Data publikacji:

Jaki hydrofor do studni wybrać?

Nie wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz gospodarstw rolnych mają dostęp do wody pochodzącej z wodociągu. W takim przypadku jedynym wyjściem jest skorzystanie z tradycyjnej studni. Rozwiązanie to ma oczywiście sporo wad, pobór wody może zakłócać bowiem np. przedłużająca się susza lub duże prace ziemne przeprowadzane w naszej okolicy. Choć w większości przypadków nie mamy bezpośredniego wpływu na czynniki środowiskowe, dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji z hydroforem możemy jednak w pewnym stopniu poprawić komfort korzystania ze studni, wyrównując ciśnienie w rurach. W artykule podpowiadamy, jaki hydrofor do studni wybrać.
Jaki hydrofor do studni wybrać?

Hydrofor do studni – czym jest i jak działa?

Hydrofory są obecnie niezbędnym elementem systemów pobierających wodę z różnych rodzajów studni. Jego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w rurach wodociągowych połączonych z pompą. Bez hydroforu jest ono uzależnione od kaprysów pogody, a także głębokości studni i sposobu konstrukcji instalacji wodnej, co prowadzi do problemów zwłaszcza w przypadku wielokondygnacyjnych budynków lub w gospodarstwach o dużym zapotrzebowaniu na wodę. Jaki hydrofor do domu wybrać?
Konstrukcja hydroforu nie jest specjalnie skomplikowana. Mamy tu do czynienia ze zbiornikami wodno-powietrznymi, których zadaniem jest przechowywanie wody pobieranej przez pompę, z którą mogą być bezpośrednio zespojone (w tym przypadku są to tzw. zestawy hydrofobowe). Dzięki temu zabiegowi urządzenie gromadzi zapas wody i zapobiega włączaniu pompy przy każdorazowym odkręceniu kurka. Nie tylko ogranicza to zużycie energii, ale przedłuża to też jej żywotność. W ten sposób hydrofor reguluje też ciśnienie w rurach zapobiegając jego drastycznym spadkom i skokom, które mogą zakłócać pracę pralek, bojlerów, a także uprzykrzyć poranny prysznic bądź mycie naczyń.
Sprawdź także, jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepszym wyborem
Hydrofory ustawiane są zazwyczaj w piwnicy. Urządzenia mogą osiągać duże rozmiary, więc osoby budujące nowe domy muszą wziąć je pod uwagę na etapie projektowym.

Dobranie odpowiedniego hydroforu do domu

Zazwyczaj zaleca się, by dobór hydroforu zostawić najlepiej fachowcom, którzy instalują pompę oraz odpowiadają za wykonanie instalacji wodnej. Wskażą oni nam odpowiedni model urządzenia i doradzą, jak w optymalny sposób skorzystać z jego możliwości.
Typ oraz rozmiar hydroforu możemy teoretycznie ustalić z dużą dokładnością całkowicie samodzielnie, ale wymaga to serii obliczeń oraz znajomości parametrów naszej studni oraz instalacji wodociągowej. Dla uproszczenia warto jednak wiedzieć, że im studnia jest mniej wydajna, tym w większy hydrofor należy się zaopatrzyć, który zrównoważy jej braki.
W przybliżeniu specjaliści zalecają, by dla przeciętnego domu zamieszkałego przez rodzinę składającą się z 3–5 osób, postawić na zbiornik o objętości co najmniej 150 litrów. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych potrzeb naszego gospodarstwa, a także liczby zainstalowanych w nim ujść wody oraz długości rur. Jeżeli wymagania rodziny są większe, całkiem rozsądnym wyborem jest kupno modeli do około 300 litrów. Inwestycja w jeszcze większe hydrofory ma sens, gdy jest się właścicielem dużego ogrodu, basenu lub prowadzimy dodatkowo działalność rolną i hodowlaną. Podobnie sytuacja wygląda, gdy nasza studnia jest podatna na sezonowe wysychanie. Z drugiej strony, znacznie mniejsze zbiorniki ustawimy przy domach letniskowych oraz na działkach, gdzie przebywamy tylko przez ograniczony czas.
Decydując się na hydrofor do studni, wybieramy pomiędzy urządzeniami ocynkowanymi lub przeponowymi. Różnią się one sposobem konstrukcji zbiornika oraz metodą utrzymania w nim odpowiedniego poziomu ciśnienia.
Zbiorniki ocynkowane wykonane są z wytrzymałej blachy pokrytej cynkiem. Woda styka się w ich przypadku bezpośrednio ze ściankami hydroforu. Podstawową zaletą urządzeń tego typu jest to, że można je zainstalować na zewnątrz budynków. Do tego celu zaleca się wybór modeli ze stali nierdzewnej. Cecha ta jest bardzo ceniona zwłaszcza przez właścicieli niewielkich lub niepodpiwniczonych nieruchomości. Wadą konstrukcji jest jednak wymóg ich regularnej kontroli. Właściciel musi bowiem sprawdzać aktualny poziom ciśnienia w zbiorniku i w razie potrzeby pompować do niego dodatkowe powietrze.
Hydrofory przeponowe, zwane też membranowymi, mają bardziej zaawansowaną budowę zbiornika. Woda nie styka się w nich bezpośrednio z metalowymi ściankami urządzenia, ale jest magazynowana w specjalnej membranie wykonanej z gumy. Jest ona fabrycznie zamknięta we wnętrzu hydroforu pod ustalonym z góry ciśnieniem. Właściciel nie musi więc kontrolować jego poziomu i ręcznie go regulować. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak to, że membranowy worek z czasem zacznie tracić swoje właściwości. Proces ten przyśpiesza zła jakość wody (np. wysoka kwasowość) oraz duże zmiany temperatury. Z tego drugiego powodu hydrofory przeponowe montuje się tylko we wnętrzach.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements