Data modyfikacji:

Fontanna ogrodowa – jak zrobić samemu piękną ozdobę do ogrodu

Fontanna ogrodowa to niezwykły element ogrodu, który przyciąga wzrok i działa relaksująco na zmysły. Przyjemny plusk wody w towarzystwie ćwierkających ptaków skutecznie wprowadza w stan błogiego odprężenia. Dysponując budżetem około 800 złotych i wolnym popołudniem, jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać piękną ozdobę ogrodu. Samodzielne projektowanie i montaż stanowią ciekawe i przyjemne wyzwanie, a efekt końcowy z pewnością wywoła w nas poczucie satysfakcji i dumy z własnoręcznie wykonanej fontanny ogrodowej. Zobacz, jak zrobić ją samemu.
fontanna

Dlaczego warto mieć własną fontannę ogrodową?

Fontanna ogrodowa to niezwykły, przyciągający uwagę dodatek, który zdecydowanie ubogaci kompozycję wizualną naszego terenu zielonego. Wiele ogródków jest zbyt małych na posiadanie własnego oczka czy zbiornika wodnego, przez co niemożliwe będzie stworzenie takiego akwenu. Samo założenie oczka to wydatek rzędu minimum 2000 złotych plus roczne koszty utrzymania wynoszące nierzadko 500 i więcej złotych. Można więc stwierdzić, iż fontanna ogrodowa to przede wszystkim ekonomiczny wybór, który nie będzie wymagać nadmiernej uwagi od właściciela.
Inną, równie ważną kwestią, jest możliwość personalizacji fontanny ogrodowej i dopasowanie jej do pozostałych elementów. Możliwe jest zadecydowanie, czy ta dekoracja będzie stanowiła centralny punkt terenu zielonego, czy jedynie dopełnienie całości krajobrazu. Opcja uformowania krawędzi fontanny, dna, a nawet ornamentów okalających pompę do fontanny pozwala na wysoki stopień personalizacji i dopasowania ostatecznego wyglądu do naszych oczekiwań. Samo tworzenie fontanny ogrodowej przypomina nieco układanie klocków na planszy w taki sposób, by gotowa konstrukcja była pod każdym względem kompletna.
Poza funkcją czysto estetyczną, fontanny wodne spełniają zadania niezwykle istotne z punktu widzenia ptaków, owadów i innych zwierząt. Dekoracja ta pozwala im się ochłodzić w letnie, upalne dni; zimna woda wypływająca z dyszy to doskonałe miejsce na odświeżającą kąpiel czy regenerujący odpoczynek. Nierzadkim widokiem jest również konsumpcja wody przez zwierzęta, które w poczuciu pragnienia decydują się na zagoszczenie w naszym ogrodzie. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, iż pięknie śpiewające ptaki zasiadające na skraju fontanny to kolejne dobro dodane do ogólnej prezencji terenów zielonych.

Budowa fontanny krok po kroku

Zdecydowałeś się na fontannę ogrodowa? Jak zrobić ją samemu? Samodzielne zbudowanie fontanny wbrew pozorom nie jest trudne – cały proces można wykonać tak naprawdę w jedno popołudnie, a najtrudniejszym elementem zdaje się wymyślenie i zaprojektowanie ostatecznej wizji. Omówmy zatem kroki, które należy podjąć celem stworzenia wyjątkowej i – co najważniejsze – sprawnej fontanny.

Krok 1. Projekt

Podstawowa kwestia, bez której niemożliwe będzie przystąpienie do realizacji tworzenia fontanny. Projekt powinien nie tylko uwzględniać lokalizację naszej własnoręcznie wykonanej dekoracji, ale także zawierać oszacowanie materiałów potrzebnych do budowy. Warto poświęcić na tym etapie nieco czasu, gdyż precyzyjne pomiary i dokładne obliczenia zaoszczędzą nam dokupowania materiałów lub zwracania nadwyżek w sklepie.

Krok 2. Lista zakupów

Po stworzeniu projektu fontanny konieczne będzie zrobienie listy zakupów. Przyjmując, że chcemy wykonać standardową, kamienno-łupkową dekorację (prosty i praktyczny sposób tworzenia fontann), potrzebować będziemy następujących elementów:
• pojemnik budowlany, kastra lub inny wytrzymały zbiornik na wodę, średnica około 45-50 cm,
• metalowy ruszt w formie kratki o wąskich oczkach i wymiarach nieco szerszych niż zbiornik na wodę,
• siatka ogrodzeniowa z plastiku o oczkach nie szerszych niż 1 cm,
• folia budowlana o wysokiej odporności na wilgoć, najlepiej w kolorze czarnym,
pompa do wody fontannowa o wydajności około 1500 l/h,
• łupki i kamienie do budowy murku otaczającego fontannę,
• przewiercony kamień (opcjonalnie z niego będzie „wypływać” woda).

Krok 3. Ułożenie zbiornika i zabezpieczenie

Możemy przejść do budowy fontanny ogrodowej. Jak to zrobić? Pierwszym etapem będzie ustawienie pojemnika na wodę, który zostanie dookoła obsypany zbitą ziemią w celu ustabilizowania i zabezpieczenia. Ziemia powinna być na tyle luźna, by nie powodowała ściśnięcia zbiornika (narażałoby to na perforację materiału, co skutkowałoby odpływem wody).
Boki wykańczamy poprzez ułożenie kamieni wokół ziemi, do poziomu równego górnej krawędzi pojemnika na wodę. Pojemnik wykładamy folią budowlaną – najlepsze będzie nałożenie dwóch warstw, które będą wystawać ze zbiornika na ziemię na długość około 25-30 cm.

Krok 4. Dopasowanie elementów pracujących

Na dno pojemnika wkładamy pompę fontannową, której rurka będzie wystawać ponad konstrukcję na kilkanaście centymetrów. Taką konstrukcję przykrywamy najpierw metalowym rusztem, a następnie siatką ogrodzeniową. Kolejnym elementem będzie ułożenie kamieni, jednak nim to się stanie, warto podłączyć pompę do prądu oraz wlać wodę przez siatki do zbiornika, który zostanie wypełniony do 80% jego wysokości.

Krok 5. Wykończenie i uruchomienie fontanny

Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do układania łupków i kamyków na górę fontanny oraz – jeśli mamy takie życzenie – przeprowadzenie rurki pompy przez przewiercony kamień. Fontanna jest gotowa do uruchomienia. Woda w zbiorniku będzie automatycznie uzupełniała się podczas opadów atmosferycznych. Warto pamiętać, by na zimę całą konstrukcję zdemontować, a pompę fontannową osuszyć i przechowywać w suchym i ciepłym miejscu.

Gotowa fontanna ogrodowa z obiegiem zamkniętym

Mamy świadomość, iż nie każda osoba ma zacięcie do ogrodnictwa i projektowania dekoracji, przez co wizja samodzielnej budowy tej ozdoby jest wyjątkowo nieatrakcyjna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom każdego klienta, producenci artykułów ogrodniczych coraz częściej oferują gotowe fontanny ogrodowe z zamkniętym obiegiem. Jedyna praca, jaką musi wykonać nabywca takiej dekoracji, to jej odpowiednie umiejscowienie i podłączenie źródła, z którego będzie czerpana woda.
Bogaty wybór rynkowy sprawia, że gotowe fontanny można nabyć w rozmaitych rozmiarach i wzorach – dzięki temu znajdziemy odpowiednią dekorację zarówno do stylu angielskiego, jak i japońskiego, wiejskiego czy amerykańskiego.