Data modyfikacji:

Aranżacja tarasu. Pomysły na piękny taras

Nawet niewielki taras może być doskonałym miejscem do letniego odpoczynku oraz spotkań z znajomymi. Aby jednak stworzyć przyjemny zakątek, musisz przemyśleć wszystkie aspekty, włącznie z oświetleniem, ochroną przed promieniami słonecznymi czy wygodnymi meblami. Jak stworzyć modną aranżację tarasu? Oto kilka pomysłów na taras przy domu lub w bloku.

aranżacja tarasu

Pomysły na podłogę na tarasie

Budowę tarasu lub werandy warto rozpocząć od wyboru posadzki. Największą wygodę dadzą oczywiście mrozoodporne płytki ceramiczne na taras. Są bardzo łatwe w czyszczeniu, odporne na wycieranie i nie niszczą się pod wpływem wilgoci lub słońca.

Znacznie przyjemniejsze dla oka są jednak podłogi wykonane z drewna. Zamontowane na podbudowie betonowej lub drewnianych legarach deski drewniane idealnie łączą budynek z ogrodem, a przy okazji są milsze w dotyku. Wadą drewna jest oczywiście podatność na rozwój grzybów czy pleśni, sinienie na deszczu oraz konieczność regularnej konserwacji.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na na aranżację tarasu materiałem kompozytowym. Panele wykonane z PVC na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tych drewnianych, a są znacznie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Ciekawym materiałem jest też thermo drewno, czyli drewno wygrzewane w wysokich temperaturach. Mimo że jest to materiał naturalny, ma wiele cech tworzywa sztucznego.

Do budowy wymarzonego tarasu przy domu możesz także wykorzystać kostkę brukową, płyty betonowe czy łupany kamień. Ten ostatni doskonale sprawdzi się w stylu rustykalnym nawiązującym do wiejskich scenerii.

Jak urządzić taras z zadaszeniem?

Jeśli zależy ci na korzystaniu z tarasu bez względu na aurę i chcesz potraktować go niemal jak dodatkowy pokój, zadbaj o zadaszenie tarasu. Taras z zadaszeniem znacząco zwiększy użyteczność domu. Możesz kupić gotową konstrukcję drewnianą lub wykonać ją samodzielnie z kantówek. Niewielkie zadaszenie posłuży latem dodatkowo jako ochrona pomieszczenia przed zbyt mocnym nagrzewaniem wnętrza.

Pamiętaj jednak, że zbyt daleko sięgający dach ograniczy światło dzienne i może być przyczyną ciągłego niedoświetlenia pomieszczenia. Jeśli taras jest duży, wybierz przezroczyste lub demontowane zadaszenie, np. szklane lub zwijane.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie rozkładanej markizy. Markizę na balkon czy taras możesz przymocować bezpośrednio do budynku, więc nie potrzebujesz żadnej konstrukcji. Rozwinięcie i zwinięcie zadaszenia trwa dosłownie kilka chwil. Najpopularniejsze modele mają ok. 5 m szerokości i wysuwają się na ok. 3-4 m. Płócienna markiza tarasowa chroni jednak głównie przed słońcem i nie powinna być używana na deszczu lub dużym słońcu. Jeśli zwiniesz mokrą, niewysuszona markizę, na materiale może pojawić się pleśń.

Pomysły na osłonięcie tarasu – co wykorzystać?

Dobry pomysł na taras przed domem powinien uwzględnić także osłonięcie się przed wiatrem, słońcem czy wzrokiem sąsiadów. Jak zabudować taras? Jeśli decydujesz się na pergolę, najprościej wykorzystać drewniane panele i zabudować taras od strony drogi czy innych zabudowań.

Znacznie subtelniejszym rozwiązaniem będzie wybór pnączy oraz krzewów. Nie polecamy jednak niezwykle popularnych w Polsce tui, które mogą być szkodliwe dla zdrowia domowników.

Ciekawym rozwiązaniem na aranżację tarasu mogą być także zasłony. Wprowadzają letni, plażowy klimat i przywodzą na myśl nadmorskie kurorty. Są też bardzo praktyczne, nie wymagają bowiem ciężkiej zabudowy tarasu i można je w każdej chwili odsunąć i związać.

Sztuczną lub naturalną osłonę warto wykonać nawet wtedy, gdy taras nie jest widoczny z okien sąsiadów. Niewielka przegroda powstrzyma zbyt silne podmuchy wiatru, które mogłyby uprzykrzyć domownikom spędzanie czasu na tarasie.

