Data modyfikacji:

Basen stelażowy czy rozporowy? Który wybrać?

Basen stelażowy czy rozporowy to świetne rozwiązania dla osób, które marzą o małym kąpielisku we własnym ogrodzie, ale nie chcą montować drogiej i wielkiej niecki basenowej. Obywa rodzaje mają swoje plusy i minusy. Czym się wyróżniają? Który wybrać – basen rozporowy czy stelażowy? Sprawdź!
basen

Basen rozporowy czy stelażowy – który basen do ogrodu wybrać?

Basen we własnym ogrodzie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych. Nie chodzi tutaj wcale o malutki basenik dmuchany dla dzieci, lecz o spory zbiornik, w którym bez problemu pomieszczą się dorośli. Nie musi to również być ogromna niecka basenowa montowana w podłożu, która kosztuje niemałe pieniądze. Dwa niezwykle popularne rozwiązania to basen rozporowy czy stelażowy. Jaki basen do ogrodu wybrać? W artykule opisujemy wady i zalety tych rodzajów zbiorników.

Co pod basen ogrodowy? Baseny rozporowe i stelażowe stawia się na podłożu w ogrodzie. Może to być zarówno ziemia, jak i beton. Do ich ogromnych zalet należą atrakcyjna cena oraz możliwość przenoszenia w dowolne miejsce. Dzięki temu możesz umieszczać zbiornik w różnych lokalizacjach na działce lub nawet przenieść do innego ogrodu. Wyróżniają się one lekką konstrukcją i łatwą dostępnością. Ponadto po sezonie wystarczy złożyć je i schować, aby czekały do kolejnego lata! Nieważne, czy wybierzesz do swojego ogrodu basen stelażowy, czy rozporowy, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Najważniejszym z nich jest oczywiście jakość wykonania. Sprawdź także, na jakim podłożu może być rozkładany oraz w jaki sposób należy o niego dbać. Poniżej opisujemy cechy charakterystyczne, wady i zalety basenu rozporowego oraz stelażowego, a także różnice między nimi.

Wady i zalety basenu rozporowego

Basen rozporowy wyróżnia się brakiem konstrukcji, która podpierałaby go podczas rozstawiania czy użytkowania. Jego fenomen polega na tym, że rozkłada się sam w trakcie napełniania pod wpływem wody napierającej na jego ścianki. Ścianki są ułożone pod skosem, tak aby dno było szersze niż górna krawędź, co jest gwarancją stabilności. Jest okrągły lub owalny i nadaje się doskonale zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Do zalet basenów rozporowych należą:
  • niska cena,
  • brak metalowej konstrukcji, o którą mogłyby się zranić dzieci,
  • łatwość rozkładania i składania,
  • łatwość przechowywania.
Wadą basenu rozporowego jest nieco mniejsza stabilność i słabsza konstrukcja niż w przypadku basenów stelażowych. Mniejsze rozmiary mogą być zarówno plusem, jak i minusem. Ponadto zbiornik ten należy wypełniać sporą ilością wody, aby stał stabilnie.

Wady i zalety basenu stelażowego

Basen stelażowy wyposażony jest w metalowy stelaż, który zwiększa jego stabilność i trwałość. Zwykle zbiorniki tego rodzaju są większe i głębsze. To doskonały wybór na przykład dla dorosłych i starszych dzieci. Do zalet basenów stelażowych należą:
  • stabilność konstrukcji,
  • większe rozmiary – w niektórych modelach można nawet pływać,
  • różne kształty,
  • wytrzymałość.
Wadą basenu stelażowego jest nieco trudniejszy sposób rozkładania. Ponadto o metalową konstrukcję mogą się uderzyć małe dzieci. Dodatkowo zbiorniki stelażowe są zwykle droższe niż te rozporowe.

Basen stelażowy czy rozporowy? Różnice

Jak model wybrać do ogrodu – basen stelażowy czy rozporowy? Główną różnicę między tymi dwoma typami zbiorników stanowi konstrukcja i sposób rozkładania. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w metalowy stelaż, który zwiększa jego stabilność. Przez to jednak basen stelażowy może być trudniej rozstawić, ponadto małe dziecko mogłoby się uderzyć o twarde części.
Kolejna różnica to wielkość. Baseny rozporowe są z reguły mniejsze niż te stelażowe. Jeśli więc szukasz modelu dla dorosłych, wybierz tę drugą opcję. Stelażowe są ponadto trwalsze i bardziej wytrzymałe. Natomiast rozporowe baseny – prostsze w instalacji i mobilne. Wybierz ten basen, który bardziej odpowiada twoim preferencjom i potrzebom!
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Olga Wacholc