Data modyfikacji:

Co musisz wiedzieć o zabudowie basenu ogrodowego?

Basen w ogrodzie to w przeszłości domena jedynie najbogatszych, którzy mogli pozwolić sobie na tak ekstrawagancką inwestycję. Dzisiaj jednak świat się zmienia, a co za tym idzie, przydomowy basen może stać się rzeczywistością każdego z nas. Na co zwrócić uwagę przy zabudowie basenu ogrodowego? Co musimy wiedzieć o inwestycji, jaką jest basen ogrodowy?
zabudowa basenu ogrodowego

Jakie miejsce w ogrodzie będzie idealne na zabudowę basenu?

Wybór miejsca, w którym zlokalizowany będzie nasz ogrodowy basen, jest szczególnie istotnym czynnikiem, który wpłynie na wygodę użytkowania naszego udogodnienia, ale też praktyczność rozwiązania. Chodzi tu w głównej mierze o kapryśną strefę klimatyczną, w jakiej funkcjonujemy. 

Wybór miejsca całkowicie nasłonecznionego będzie stanowiło dodatkowy atut, ze względu na brak potrzeby inwestowania w uzupełniające  formy ogrzewania wody basenowej. Jeśli w sezonie letnim woda przez kilka dni będzie wystawiona na zbawienne promienie słoneczne, stosunkowo szybko przekonamy się, jak przyjemną rozrywką jest kąpiel w takiej letniej, podgrzanej w naturalny sposób wodzie. Zwróćmy również uwagę na obecność drzew i krzewów w bezpośrednim sąsiedztwie basenu. Spadające liście, trafiające wprost do basenu mogą być uciążliwe i wpływają na potrze bę regularnego czyszczenia naszego kącika odpoczynku. 

Przygotowanie do budowy basenu

Jak wcześniej wspomniano, przygotowanie do budowy basenu powinno rozpocząć się od znalezienia idealnej lokalizacji. Czy dom jest już zbudowany? Czy ogród jest już przemyślanie założony i zaprojektowany? W takim wypadku chęć budowy basenu musi wiązać się z dodatkową inwestycją, a także dużymi zmianami w strukturze naszego ogrodu. To oczywiście jest jak najbardziej możliwe, jednak każdy właściciel domu, który z namaszczeniem dbał o swój ogród, poczuje duży smutek z powodu robót budowlanych w środku ogrodu. Dlatego też decyzja o budowie basenu najlepiej wpasowuje się w czas planów budowlanych związanych z budową domu. W takim wypadku dodatkowe prace budowlane nie zaburzają nam efektu finalnego, a także będą realizowane równolegle z budową domu. 


Przeczytaj także: Styrodur pod basen - czy to dobre rozwiązanie?


Na etapie planowania basenu warto zdecydować również , czy basen ma przybrać formę koła, prostokąta, a może kwadratu. Rozmiar basenu również jest istotny, głównie ze względu na prawo, o którym wspomnimy nieco później. 

Budowa basenu - jakie koszty wiążą się z tą inwestycją?

Koszty budowy basenu to kwestia, która interesuje nas szczególnie jeszcze na etapie planowania tej inwestycji i szacowania, jaki udział naszych oszczędności musimy poświęcić na tę dogodność. 

Przede wszystkim cena zależy od kształtu, materiałów budowlanych, a także rozmiaru samego basenu. Najdroższe są oczywiście baseny, które przybierają nieregularne kształty, a także są wykonane z betonu. Chcemy zrealizować budowę basenu możliwie jak najniższym kosztem? Skupmy się na regularnych, prostokątnych kształtach, a także na tańszym materiale budowlanym, jak bloczki styropianowe, a nawet basen rozporowy, który jest niesamowicie wygodny ze względu na możliwość składania i rozkładania go w zależności od sezonu. My jednak skupimy się na prawdziwym, budowanym basenie. 

Jak wykonać zabudowę basenu? 

Po decyzji dotyczącej kształtu oraz wielkości basenu, prace budowlane powinniśmy rozpocząć od wykonania prac ziemnych. Stworzenie wykopu basenu w ogrodzie to element pracy, który najlepiej wykonać z pomocą specjalistycznej ekipy znającej się na robotach ziemnych. 

Kolejny etap to odpowiednie zabudowanie niecki basenu. W tym wypadku dowolność materiałów wykorzystywanych do tego celu jest oszałamiająca. Najbardziej wszechstronny beton, drewno budowlane, materiały syntetyczne, a nawet stal nierdzewna mogą być wykorzystane w tym celu. To najbardziej pracochłonny, ale też najdroższy element budowy naszego basenu. Gdy niecka została odpowiednio zabudowana, czas na prace hydrauliczne, które polegają na doprowadzeniu źródła wody. 

Wykończenie basenu powinno polegać na wyłożeniu dna płytkami, a także odpowiedniej zabudowie basenu dowolnie wybranym materiałem budowlanym. Pamiętajmy o dodatkowych akcesoriach,  takich jak drabinka, która umożliwi łatwe wchodzenie i wychodzenie z basenu, a także potencjalne zadaszenie, które coraz częściej stosowane jest w przypadku budowy basenów całorocznych. 

Budowa basenu w prywatnym ogrodzie a prawo - czy możemy stworzyć basen bez pozwolenia?

Jak wygląda kwestia prawna związana z budową basenu ogrodowego na swoim terenie? Niestety w tym aspekcie właściciel nieruchomości i działki nie może stosować samowolki. Na szczęście przepisy w bardzo precyzyjny sposób określają, jakie warunki musi spełnić basen, który podchodzi pod jurysdykcję prawa budowlanego.

Jakie to przepisy? Jeśli planowany basen ma mieć powierzchnię większą niż 30 metrów kwadratowych, wniosek o pozwolenie na budowę basenu ogrodowego musi zostać złożony do starostwa powiatowego przynależnego do naszego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak planowany basen  będzie mieć mniejszą powierzchnię, bez obaw o złamanie przepisów możemy rozpocząć prace budowlane. 

Pomysły na ciekawą aranżację miejsca basenowego w ogrodzie 

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzi, by zbudować basen w naszym ogrodzie, a nasze warunki finansowe pozwalają na wybór jednej spośród wielu aranżacji, nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się za najlepszą dla wielu z nas pracę, jaką jest tworzenie idealnej aranżacji naszego basenu ogrodowego. O czym dokładnie mowa? 

Głównie chodzi o styl  naszego basenu. Równie dużą popularnością cieszą się tradycyjne baseny naturalne, jak i kryte baseny. Tradycyjny basen to zbiornik nieosłonięty w żaden sposób, co choć jest najbardziej optymalną kosztowo opcją, jednak w naszej strefie klimatycznej musimy liczyć się z częstszym czyszczeniem basenu. Basen kryty to idealne rozwiązanie, które pozwoli na utrzymywanie czystości wody oraz umożliwi relaks i kąpiel nawet w przypadku brzydkiej, jesiennej pogody.

Nie zapominajmy również o tak atrakcyjnych rozwiązaniach, jak na przykład jacuzzi basenowe, które pozwoli nam zrelaksować się w ciepłej, bąbelkowej wodzie bez względu na porę roku. 
Autor: Norbert Rukowski