Data publikacji:

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych. Czy warto wykonać chodnik wokół domu?

Praktycznie wszystkie nowe domy zabezpieczone są opaskami, które spełniają równocześnie funkcje ozdobne, ochronne oraz użytkowe. Ich wygląd, a także użyte przy ich układaniu materiały, zależą w dużej mierze od specyfiki działki, budżetu inwestora, a także projektu budynku oraz jego wyglądu. Opaska z płyt chodnikowych jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań wśród planujących budowę lub remont domu. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat wraz z opisem zalet, wad, a także wskazówkami, jak ją poprawnie wykonywać.
Opaska wokół domu z płyt chodnikowych

Opaska wokół domu – czemu służy?

Opaska to specjalnie zaaranżowany i wykończony pas ziemi, który przylega bezpośrednio do ścian budynku. Jej szerokość uzależniona jest od wielu czynników, począwszy od projektu posesji, a skończywszy na budżecie oraz indywidualnych potrzebach właściciela nieruchomości. Najważniejszą funkcją opaski jest zabezpieczenie elewacji i fundamentów budynku, a także stabilizacja znajdującego się wokół niego podłoża.
Mury domów pozbawionych opasek stykają się bezpośrednio z ziemią. Oznacza to, że nawet przy drobnym wietrze oraz deszczu na ścianach bardzo szybko pojawiają się zabrudzenia, które zbierają się zwłaszcza u ich podstawy. Elewacja jest też bezpośrednio wystawiona na wilgoć zawartą w glebie. Tynki bardzo łatwo ją pochłaniają, co w następstwie prowadzi do ich namaczania i pękania, rozwoju grzyba, mchu, a także odchodzenia farby. Z czasem woda wnika do samej struktury muru lub fundamentów, czego naprawa może być bardzo kosztowna. Opaski zapobiegają tym zjawiskom i wyposażone są w specjalne systemy drenażowe, odprowadzające wodę z dala od domu.
Opaski tworzą też dodatkową przestrzeń użytkową wokół domu. Chodnik wokół posesji ułatwia przemieszczenie się, a także jest świetnym miejscem, na którym możemy zostawić np. rower, kosiarkę do trawy, różnego rodzaju narzędzia lub zabawki dziecka, bez obawy o to, że ubrudzą się na trawniku. Pozwalają one także w skuteczny sposób uporządkować przestrzeń na posesji, zapobiegając rozrastaniu się roślinności.
Dodatkowo nowoczesna opaska wokół domu może pełnić funkcję estetyczną. Odpowiednio dobrany materiał oraz wykończenie będą podkreślały elewację domu, np. poprzez skontrastowanie ze sobą ciemnych płyt chodnikowych z białymi ścianami. Może też świetnie współgrać z wybranym przez nas stylem ogrodu.

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych – co należy wiedzieć?

Opaski z płyt chodnikowych są bardzo często spotykanym i niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem. W sklepach znajdziemy całkiem spory wybór wzorów płyt o różnych odcieniach, a także kształtach. Warto jednak podkreślić, że choć płyty są dość neutralnym materiałem, sprawdzają się one przede wszystkim w połączeniu z bardziej nowoczesnymi domami i budynkami. Tego rodzaju opaska będzie tworzyć dysonans wokół niewielkiego pałacyku z klasycznym ogrodem lub w towarzystwie starego drewnianego domu w górach. Należy więc brać to pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.
Zaletą opaski z płyt jest to, że możemy ją w naturalny sposób przedłużyć, łącząc ją z chodnikami na posesji, które prowadzą np. do ogrodu, garażu, basenu lub składziku na narzędzia. Warto więc mieć to na uwadze podczas zakupu materiałów budowlanych.
Alternatywnie możemy też zdecydować się na zielony chodnik. Wystarcz, że zamiast klasycznych płyt wybierzemy modele ażurowe, które wypełniamy ziemią, w której można zasiać trawę lub posadzić kwiaty. Tego typu opaska będzie w prawie niezauważalnych sposób zlewać się z przydomowym trawnikiem, równocześnie wciąż spełniając swoje najważniejsze funkcje.

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych – zalety i wady rozwiązania

Do zalet rozwiązania można zaliczyć względnie niski koszt wykonania, najprostsze płyty chodnikowe wykonane z betonu są bowiem bardzo tanie i łatwo dostępne, a z ich poprawnym ułożeniem poradzi sobie nawet laik. Co więcej, kiedy zajdzie potrzeba rozkopania opaski, np. by przeprowadzić dodatkowe przewody lub rury, konstrukcja z płyt pozwala na ich szybkie usunięcie i ponowne ułożenie. Zwiększa to żywotność oraz trwałość rozwiązania.
Najważniejszym minusem opasek z płyt chodnikowych będzie z pewnością ich estetyka. Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze będą one dobrze komponować się z otoczeniem. Jeżeli zależy więc nam na wyglądzie, warto zastanowić się nad kostką brukową albo opaską żwirową.

Wykonywanie opaski wokół domu krok po kroku – o czym należy pamiętać?

Podczas montażu płyt chodnikowych musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich będzie szerokość opaski. Minimalnie powinna wynosić ona około 40–60 centymetrów, w takim wypadku przy ścianie kładziemy zazwyczaj pojedynczą linię płyt. Zewnętrzne brzegi opaski zabezpieczone są krawężnikami, dodatkowo możemy zainstalować tutaj także betonowe rynny drenażowe.
Pamiętajmy, że opaski układane są na wysokości gleby. Płyty układamy na starannie ubitej i wyrównanej ziemi/piasku. Opaska powinna mieć drobny, kilkustopniowy spadek, dzięki któremu w naturalny sposób spływać będzie po niej woda. Pomiędzy murem budynku a opaską zostawiamy jednocentymetrową szparę dylatacyjną wypełnioną piaskiem.
Jeżeli korzystamy z płyt ażurowych, zamiast bezpośrednio na podkładzie ustawianym je na geowłókninie, która zapobiega wypłukiwaniu się ziemi ogrodowej oraz mieszaniu się jej z glebą. Pamiętajmy, by unikać tutaj korzystania z budowlanych, bowiem uniemożliwiają one poprawny przepływ wody.
Zdjęcie: RossHelen / Envato Elements