Data publikacji:

Najtańsza opaska wokół domu: jaką wybrać?

Opaska wokół domu pełni wiele ról – poza funkcją ochrony fundamentów oraz murów poprawia też estetykę budynku, podkreślając na przykład kolor elewacji lub dachu. W znaczący sposób porządkuje też przestrzeń wokół domu, ułatwia aranżację ogrodu i trawnika, poza tym pełni rolę chodnika, pozwalając w szybki sposób przemieszczać się po działce. Nawet najtańsza opaska wpłynie pozytywnie na wygląd posesji, z tego też powodu radzimy, jak ją wybrać.
Najtańsza opaska wokół domu

Czemu służy opaska wokół domu?

Na początek należy poznać powody, dla których warto zainwestować w opaski wokół domu. O ile są one standardem w przypadku większości nowych budynków, wiele starszych domów wciąż jest ich pozbawiona albo posiada ich mało funkcjonalne wersje wykonane ze zwykłych wylewek betonowych, które nie odpowiadają współczesnym standardom. Nowoczesna opaska wokół domu łamie jednak ten schemat.
Opaska obejmuje pas ziemi przylegający bezpośrednio do ścian budynku. Minimalnie ma od około 40–60 centymetrów do kilku metrów szerokości i może łączyć się z chodnikami wytyczonymi na posesji. Spełnia ona trzy podstawowe zadania, przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

Funkcja ochronna

W pozbawionych opaskach budynkach gleba styka się bezpośrednio z murami, podczas deszczu i dużych wiatrów, z łatwością przedostają się na nie wszelkiego rodzaju trudne do usunięcia zabrudzenia. Co więcej, nawet najlepszy tynk na ścianach bardzo łatwo nasiąka wilgocią z ziemi i zachowuje się jak gąbka.
Z czasem woda oraz zmienna temperatura sprawiają, że zaczyna pękać, a na powierzchni pokrytej schodzącą farbą pojawia się grzyb lub mech. Jeżeli nie zadziałamy w odpowiednim momencie, wilgoć dostanie się do wnętrza murów, których osuszenie jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Opaski stabilizują też podłoże i zapobiegają podmywaniu fundamentów.

Funkcja użytkowa

Opaski wokół domu pełnią też rolę chodnika, tak więc zajmowaną przez nią przestrzeń można wykorzystać na różne sposoby. Pas bruku lub żwiru pozwoli np. bezpiecznie zaparkować rower lub kosiarkę do trawy, a także ustawić meble ogrodowe lub szafki, bez obawy o ich zabrudzenie i zmoczenie. Na opasce ustawimy też bezpiecznie drabinę prowadzącą na dach lub donice z kwiatami. Stanowi ona również świetną podstawę do zamontowania oświetlenia ogrodowego.

Funkcja ozdobna

Opaski są też wreszcie interesującą ozdobą budynku. Typ i kolor materiałów, z jakich są wykonane, możemy dopasować do wyglądu elewacji lub dachu, np. na zasadzie kontrastu – jasne ściany vs ciemna opaska. W tej kwestii mamy naprawdę spory wybór, bowiem w sklepach budowlanych nie brakuj zróżnicowanych produktów pasujących do każdego domu oraz budżetu.

Najtańsza opaska wokół domu – czyli jaka?

Oczywiście nie zawsze dysponujemy środkami finansowymi, które pozwalają zrobić opaskę z drogiego kamienia lub egzotycznego drewna. Oczywiste zalety ułożenia tego elementy są jednak na tyle duże, że zrezygnowanie z niego w przyszłości wystawi nas na duże koszty. Na szczęście, stworzenie taniej opaski wokół domu nie jest szczególnie trudne, podczas zakupów zmuszeni będziemy jednak do wyboru najprostszych materiałów, które niestety z punktu widzenia estetycznego niekoniecznie jednak odpowiedzą na nasze wszystkie potrzeby.
Jeżeli będziemy trzymać się tylko najtańszych produktów, najbardziej ekonomiczne będą opaski żwirowe oraz opaska wokół domu z płyt chodnikowych.

Tania żwirowa opaska wokół domu

Przygotowanie żwirowej opaski jest bardzo proste i tanie. Na ubitą i przygotowaną ziemię wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwę żwiru. Brzegi opaski zabezpieczamy krawężnikami, które mogą być wykonane z najtańszych bloczków betonowych. Dla dodatkowego zabezpieczenia możemy także dołączyć do nich profile drenażowe przyjmujące wodę. Wybór koloru, faktury, kształtu oraz rozmiaru ziarna zależy od gustu inwestora i nie ma większego wpływu na funkcję opaski.
Warto jednak pamiętać, że bardzo drobne kruszywo będzie z czasem wywiewane i trzeba liczyć się z jego uzupełnieniem; będzie też słabszym oparciem dla stojących na nim przedmiotów. Poza tym opaska żwirowa jest bardzo łatwa w konserwacji – gdy kładziemy w ziemi nowe przewody i rury, jej powierzchnię wystarczy zwyczajnie odgarnąć.

Tania opaska wokół domu z płyt chodnikowych

Najprostsze płyty betonowe są dobrą i równie tanią alternatywą dla żwiru. Nie jest to co prawda najbardziej estetyczne rozwiązanie, ale skutecznie spełnia wszystkie swoje funkcje. Jeżeli dopłacimy trochę do materiałów, w ofercie marketów budowlanych znajdziemy spory wybór płyt w różnych kształtach oraz wielkościach, które dopasujemy do domu. Interesującą alternatywą jest też postawienie na płyty ażurowe, pomiędzy którymi umieszczamy ziemię ogrodową, w której wysiewa się trawę lub kwiaty. Opaski dodatkowo można też w elegancki sposób połączyć z chodnikami posesji, które prowadzą np. do ogrodu lub garażu.
Ułożenie opaski z płyt jest równie proste i z tym zadaniem poradzi sobie prawie każdy początkujący majsterkowicz. Na podkładzie z ubitego piasku ostrożnie układamy kolejne płyty, pamiętając przy tym, by pomiędzy nimi a ścianą zostawić jednocentymetrową szparę dylatacyjną. Krawędzie opaski zabezpieczamy krawężnikami, a także rynnami drenażowymi. Pamiętajmy przy tym, że powierzchnia płyt powinna posiadać lekki, kilkuprocentowy spadek w kierunku trawnika, co pozwala w naturalny sposób spływać wodzie deszczowej.
Zdjęcie: didesign / Envato Elemennts