Data modyfikacji:

Sadzenie drzew owocowych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sadzenie drzew owocowych może obecnie spotykać się ze wzmożonym zainteresowanie. Wynika to z gwałtownego wzrostu cen za owoce. Absurdalna cena kilogram czereśni z pewnością przyczyni się do wzrostu sprzedaży drzewek owocowych. Każdy, kto ma nawet najmniejszą działkę rekreacyjną, może zacząć się zastanawiać nad założeniem sadu. Niektórzy będą decydować się na sadzenie drzew przy bloku. Sprawdź, jak sadzić drzewa owocowe! 

Sadzenie drzew owocowych – dlaczego to ma sens? 

Działkowicze doskonale wiedzą, że nic nie smakuje lepiej od własnych owoców. Co prawda, na pierwsze zbiory trzeba trochę poczekać, ale cierpliwość się opłaca. Drzewa owocowe przepięknie kwitną podczas wiosny, przez co stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu lub sadu. W zdecydowanej większości przypadków drzewa owocowe są wolne od oprysków, dzięki czemu można kosztować owoce bez chemii. Co prawda, brak oprysków może spowodować, że owoce mogą być robaczywe, ale nie jest to regułą.  
Owoce bez oprysków to ukłon w stronę natury w czasach, gdy człowiek ma dość masowo produkowanej żywności, która nie do końca jest zdrowa. Zbiory owoców z własnego sadu to spora oszczędność w wydatkach na przetwory w czasie sezonu jesienno-zimowego. Z zebranych owoców można zrobić kompoty, dżemy, konfitury i powidła. Można z nich też robić susz. Dawniej mieszkańcy wsi przechowywali owoce w ziemiankach lub na chłodnych werandach, dzięki czemu owoce nadawały się do spożycia mniej więcej do marca. Obecnie raczej mało kto ma możliwość przechowywania surowych owoców, ale każdy może przygotować zapas przetworów dla siebie i swojej rodziny. 

Sadzenie drzew owocowych na działkach typu ROD 

Mieszkańcy miast dość często mogą dysponować niewielką działką w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Przed epidemią koronawirusa te działki były w umiarkowanych cenach, a niezagospodarowaną działkę można było kupić za niewielkie pieniądze. Obecnie działki w ROD są tak popularne, że kupno taniej działeczki graniczy z cudem. 
Na takich działkach, które bardzo często znajdują się w środku miasta, ludzie bardzo chętnie zakładają ogródki, warzywniaki, a także zajmuje ich sadzenie drzew owocowych. Działkowicze, którzy wiedzieli, jak sadzić drzewka owocowe, mogą cieszyć się obfitymi zbiorami. Dzięki temu omijają ich wydatki na owoce i warzywa. Nawet z niewielkiej działki ROD można zbierać dobre plony, ale trzeba się opiekować działką i o nią systematycznie dbać. W najlepszej sytuacji są działkowicze, którzy są członkami ROD na obrzeżach miast lub z dala od miast. Wówczas mogą mówić o zdrowych uprawach, bez kontaktu ze spalinami i innymi szkodliwymi czynnikami, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość owoców i warzyw. 

Jak sadzić drzewka owocowe? 

Kupując drzewko owocowe, trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie jest uszkodzone. Bardzo ważne są korzenie – nie powinny być zbyt przesuszone, bo może to być pierwsza oznaka tego, że drzewko się nie przyjmie. Korzenie muszą być zdrowe – jeśli w bryle znajdują się korzenie na przykład złamane, należy oddzielić ich uszkodzoną część. 
Drzewka owocowe lubią słoneczne miejsca – takie owoce będą dużo smaczniejsze niż owoce z drzewek, których sadzenie odbywa się w lesie (działki leśne). Dość istotna jest pora wsadzania drzewek do gleby. Na pytanie, jak sadzić drzewka owocowe, można usłyszeć dwie odpowiedzi. Jedni będą rekomendować wykopywanie dołków i uzupełnianie ich żyzną ziemią ogrodową z dodatkiem kompostu wiosną, a inni jesienią. Jeśli chodzi o, to kiedy sadzić drzewka owocowe na wiosnę, to najlepszymi miesiącami są kwiecień i maj. Ta pora roku zalecana jest do sadzenia drzewek owocowych, które są bardzo wrażliwe (na przykład brzoskwinie) – dzięki temu mają więcej czasu do tego, by przygotować się do warunków panujących podczas zimy. Zwolennicy sadzenia drzewek jesienią uważają, że należy to robić najlepiej w październiku (maksymalnie na początku listopada). Ich zdaniem drzewka będą lepiej i szybciej owocować, jeśli dochowa się jesiennego terminu. 
Drzewek owocowych nie można sadzić zbyt płytko, gdyż może to wywołać problem z pobieraniem wody i składników pokarmowych. Sadzenie w zbyt głębokim dołku może spowodować gnicie. Gdy otrzymasz przesyłkę z drzewkami owocowymi, zobacz, która część drzewka u szczytu doniczki jest odkryta i staraj się tak samo wsadzić drzewko do ziemi. Sklepy ogrodnicze mogą przekazać instrukcje sadzenia drzewka (zazwyczaj takie informacje znajdują się na etykiecie, a instrukcja jest zapisana w formie graficznej). W przymarketowych stoiskach ogrodniczych dowiesz się, jak sadzić drzewka owocowe z marketu. 

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed upałami? 

Drzewka owocowe, zwłaszcza młode, potrzebują podlewania. W Polsce od kilku lat lato jest bardzo upalne lub występuje ciąg upalnych dni, podczas których może wystąpić susza. Jeśli masz przydomowy ogród lub minisad, zadbaj o urządzenia niezbędne do podlewania. Jeśli masz czas i sprawia Ci to przyjemność, możesz wieczorami nawadniać ogród za pomocą węża ogrodowego. Możesz też skompletować urządzenia do podlewania automatycznego, dzięki czemu nie trzeba będzie poświęcać czasu na podlewanie roślin. 
Zdjęcie: mblach / Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.