Data publikacji:

Ile zraszaczy ustawić na jednej sekcji?

Chcąc skutecznie zadbać o ogród, niezbędne jest odpowiednie nawadnianie. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zamontowanie zraszaczy. Aby jednak mieć pewność, że są rozmieszczone poprawnie, należy poznać potrzeby terenu i sporządzić plan ogrodu.
ile zraszaczy na jednej sekcji

Jakie zraszacze najlepiej wybrać?

Wybierając zraszacze ogrodowe, warto uświadomić sobie, które parametry są kluczowe i dlaczego należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście zasięg strumienia, nie jest to jednak jedyna cecha, mająca wpływ na efektywność nawadniania. Istotny jest także kształt obszaru, jaki zostanie okryty płaszczem wodnym. Najczęściej spotyka się zraszacz ogrodowy działający na planie koła lub kwadratu. Jeśli jednak decydujemy się na modele okrągłe, konieczne jest upewnienie się, czy można dopasować kąt pracy.

Mając w ogrodzie różne rośliny i krzewy, należy wybrać zraszacz umożliwiający dopasowanie mocy strumienia. Niektóre gatunki wymagają delikatnego zraszania, aby mogły zdrowo rosnąć. Zraszacz jest sprzętem kupowanym raz na wiele lat, dlatego konieczne jest sprawdzenie materiałów, z jakich został wykonany. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z metali nierdzewnych i tworzyw sztucznych.

Zraszacze umieszczane na stałe w podłożu powinny posiadać stabilny system mocowania. Natomiast wybierając model, który można przenosić, warto zwrócić uwagę, czy mimo odpowiedniego zasięgu, nie generuje strumienia o zbyt małej średnicy, który przez zwiększoną siłę może uszkodzić rośliny w innych częściach ogrodu.

Przeczytaj także, jaki wąż ogrodowy wybrać

Sporządzenie planu ogrodu i podzielenie na sekcje. Ile zraszaczy na jednej sekcji?

Plan ogrodu powinien zawierać jego dokładne wymiary, kształt oraz rozmieszczenie roślin. Następnie konieczne jest dopasowanie ilości niezbędnej wody, do każdej części posesji – uwzględniając teren, potrzeby trawnika i znajdujących się na nim roślin.

Wybierając konkretne modele zraszaczy, warto rozrysować zasięg nawadniania, nakładając go na mapę ogrodu. Pozwoli to na minimalizowanie pustych przestrzeni lub obszarów nadmiernie nawadnianych. W przypadku dużych ogrodów konieczne jest podzielenie zraszaczy na sekcje. Wtedy może paść pytanie, ile zraszaczy na jednej sekcji?

Najczęściej stosuje się od trzech do pięciu zraszaczy w jednej sekcji. Pozwala to na wygodne sterowanie poszczególnymi obszarami, bez konieczności uruchamiania za każdym razem całości. Dodatkowo pozwala to na zamontowanie pompy do wody o mniejszej wydajności. Bez problemu będzie można rozłożyć kompleksowe podlewanie ogrodu na różne pory dnia, w zależności od potrzeb.

Dlaczego dokładne zaplanowanie i ustawienie zraszaczy w ogródku jest kluczowe?

Dzięki dokładnemu zaplanowaniu i rozmieszczeniu zraszaczy, ogród może pięknie się rozwinąć i odciążyć osoby zajmujące się pielęgnacją. Lecz nie są to jedyne zalety efektywnego systemu zraszaczy. Dodatkowo pozwala on na znacznie bardziej oszczędne gospodarowanie wodą. Zraszacze nie nachodzą na siebie, przez co żadna przestrzeń nie jest nadmiernie podlewana. Również możliwe jest uniknięcie moczenia chodników i podjazdów, a także obszarów znajdujących się poza posesją.

Precyzyjne dobranie zraszaczy pozwala także na objęcie obszarem płaszcza wodnego bardzo nieregularnych kształtów. A należy pamiętać, że ogrody rzadko są idealnie prostokątne. Odpowiednia siła strumienia i starannie zaplanowane rozmieszczenie pozwalają na skuteczną pielęgnację roślin różnych gatunków, umieszczonych w poszczególnych częściach posesji. Uwzględnienie delikatniejszych i mocniejszych kwiatów i krzewów minimalizuje ryzyko zniszczenia lub niedostatecznego podlania.

Autor: Ewa Malinowska