Data publikacji:

Husqvarna vs Stihl – co wybrać?

Na rynku urządzeń ogrodowych i leśniczych od wielu lat prym wiodą dwie firmy – Husqvarna i Stihl. Obie marki to liderzy, którzy cechują się przede wszystkim najwyższej jakości sprzętem, docenianym na całym świecie. Która firma jest lepsza? Co wybrać? Narzędzia Husqvarna czy Stihl? Przekonajmy się.
Husqvarna vs Stihl

Husqvarna vs Stihl. Liderzy wśród narzędzi ogrodniczych i nie tylko

Zarówno Husqvarna, jak i Stihl specjalizują się w produkcji narzędzi ogrodniczych oraz tych, które dedykowane są zaawansowanym pracom leśniczym. Nie oznacza to jednak, że pilarki czy piły łańcuchowe tych firm nie nadają się także do użytku domowego.

Już od wielu lat obie marki zdecydowały się na stworzenie pewnych linii produktów, które najlepiej radzą sobie w określonych warunkach. Powodem takiego rozróżnienia jest między innymi zdrowa konkurencja dwóch firm, które nie wchodzą sobie w swoje segmenty w sposób bezpośredni.

I tak na przykład Stihl wprowadził narzędzia, które specjalizują się szczególnie w pracach ogrodowych, w rolnictwie, ale też w leśnictwie. W ramach rozszerzonej oferty jednak Stihl oferuje również idealny sprzęt, który może stanowić wartość dodaną podczas pielęgnacji drzew, podkrzesywaniu, a nawet ratownictwa. Husqvarna z kolei zdecydowała się na mniej wyrafinowany podział swoich narzędzi. Jedna linia sprzętu to sprzęt dedykowany pracom domowym, druga z serii XP to sprzęt o zastosowaniu typowo profesjonalnym. Jednak dla osób niezdecydowanych przygotowano też serię narzędzi uniwersalnych, które sprawdzą się w rękach osoby początkującej, jak i profesjonalisty.

Stihl – jakie narzędzia?

Nie od dzisiaj wiadomo, że narzędzia marki Stihl należą do prawdziwej ligi mistrzów wśród sprzętów ogrodniczych, ratowniczych oraz tych niezbędnych osobom dbającym o dobrostan lasów i parków. Firma ta jest znana na całym świecie, a miliony użytkowników nigdy nie zamieniłaby swojego Stihla na cokolwiek innego.

Jakie narzędzia są w ofercie Stihl? Przede wszystkim pilarki łańcuchowe, kosy spalinowe, kosiarki ogrodowe, ale też świdry glebowe, odkurzacze ogrodowe, myjki ciśnieniowe czy coraz popularniejsze roboty koszące. Bez względu na to, jaki sprzęt marki Stihl wybierzemy, możemy być spokojni o jego wysoką jakość. Oczywiście cena urządzeń tej marki robi wrażenie, jednak w tym przypadku faktycznie możemy stwierdzić, że za wysoką ceną idzie wysoka jakość.

Husqvarna – jakie narzędzia?

Husqvarna to kolejny przykład tego, jak 50 lat doświadczenia w branży może pozwolić na przygotowanie zestawu profesjonalnych narzędzi, które będą służyć leśnikom, ratownikom, osobom pracującym w ogrodzie i wielu innym. Choć pod względem produktowym produkty Husqvarna stanowią lustrzane odbicie Stihl, to jednak wprawne oko wyłapie szereg różnic, które cechują obie te marki.

Na jakie sprzęty Husqvarna warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim kosiarki automatyczne, pilarki, kosiarki tradycyjne, traktory ogrodowe, wykaszarki, ale też przecinarki, wertykulatory, myjki ciśnieniowe, nożyce do żywopłotu i odśnieżarki. Tak naprawdę portfolio produktów marki Husqvarna jest niezwykle bogate, czego dowodem jest niekończący się katalog produktów tego producenta. To, czego możemy być pewni, to wysokiej jakości sprzętu wychodzącego spod rąk producenta Husqvarna. Tu również, jak w przypadku Stihl, cena jest wygórowana, jednak pierwszorzędna jakość z pewnością wynagrodzi wszystkim wysoki koszt inwestycji.

Porównanie jakości narzędzi

By wybrać odpowiedniego producenta sprzętu, będziemy musieli zająć się porównaniem jednej grupy produktowej, oferowanej przez obie marki. Dlatego skupimy się na najpopularniejszym sprzęcie, jakim jest pilarka. Podobnie pilarki, jak i inne sprzęty są oceniane pod kątem mocy urządzenia. W tym przypadku zarówno Husqvarna, jak i Stihl ma do wyboru kilka urządzeń w różnej półce cenowej. Pojemność silnika z reguły podawana jest w centymetrach sześciennych i to właśnie w taki sposób należy porównywać moc urządzeń. W przypadku najtańszych pilarek obu producentów, przeznaczonych do użytku domowego, pojemność silnika nie przekracza wartości 30 centymetrów sześciennych. Najmocniejsze z kolei mogą pochwalić się mocą nawet 130 centymetrów sześciennych.

W przypadku urządzeń Stihl zaadaptowana została dodatkowo technologii 2-MIX, która pozwala na uzyskanie optymalnej efektywności przy możliwie jak najmniejszym zużyciu paliwa. Każdy z producentów chwali się również swoimi osiągami w obszarze wagi urządzeń i poziomie hałasu. W zależności od wyboru konkretnego produktu, wagi i poziom głośności, różni się od siebie, jednak oba producenci idą w tej walce łeb w łeb.

Porównanie cen narzędzi

Jak wyglądają obaj producenci pod kątem potencjalnych cen sprzętu? W tym aspekcie również ciężko wybrać zwycięzcę. Obie firmy cechują się niezwykle bogatą ofertą, która w zorganizowany sposób odpowiada praktycznie każdemu segmentowi klienta. Co przez to rozumiemy?

Każdy sprzęt z jednej grupy produktowej cechuje się inną specyfikacją techniczną, a także odmiennym przeznaczeniem. Niektóre ze sprzętów świetnie nadadzą się do prac przydomowych, podczas gdy inne to urządzenia profesjonalne, dedykowane strażakom czy leśnikom. Każdy z tych sprzętów cechuje się też inną ceną. Oczywiście ze względu na niesamowitą jakość narzędzi, ceny te odstają znacznie od konkurencyjnych firm, jednak w walce między sobą ceny są zdecydowanie porównywalne.

Co wybrać? Husqvarna vs Stihl

W tej równej walce pomiędzy Husqvarna a Stihl bardzo często wygrywa zwykłe przyzwyczajenie do urządzeń jednej marki. W syntetycznym porównaniu ciężko wybrać zwycięzcę. Jeśli przeanalizowaliśmy każdy pojedynczy produkt z każdej grupy produktowej, być może udałoby nam się wyodrębnić zwycięzcę w każdej pojedynczej konkurencji, jednak obaj producenci charakteryzują się niezrównaną jakością.

Jeśli staramy się znaleźć sprzęt do domu, warto jednak polegać na dedykowanej temu zadaniu serii oferowanej przez Husqvarna. Urządzenia Stihl natomiast znajdują zastosowanie w pracach specjalistycznych.

Autor: Norbert Rukowski