Data modyfikacji:

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Inspiracje i pomysły

Ścieżka ogrodowa porządkuje przestrzeń, zapewnia ład i sprawia, że nawet mały ogród dzieli się na przytulne części. Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Zobacz nasze pomysły i inspiracje.

ścieżka w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie. Pomysły i inspiracje

Ścieżka to znakomity pomysł na ogród. Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Zacznij od dobrego zaplanowania terenu. Liczba i długość ścieżek musi być oczywiście dopasowana do wielkości ogrodu. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, nie żałuj miejsca na ścieżki.

Pamiętaj, że tam, gdzie planujesz ścieżkę, trzeba będzie się pozbyć trawy, dlatego weź pod uwagę także uwarunkowanie terenu – czy nie jest podmokłe, zbyt spadziste lub czy akurat nie rosną w tym miejscu cenne drzewa.

Zastanów się też, czy po ścieżce mają spacerować dwie osoby obok siebie czy ścieżka ma być wystarczająco szeroka dla jednej osoby. Dróżka dla dwóch użytkowników powinna mieć co najmniej 120-150 cm szerokości.

Następnie przemyśl, jakich chcesz użyć materiałów do wykonania ścieżki w ogrodzie. Czy chcesz w nie zainwestować większą sumę pieniędzy, czy raczej planujesz wydać mało lub wykorzystać to, co masz np. w garażu, używając materiałów z recyklingu.

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Otoczaki, grys, płyty

Pomysłem na tanią ścieżkę w ogrodzie są zwykłe… kamyki. Taka ścieżka wygląda bardzo estetycznie. Szczególnie popularne są kamyki w kolorze białym, tzw. otoczaki, które bardzo ładnie wyglądają w większości ogrodów. Są gładkie, ale spore – dlatego mogą być nieco niewygodne do chodzenia po nich, ale za to bardzo dobrze wyglądają, zwłaszcza kontrastując z zielenią trawy. Kamyki nie brudzą się, ponieważ łatwo je umyć wodą pod ciśnieniem, deszcz także pomoże utrzymać je w czystości.

Z czego jeszcze można zrobić ścieżkę w ogrodzie? Możesz użyć grysu kamiennego – kamyki te mają nieco mniejszy rozmiar, możesz też wybrać różne kolory. Minusem rozwiązań z użyciem kamyków może być ich rozpraszanie się i niestabilność. Ale ścieżka ogrodowa to nie autostrada, dlatego możesz postawić właśnie na piękno. Kamyki ogrodowe nie są drogie – kupisz je za około 20 złotych za 5 kilogramów.

Ścieżka ogrodowa z drewna

Wolisz bardziej twórcze rozwiązania? Poszukaj kostek z drewna – sklepy ogrodnicze sprzedają je jako bruk drewniany. Szczególnie odporny na warunki atmosferyczne i trwały jest bruk dębowy.

Kostki układamy w wybranych odstępach, wbijając w ziemię, a nawierzchnię wysypujemy żwirem lub grubym piaskiem. Przerwy pomiędzy kostkami również można wypełnić żwirkiem. Taka ścieżka ogrodowa prezentuje się bardzo estetycznie, ale trzeba pamiętać, że wymaga częstej konserwacji – będzie wymywana przez ulewy i płynącą wodę, a drewno będzie się osadzało coraz bardziej w ziemi.

By ścieżka wyglądała jeszcze ładniej, możesz użyć kołków akacjowych lub sosnowych. Piękną ścieżkę uzyskasz też z plastrów drewna – możesz je zrobić samodzielnie, tnąc pień. Pamiętaj, by minimalna grubość takich plastrów wynosiła około 20 cm, a średnica 40 cm – wtedy będą stabilne.

Ścieżki w ogrodzie z drewna wcale nie musizą mieć rustykalnego charakteru, przeciwnie – mogą być też nowoczesne. Wystarczy, że użyjesz drewnianych paneli ogrodowych. Bardzo łatwo się je układa, są trwałe i eleganckie. Trzeba je oczywiście zabezpieczyć impregnatem. Bardzo ładnie komponują się z trawami, pasują też do oczek wodnych.

Kamienie ogrodowe – klasycznie piękna ścieżka ogrodowa

Marzy ci się ścieżka ogrodowa z kamieni polnych? Dużych, płaskich, chłodnych jak w górskim strumieniu? K amienna ścieżka pięknie wygląda zwłaszcza w tych mniejszych, kameralnych ogrodach. Skąd zdobyć takie kamienie? Można je zbierać właśnie w górskich strumieniach, na plażach – ale zajmie to zapewne wiele lat. Dlatego zamiast kamieni można użyć innych twardych materiałów, np. naturalnych płyt marmurowych. Ciekawie będą wyglądały fragmenty płyt o nieregularnie połamanych kształtach. Możesz pozwolić rosnąć trawie pomiędzy takimi płytkami – będzie to wyglądało artystycznie, a jednocześnie luksusowo.

Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej – pamiętaj o warstwach

Jeśli chcesz, by stopnie twojej ścieżki były równe, ale trwalsze niż stopnie z bruku drewnianego, używaj cegły klinkierowej lub kostki brukowej, którą możesz pomalować na dowolny kolor. Stopnie takiej ścieżki będą wygodniejsze i stabilniejsze. Możesz też poszukać fragmentów cegieł – odpadków z budowy. Możesz także przerwy pomiędzy kostką wypełnić żwirkiem.



Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie z kostki brukowej? Prawidłowo wykonana powinna mieć kilka warstw. By je ułożyć, trzeba najpierw wykopać oznaczony wcześniej palikami ze sznurkiem trakt. W przypadku ścieżki pieszej jest to:

  • 10-20 cm – na taką głębokość wykopujemy ziemię,
  • następnie wysypujemy warstwę nośną ze żwiru lub tłucznia,
  • potem usypujemy przynajmniej 5 cm piasku – będzie to podsypka,
  • warstwa wierzchnia może mieć różną grubość – kostka betonowa ma najczęściej około 6 cm, i powinna wystawać 3 cm ponad poziom gruntu.

Stabilnie i solidnie wykonana ścieżka będzie miała około 25-30 cm głębokości. W przypadku ścieżek wyłącznie dla pieszych można pominąć układanie warstw, jednak jeśli po ścieżce będzie przejeżdżało auto, warto zadbać o solidne podstawy, a warstwy dodatkowo ubić zagęszczarką.

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Kora lub... szkło

Popularnym materiałem na małe, wąskie i tanie ścieżki w ogrodzie jest też kora drzewna. Używa się też kory mieszanej ze żwirem. Takie ścieżki są bardzo malownicze, ale dość nietrwałe i co roku, po wiosennych roztopach, trzeba je poprawiać. Ze względów estetycznych warto jednak nawet przez jeden sezon mieć taką ścieżkę. Korę ogrodową kupisz już za około 40 zło tych za worek o pojemności 50 litrów.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie butelek po napojach niskoalkoholowych. Ścieżka ze szkła to oczywiście trakt wyłącznie dla pieszych, nie wiadomo też, jak trwała będzie (np. czy szkło wytrzyma mrozy), wygląda jednak zjawiskowo i bardzo oryginalnie. Jak ją zrobić taką ścieżkę w ogrodzie? Butelki wbijamy ciasno obok siebie w ziemię szyjką do dołu, a przestrzenie między nimi uzupełniamy piaskiem i żwirkiem.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska