Zastanawiając się, kiedy sadzić iglaki (np. świerki srebrzyste) do gruntu, ważne jest, by zwrócić uwagę na to, czy nasze rośliny są jeszcze w stanie spoczynku – to znaczy, że na pędach nie pojawiły się jeszcze charakterystyczne, wiosenne zielone pąki. W praktyce najczęściej iglaki sadzimy od połowy kwietnia do końca maja. Gdy roślina zacznie wypuszczać pąki, oznacza to, że najlepszy czas na jej posadzenie właśnie minął. Wówczas należy poczekać do jesieni. Jeśli zamierzamy sadzić iglaki jesienią, zwróćmy uwagę na czas, gdy gleba jest nasiąknięta wodą. Ważne, by zdążyć z sadzeniem roślin iglastych przed pierwszymi przymrozkami – wówczas drzewko czy krzew nie będą mieć problemu z przyjęciem się i powinny prawidłowo rosnąć. Gdy pierwsze przymrozki zaczną oddziaływać na glebę, świeżo posadzona roślina iglasta najpewniej nie przetrwa trudnych warunków.
Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę ogrodnicy, jest kalendarz księżycowy. Od dawna znany jest wpływ oddziaływania Słońca oraz Księżyca na wzrost i uprawę roślin. Podczas korzystania z tzw. kalendarza księżycowego przyjmuje się, że najlepszą porą na sadzenie roślin jest okres, gdy księżyca przybywa. Jest to wsparcie dla naturalnego cyklu rośliny. Zasady kalendarza księżycowego są respektowane przez znaczną część wprawionych ogrodników, którzy nie bagatelizują wpływu tego ciała niebieskiego na wzrost i kwitnienie roślin.
Przeczytaj także: Jaka ziemia do ogrodu jest najlepsza? Ile ziemi kupić? Poradnik
Po posadzeniu roślin, warto pamiętać o ich regularnym nawożeniu, zwłaszcza w okresie wegetacji. W porze wczesnowiosennej stosujemy nawóz do iglaków oraz obornik (np. granulowany). Pamiętajmy również o nawożeniu naszych roślin późną jesienią, co wspomoże je w rozwoju i pobieraniu niezbędnych składników z gleby.
Na dnie donicy wysypujemy warstwę kamieni czy keramzytu – jest to forma drenażu. To właśnie w tej warstwie będzie zbierać się nadmiar wody, nie dopuszczając tym samym do gnicia korzeni, co może mieć miejsce podczas hodowli roślin w donicach. Nie możemy zapomnieć również o regularnym podlewaniu, jednak w przypadku iglaków, które generalnie dobrze znoszą bardziej suche pory, możemy poczekać, aż gleba lekko przeschnie i wówczas dostarczać iglakom nowej porcji wody. Iglaki w donicach preferują stanowiska nasłonecznione bądź półcieniste.
Podczas przycinania iglaków stosujemy sprzęty takie jak sekatory oraz piły.