Data publikacji:

Nowoczesna opaska wokół domu: ciekawe pomysły i inspiracje

Opaski wokół domów pełnią nie tylko ważną funkcję ochrony fundamentów, ale przy zastosowaniu odpowiednich materiałów mogą kompletnie odmienić oblicze budynku, podkreślając np. kolor jego fasady. W ten sam sposób współgrają również z otoczeniem, porządkując przestrzeń, wyznaczając ciągi komunikacyjne oraz ułatwiając zaaranżowanie ogrodu. Radzimy, jak dobrać i wykonać nowoczesną opaskę wokół domu.
Nowoczesna opaska wokół domu

Po co układamy opaskę wokół domu?

Opaska zajmuje pas ziemi przylegający bezpośrednio do wszystkich ścian budynku, a jej szerokość, w zależności od posesji oraz potrzeb jej właściciela, wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. Podstawowym zadaniem opaski jest zabezpieczenie elewacji oraz fundamentów budynku, a także stabilizacja podłoża.
W przypadku domów pozbawionych opaski ich mury stykają się bezpośrednio z trawnikiem. Przy dużym wietrze lub deszczu zabrudzenia bardzo łatwo przedostają się na ściany, zwłaszcza tuż przy ich podstawie. Sąsiadująca z przemoczoną ziemią lub trawą elewacja szybko zaciąga też wilgoć, która z czasem prowadzi do uszkodzenia i pękania tynku oraz odchodzenia farby, a także mało estetycznych zacieków. Nowoczesne opaski posiadają systemy drenażowe, które odprowadzają deszczówkę z dala od domu.
Opaski pomagają też chronić fundamenty przed podmywaniem oraz erozją wywołaną wodą. Stanowią przy tym też stabilne podłoże oraz dodatkową przestrzeń użytkową. Dzięki niej bez problemu ustawimy drabinę przy dachu, bez obawy o to, że ugrzęźnie ona w ziemi. Opaska będzie też idealnym miejscem do odstawiania roweru lub zaparkowania kosiarki do trawy czy ustawienia ogrodowych zabawek dziecka.
Nie można też oczywiście zapomnieć o estetycznej funkcji opasek. Jak już zaznaczyliśmy, świetnie podkreślają one kolor elewacji np. na zasadzie kontrastu, a także mogą same w sobie stanowić interesujący element ozdobny, gdy do ich wyłożenia używamy interesującej kostki brukowej lub kamieni o nierównych brzegach czy żwiru o ciekawej barwie. Opaska to też idealne miejsce do zainstalowania oświetlenia ścian domu oraz ogrodu.

Z czego układamy opaskę wokół domu? Przegląd nowoczesnych metod

Opaskę wokół domu wykonuje się z przepuszczalnych materiałów, które pozwalają na swobodne parowanie i odprowadzanie wody. Z tego też powodu stanowczo odradza się stosowania opasek z wylewki betonowej. Zatrzymuje ona wilgotność w ziemi, przez co bardziej szkodzi niż pomaga w tej kwestii, prowadząc do nasiąkania murów i fundamentów. Co więcej, na skutek działających na nią sił, z czasem będzie nieuchronnie pękać i odkształcać się, wpływając na estetykę domu. Z jakich materiałów możemy więc korzystać?
Opaski wokół domu można wykonywać na wiele sposobów, przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.
Przeczytaj także, jak wykonać tanią ścieżkę ogrodową

Nowoczesna opaska z kostki brukowej

Wykorzystanie kostki brukowej do instalacji opaski wokół domu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem. Do zalet kostki należy niska cena oraz łatwość instalacji, a także jej ewentualnej naprawy. W sklepach budowlanych znajdziemy bardzo szeroki wybór wzorów w różnych kształtach i kolorach, które z łatwością dopasujemy do wyglądu oraz aranżacji domu.
Kostka jest bardzo trwała i będzie służyć wiele lat. Świetnie sprawdzi się zarówno na wąskich, jak i szerokich opaskach. Warto jednak na etapie planowania wziąć pod uwagę jej rozmiary, by uniknąć jej niepotrzebnego przycinania. Zewnętrzne boki opaski zabezpieczamy krawężnikami lub bloczkami rynnowymi, które odprowadzają i zbierają wodę.

Nowoczesna opaska z płyt chodnikowych

Kolejny bardzo popularny sposób na nowoczesną opaskę wokół domu. Instalacja przebiega tutaj w podobny sposób, jak w przypadku kostki brukowej, z tym że wykorzystujemy różnego typu płyty chodnikowe. Wybór dostępnych wzorów jest nieco mniejszy, dlatego będą one pasować głównie do nowoczesnych domów. W przypadku mniejszych posesji bardzo często opaskę wykonuje się z pojedynczej linii płyt.
Interesującym rozwiązaniem jest skorzystanie z ażurowych płyt chodnikowych, które wypełnia się ziemią ogrodową, dzięki temu możemy wysiać w nich trawę lub kwiaty. Ich ułożenie wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń w postaci warstwy geowłókniny, która zapobiegnie wypłukiwaniu i mieszaniu się ziemi ogrodowej z glebą.

Nowoczesna opaska wokół domu ze żwiru

Najtańsza metoda wykonywania opaski wokół domu, nie znaczy to jednak, że nie osiągnie się z nią dobrych efektów. Na ubitą ziemię wysypujemy kilkunastocentymetrową warstwę kruszonego kamienia lub żwiru. Przed jej rozsypywaniem i wywiewaniem chronią krawężniki, które poza betonowymi bloczkami można zrobić także z płaskiego kamienia (rozwiązanie idealne dla bardziej tradycyjnych domów i ogrodów).
Podczas aranżacji opaski tego typu mamy sporo pole do popisu, bowiem możemy wykorzystywać lub mieszać ze sobą kamienie o rożnej wielkości oraz fakturze, osiągając wygląd dopasowany do koloru elewacji oraz dachu. Opaski żwirowe bardzo łatwo naprawimy. Dzięki swojej przepuszczalności są też idealne na działkach narażonych na podmywanie.
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements