Data publikacji:

Jak złożyć basen stelażowy?

Chwila ochłody w ogrodowym basenie to niezawodny przepis na walkę z upałami. Częstym wyborem są baseny stelażowe, które łączą niską cenę z dużą pojemnością. Jak złożyć basen stelażowy, by uniknąć przykrej niespodzianki? Wyjaśniamy, jak zmontować basen ze stelażem oraz jak estetycznie wkomponować go w otoczenie.
jak złożyć basen stelażowy

Przygotowanie terenu pod basen stelażowy

Wybór miejsca na basen do ogrodu jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim powinno to być miejsce płaskie i poziome. Od tego zależy bezpieczeństwo korzystania z basenu i duży napór wody na przechyloną nieckę mógłby skończyć się uszkodzeniem stelaża. Oczywiście nie można zapomnieć również o tym, by miejsce było nasłonecznione. Ekspozycja południowa pozwoli nagrzać wodę promieniami słońca.

Upewnij się też, że w pobliżu jest dostępny prąd. Pompa filtrująca basenu nie powinna być podłączana do przedłużacza. Tuż przed rozłożeniem niecki basenu sprawdź, czy na terenie nie znajdują się kamienie, gałęzie lub ostre przedmioty, które mogłyby uszkodzić materiał.

Jak złożyć basen stelażowy? Krok po kroku

  • Rozłóż i rozprostuj nieckę basenu oraz wyjmij wszystkie jego elementy.
  • Upewnij się, że odpływ wody jest zatkany nakrętką. W odpowiednich miejscach zamontuj filtry, zawory wlotowe, złącza oraz tymczasowe zatyczki.
  • W górny kołnierz basenu wsuń poziome górne poręcze.
  • Połącz górne poręcze łącznikami typu T. Upewnij się, że pod kołkami łączącymi znajduje się gumowa uszczelka. Dzięki nim woda nie będzie wciekać do wnętrza metalowych rur.
  • Unieś górny wieniec i zamontuj metalowe podpory. Każda z nich powinna mieć szeroką, plastikową stopkę, zapobiegającą zapadaniu się słupków w wilgotnej ziemi. Pamiętaj o tym, by przepleść podpory przez opaski naklejone na nieckę basenu.
  • W niektórych rodzajach basenów do zestawu dołączony jest sznurek spinający podpory. Zapobiega on rozsunięciu się słupków pod naporem wody.
  • Popraw rozstawienie wszystkich podpór i wyrównaj nieckę basenu. Gdy cała konstrukcja jest zwarta i poprawnie połączona, przejdź do napełniania wodą.
  • Za pomocą węża ogrodowego rozpocznij napełnianie basenu wodą. Po wlaniu około 20–30 cm wody wyprostuj zagniecenia powstałe na dnie i spróbuj wygładzić ścianki basenu. W późniejszym czasie, gdy wody będzie więcej, stanie się to niemal niemożliwe i może przyspieszyć zużywanie się basenu.

Estetyczny basen stelażowy w ogrodzie

Baseny stelażowe do ogrody utrzymane są w stonowanej kolorystyce: niebieskiej, zielonej lub szarej. Jeśli jednak chcesz idealnie wkomponować basen w ogród, wykorzystaj zabudowę basenu stelażowego, np. wykonaj drewnianą obudowę z podestem. Może ona stać się częścią tarasu lub miejscem na leżaki. Tak obudowany basen będzie wyglądał jak konstrukcja stała, a przy okazji ochroni basen przed uszkodzeniem, np. przez psa lub kota. Ułatwi też korzystanie z basenu, bowiem drewniane schodki są wygodniejsze niż drabinka. Dostępne są również gotowe obudowy, wykonane z polirattanu, czyli tworzywa sztucznego.

Basen ogrodowy po sezonie – jak przygotować go do zimy?

Czy basen stelażowy można zostawić na zimę? Choć niektórzy decydują się na taki krok, producenci basenów zdecydowanie tego nie zalecają. Metalowe elementy mogą po prostu zardzewieć, a materiał PCV, z którego wykonana jest niecka, traci elastyczność w niskich temperaturach. Na wiosnę może się więc okazać, że basen jest popękany, złuszczony lub zdeformowany.

Basen po sezonie najlepiej opróżnić, umyć i złożyć. Do zestawu dołączana jest najczęściej przejściówka, która umożliwia podpięcie do odpływu węża ogrodowego. Dzięki niej zlejesz wodę bezpośrednio do kanalizacji. Upuszczanie wody w pobliżu basenu doprowadzi jedynie do powstania bajora i utrudni ci czyszczenie niecki.

Skoro o niej mowa, najlepiej wyczyścić ją tuż po zlaniu wody, zanim zabrudzenia zaschną. Usuń wszelkie nieczystości, a następnie wysusz dokładnie basen przed złożeniem. Jeśli zwiniesz wilgotną nieckę, pojawią się na niej pleśnie i grzyby, które nie pachną najprzyjemniej. Aby uniknąć zapachu stęchlizny, przechowuj złożony basen w suchym i zacienionym miejscu. Na wiosnę będzie w idealnym stanie.

Zdjęcie: micens/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik