Data modyfikacji:

Jaki wąż ogrodowy kupić?

Wąż ogrodowy to podstawowe akcesorium w ogrodzie. Strumień bieżącej wody przyda się chociażby do podlania kwiatów, zraszania trawnika, umycia samochodu czy napełnienia ogrodowego basenu. Sprawdź, jaki wąż ogrodowy kupić, by korzystanie z niego było wygodne.

wąż ogrodowy

Jaka średnica węża ogrodowego – ½ czy ¾?

Do podstawowych prac w ogrodzie z powodzeniem wystarczy wąż o średnicy ½ cala, czyli 12,5 mm. Łączy on elastyczność z niewielką wagą, co przydaje się na dużych obszarach. Cieńszy wąż jest przy okazji tańszy, co w przypadku wielu metrów bieżących ma spore znaczenie.

Inną popularną średnicą węża ogrodowego jest ¾ cala, czyli 19. Zapewnia on większą przepustowość i pozwala uzyskać wyższe ciśnienie na końcu węża. Nadaje się doskonale tam, gdzie wymagane jest duże ciśnienie wody, np. do wydajnego zraszania trawy.

Węża ogrodowego ¾ warto też użyć do zasilenia rozgałęzienia na dwa zraszacze lub dwa węże ½. Zasilenie bardziej rozległej instalacji nawadniającej może wymagać użycia jeszcze grubszych węży, np. jednocalowych.

Długość węża ogrodowego a ciśnienie wody

Szukając dobrego węża ogrodowego, warto wziąć pod uwagę zastosowanie produktu oraz obszar, jaki musi obsłużyć. Jeżeli wąż będzie służył jedynie do mycia samochodu i musi sięgnąć tylko do myjki wysokociśnieniowej, nie ma sensu przesadzać z długością. Im dłuższy wąż ogrodowy, tym niższe ciśnienie wody na jego końcu. Jeżeli musisz dostarczyć wodę do odległych zbiorników lub zraszaczy, wybierz model o dużej średnicy, ¾ lub nawet 1 cala.

Jeśli jednak chcesz mieć uniwersalny wąż, którym obsłużysz cały ogródek, ustal najodleglejsze miejsce od źródła wody i dodaj ok. 2 metry. W ten sposób uzyskasz optymalną długość węża. Dodatkowe 2 metry to zabezpieczenie na wypadek przeszkód, których nie uda ci się zgrabnie ominąć.

Dobrym pomysłem jest także połączenie dwóch węży. Nie tylko można je rozłączyć, gdy nie jest potrzebna pełna długość, ale dodatkowo umożliwiają wpięcie rozgałęźnika lub zraszacza. To zdecydowanie ułatwi organizację nawadniania ogrodu.

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Te parametry mają znaczenie

Przy wyborze dobrego węża ogrodowego zwróć uwagę na te elementy.

  • Elastyczność – dobrej jakości węże ogrodowe, np. kauczukowe, zachowują elastyczność nawet przy niskich temperaturach.
  • Brak zagnieceń – wewnętrzne warstwy usztywniające wąż ogrodowy powinny zapobiegać załamaniu oraz skręceniu węża.
  • Ochrona UV – filtr promieni słonecznych zapobiega rozwojowi glonów we wnętrzu węża. To szczególnie ważne w przypadku, gdy wąż używany jest do podlewania delikatnych roślin.
  • Liczba warstw – dodatkowe warstwy wzmocnią konstrukcję węża i zapobiegną powstawaniu bąbli, zagnieceń, pęknięć i dziur.
  • Maksymalne ciśnienie – upewnij się, że dany wąż obsługuje ciśnienie dostępne w twojej instalacji wodociągowej. Ciśnienie robocze węży ogrodowych to ok. 4-12 barów.

Wąż ogrodowy zwijany – sposób na porządek w ogrodzie

Ręczne zwijanie węża nie należy do przyjemności. Prace ogrodowe warto sobie ułatwiać, dlatego decydując się na zakup długiego węża ogrodowego, pomyśl o zakupie modelu z bębnem. Zwinięcie nawet bardzo długiego węża na bęben jest bardzo proste, a przy okazji zapobiegnie splątaniu. Dostępne są zarówno wózki z bębnem, które ułatwią ci transport węża (przydatne przy kilku źródłach zasilania) oraz bębny montowane na ścianę.

Rozciągliwy wąż ogrodowy

Dużą wygodę może dać rozciągliwy wąż ogrodowy. Rozpręża się on samoczynnie po napełnieniu wodą i może osiągnąć 30-45 metrów. W zależności od ciśnienia wody jego długość zwiększa się nawet trzykrotnie. Po zakończeniu prac i spuszczeniu wody wąż powróci do kompaktowych rozmiarów, co ułatwia zwijanie i transport. Wadą rozciągliwego węża ogrodowego jest nieco niższe ciśnienie.

Dobrej jakości złącza – o tym nie możesz zapomnieć!

Na koniec przypominamy: zwróć uwagę na jakość złączy do węża. Te dołączone często są niskiej jakości. Oprócz tego, że bywają kłopotliwe w obsłudze, to na dodatek mogą być nieszczelne. Nawet pozornie niewielki ubytek wody może w dłuższym czasie narazić cię na koszty lub doprowadzić do podmycia np. fundamentów, altan czy kostki brukowej.

Dodatkowo ciągłe wypadanie węża ze złączki doprowadzi cię do szału. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pistoletów zraszających, rozgałęźników oraz zraszaczy – na tych elementach nie warto oszczędzać.

Autor: Szymon Sonik