk, głóg, jawor i jesion, a także czarny bez, bukszpan i jaśminowiec. Podłoże idealne dla tych roślin to mieszanka odkwaszonego torfu niskiego, wapnia oraz nawozów wapniowo-magnezowych. Można oczywiście samemu poprawić odczyn gleby, po uprzednim sprawdzeniu jaka jest jego wartość.

Ile ziemi do ogrodu kupić?

Ile ziemi do ogrodu kupić? Zależy to od jakości naturalnego podłoża i rodzaju roślin, które zamierzasz sadzić. Lepiej uwzględnić pewien margines błędu, choćby z tego powodu, że zakupiona ziemia jest luźna, a jeżeli ma na niej zostać wysiana trawa, wymaga kilkukrotnego zwałowania.

Co ważne, nie zaleca się wymiany gleby na dużej głębokości, wystarczy dołożyć nowe podłoże, dopasowane do potrzeb roślin, które mają w nim żyć. Wyjątek stanowi jedynie ziemia wyjątkowo złej jakości, na przykład skażona. Żeby założyć trawnik, ziemię gliniastą należy rozluźnić piaskiem, a piaszczystą wzbogacić próchnicą lub kompostem. Wystarczy warstwa o grubości około 10 cm, którą następnie miesza się na głębokości około 20 cm.

Jeżeli podłoże jest zupełnie jałowe, trzeba wymienić całą wierzchnią warstwę na głębokość około 10–20 cm. W ten sposób uzyskasz żyzną glebę idealną pod trawnik. Sadząc krzewy i drzewa, musisz wykopać dół sporo większy od bryły korzeniowej, najlepiej dwukrotnie głębszy i trzykrotnie szerszy od niej, a następnie wypełnić go żyzną ziemią do ogrodu.

Dobra ziemia do ogrodu – gdzie jej szukać?

Kupując ziemię do ogrodu, warto najpierw zorientować się, którzy dostawcy są godni zaufania. Nawet do niewielkiego ogródka potrzeba jej sporo, a od jej jakości zależą rezultaty, jakie uzyskasz. Sytuacja, w której wkładasz każdego dnia mnóstwo pracy w pielęgnację, a w efekcie otrzymujesz jedynie marne rośliny, z pewnością nie jest godna pozazdroszczenia. Ofert sprzedaży jest bardzo dużo, jednak nigdy nie ma pewności, czy trafi się na uczciwego sprzedawcę. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego podłoża jest zasięgnięcie opinii innych ogrodników – amatorów lub profesjonalistów.
Zdjęcie: tristana/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym