Data modyfikacji:

Jaką pompę do studni do podlewania wybrać?

Odpowiadając na pytanie, jaka pompa do studni najlepiej nadaje się do podlewania ogrodu, mamy do wyboru trzy główne rodzaje pomp. Wszystko zależy od źródła wody, jakim dysponujemy, oraz wielkości zapotrzebowania. Pierwsza grupa to pompy powierzchniowe, którymi można pobierać wodę z każdego płytkiego zbiornika lub płytkiej studni, kolejna to pompy zatapialne, które umożliwiają pobór wody z nieco głębszych źródeł oraz jej tłoczenie na większą wysokość, ostatnia grupa to pompy głębinowe do studni wierconych. Należy też pamiętać, że samo podlewanie może wymagać kilku różnych rodzajów zaopatrzenia w wodę, np. stałego dopływu pod ciśnieniem do zraszaczy trawnika oraz odstanej wody deszczowej do rozsad i młodych sadzonek. Sprawdź, jaka pompa do studni do podlewania będzie dobrym wyborem.

pompa do studni do podlewania

Jaka pompa do studni do podlewania?

Najbardziej popularnym rodzajem pompy do podlewania jest powierzchniowa pompa samozasysająca. Jest to prosta pompa wirowa napędzana silnikiem elektrycznym, za pomocą której możemy zasysać wodę z dowolnego źródła powierzchniowego, np. płytkiej studni ogrodowej zasilanej wodami opadowymi, ale również z rzeki lub oczka wodnego.

Jej zaletą jest samozasysanie, czyli możliwość rozruchu bez konieczności zalania jej wodą. Mówiąc prościej, podłączamy wąż, zanurzamy go w studni lub stawie i włączamy pompę, która sama opróżni zgromadzone w nim powietrze i zacznie pobierać wodę.

Aby pompa mogła zasilać system zraszaczy lub kran ogrodowy, konieczne jest wyposażenie jej w automatyczny wyłącznik ciśnieniowy lub ewentualnie bardziej złożony układ, jakim jest sterownik nawadniania. Nie wystarczy samo podłączenie pompy do zraszacza. Należy zaprojektować system, w którym wydajność dopływu wody będzie odpowiadała zużywanej ilości, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie i trwałość układu.

Przeczytaj także, jak wąż ogrodowy wybrać.

Dlatego też nie ma sensu pytanie o to, jaka jest wydajność pompy do studni do podlewania, bez określenia zapotrzebowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z doradcą firmy specjalizującej się w dostarczaniu pomp, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna i wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko parametrów technicznych, ale też wymagań użytkownika co do komfortu pracy oraz indywidualnych warunków terenowych.

Jaką będzie głębokość zasysania pompy samozasysającej do studni? Typowe pompy powierzchniowe mogą zassać wodę z głębokości do 7-8 metrów. Jednak warto pamiętać, że na dnie zbiorników wody opadowej zwykle zalegają zanieczyszczenia, a pompa powierzchniowa zasysająca wodę wężem ogrodowym jest przed nimi dość słabo chroniona.

Oznacza to, że w praktyce głębokość, z której możemy pobierać wodę, jest mniejsza niż ta, na którą pozwala maksymalna jej wydajność. Poza tym zdolność pompy powierzchniowej do podnoszenia słupa wody jest zwykle stosunkowo niewielka. Jeśli np. pompujemy wodę z oczka wodnego na dole pochyłej działki, to w górnych partiach ogrodu ciśnienie może być zbyt niskie.

Jaka pompa do studni kopanej i kręgowej?

Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju zaopatrzenia w wodę w ogrodzie. Najbardziej uniwersalnym jej źródłem na terenie Polski jest woda opadowa, którą możemy gromadzić w beczkach, oczkach wodnych albo większych zbiornikach z tworzywa wkopanych w ziemię. Również niewielkiej głębokości studnie kopane, kręgowe (do około 10 m) są zależne od wód opadowych.

Mamy zatem podziemny zbiornik na deszczówkę lub płytką studnię kopaną i chcemy nie tylko wypompować wodę na powierzchnię, ale np. podnieść ją do wyższej części ogrodu. Jaka pompa do studni będzie najlepszym rozwiązaniem? Pompa zatapialna zwykle ma budowę umożliwiającą zanurzenie do samego dna zbiornika i filtry, które poradzą sobie nawet ze sporą ilością zanieczyszczeń. Już za stosunkowo niewielką kwotę (30 -400 zł) nabędziemy pompę o sporej wydajności (np. 150 l/min).

Nadają się więc one najlepiej do intensywnego podlewania bezpośrednio z węża albo napełnienia dużego zbiornika magazynowego, a następnie, po odstaniu się wody, podlewanie z niego roślin konewką. Zwłaszcza młode sadzonki czy delikatne warzywa i kwiaty źle znoszą podlewanie zimną i twardą wodą studzienną. Odstana deszczówka jest więc najlepszym rodzajem wody dla ogrodu.

Sprawdź nasze pomysły na aranżacje tarasu

Pompy zatapialne, mimo niewątpliwej przewagi nad powierzchniowymi, jeśli chodzi o pompowanie zanieczyszczonej wody i lepszą pracę w pochyłym terenie, mają też pewne wady. Otóż wymagają wprowadzenia całej pompy wraz z wyłącznikiem pływakowym oraz wężem i kablem do wewnątrz zbiornika, a także konieczności prawidłowego ustawienia jej we wnętrzu. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza w zimniejsze dni, kiedy węże są sztywne i manewrowanie pompą staje się uciążliwe.

Pewnym kompromisem są kompaktowe pompy zatapialne do pobierania wody nawet z beczek czy zbiorników na powierzchni np. Karcher BP 1 Barrel. Mają one niewielkie rozmiary i metalową rurkę ze szybkozłączem pozywającą na sprawniejsze manewrowanie pompą, również dla osób starszych lub dysponujących mniejszą siłą fizyczną.

Jeśli jednak zależy nam na bardziej wydajnym rozwiązaniu lepiej od razu wybrać większy model pompy do studni kopanej do wody brudnej, dzięki czemu pompa przyda się też do bardziej ekstremalnych sytuacji – np. wypompowanie wody z piwnicy. Warto zainwestować w znaną markę i model pompy z płaszczem metalowym, gdyż większe modele wykonane wyłącznie z plastiku zwykle oznaczają niską jakość.

Niektóre źródła podają jako interesujące rozwiązanie tzw. abisynkę, czyli ręczną pompę kolumienkową w starym stylu. Rzeczywiście jest to rozwiązanie bardzo dekoracyjne, ale biorąc pod uwagę wysoką cenę odlewu dobrej jakości pompy ręcznej, zdecydowanie lepiej opłaci się inwestycja w dobrą pompę mechaniczną.

Jaka pompa do studni głębinowej?

Pompa do studni głębinowej jest zdecydowanie droższa i wymagająca w montażu oraz eksploatacji niż wcześniej wymienione. O ile pompy powierzchniowe i zatapialne to dość intuicyjne urządzania, które można kupić w supermarkecie budowlanym, o tyle pompa głębinowa wymaga doboru i montażu z udziałem specjalisty.

Jej zastosowanie do podlewania ogrodu ma sens wyłącznie przy bardzo dużych działkach czy wręcz gospodarstwach rolnych. Dla przydomowego, nawet sporego ogrodu, zastosowanie pompy głębinowej ma sens wyłącznie wtedy, jeśli zasila ona jednocześnie budynek mieszkalny w wodę. Pompy głębinowe to trwałe i wydaje pompy śrubowe (ślimakowe), które są w stanie podnosić wodę z głębokości nawet kilkudziesięciu metrów.

Prawidłowo zainstalowana pompa głębinowa jest zwykle częścią większego układu, w skład którego wchodzi hydrofor, a czasem także zbiorniki magazynowe, jeśli wydajność studni jest ograniczona. Ciśnienie w instalacji podłączonej do takiego źródła wody pochodzi więc ze zbiornika hydroforowego, w którym zostało wytworzone albo przez pompę głębinową, albo dodatkową pompę hydroforową o wysokiej wydajności. Takie rozwiązanie zapewnia najbardziej wydajne i stabilne zaopatrzenie w wodę, ale jest też najdroższe.

Autor: Szymon Wachal