Jakie meble na taras wybrać?

Taras przy domu to idealne miejsce nie tylko do odpoczynku, ale i pracy, spożywania posiłków czy spędzania czasu ze znajomymi. Meble tarasowe dobierz więc w taki sposób, by spełniały jak najwięcej zadań. Nie kieruj się wyłącznie wyglądem foteli i kanap – niektóre z nich są bardzo niewygodne i zniechęcą cię do przebywania na świeżym powietrzu.

Wśród mebli na taras, na balkon czy do ogrodu dużą popularnością cieszą się te wykonane z technorattanu. Jest to nic innego jak włókno polietylenowe lub poliuretanowe imitujące wiklinę. Materiał ten jest odporny na wodę, promieniowanie UV, a przy tym waży niewiele. Mebli z technorattanu nie trzeba więc chować przed deszczem ani konserwować. Warto jednak dokupić do nich poduszki, bo same w sobie nie są zbyt wygodne.

Jeśli decydujesz się na zadaszony taras, dobrym pomysłem jest zakup drewnianych mebli. To naturalny, piękny i ponadczasowy materiał, dodający tarasowi ciepła. Drewniane meble ogrodowe dobrze pasują do klasycznych, nieco chaotycznych ogrodów w stylu angielskim. Jeśli jesteś miłośnikiem natury i zieleni, uprawiasz kwiaty oraz warzywa, a przebywanie na zewnątrz jest twoim ulubionym momentem dnia, drewniane stoły i krzesła z pewnością przypadną ci do gustu.

Wybierając drewniane meble tarasowe, weź pod uwagę jednak to, że wymagają regularnej konserwacji. Nawet jeśli nie są bezpośrednio wystawione na działanie deszczu, z czasem mogą stracić świeżość. Co jakiś czas impregnuj je olejem lub woskiem, albo zabezpiecz trwałym lakierem.

Przeczytaj także: Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking

Jak urządzić taras? Meble z palet na tarasie

Nie moglibyśmy zapomnieć także o meblach wykonanych z palet. Choć największy szał na nie zdążył już osłabnąć, wciąż są dość często stosowanym rozwiązaniem. Przygotowanie mebli z palet nie jest trudne, jednak musisz wybrać dobrej jakości, czyste i nieuszkodzone europalety.

Projektując sofy i fotele, zadbaj o to, by miały one wygodne oparcie. Popularnym błędem jest wykonywanie całkiem pionowych lub zbyt daleko osadzonych oparć, przez co zajęcie wygodnej pozycji jest niemożliwe. Pamiętaj też o zabezpieczeniu mebli z palet olejem, woskiem lub farbą, zwłaszcza jeśli będą stały pod gołym niebem.

Jak oświetlić taras przy domu?

Stylowa aranżacja tarasu nie może się obyć bez oświetlenia. Warto podzielić je na dwie kategorie: oświetlenie nastrojowe oraz użytkowe. To drugie to wszelkiego rodzaju kinkiety, naświetlacze oraz innego rodzaju mocne lampy, które ułatwią sprzątanie po imprezie i zapewnią dobrą widoczność po zmroku. Pamiętaj też o niewielkich lampkach doświetlających alejki w ogrodzie i ułatwiających np. dojście do podjazdu, garażu czy grilla ogrodowego.

Nie zawsze jednak duża liczba lumenów jest konieczna i czasem liczy się kojący klimat. Nastrojowe światło zapewnią wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne, lampiony czy niewielkie lampki zasilane energią słoneczną. Najlepiej, jeśli będą miał ciepłe światło o żółtym odcieniu, które ukoi twoje nerwy po ciężkim dniu i nie zaburzy produkcji melatoniny przed snem.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie kinkietów podświetlających elewację (zwłaszcza jeśli ma ciekawą fakturę) lub lamp rozświetlających mocne punkty twojego ogrodu. Projekt oświetlenia tarasu powinien dobrze współgrać z oświetleniem ogrodu, tak by domownicy i goście nie czuli się osaczeni mrokiem.

Prosty sposób na aranżacje tarasu

Idealny taras przed domem powinien być nie tylko piękny, ale i użyteczny. Zaprojektuj takie miejsce, w którym z przyjemnością spędzisz czas. Dobra aranżacja tarasu powinna służyć właścicielom domu, a nie spojrzeniom sąsiadów.

Przeglądając w internecie pomysły na urządzenie przydomowego tarasu, weź pod uwagę także projekt domu oraz kontekst przestrzenny. Projekty prezentujące się ciekawie w oceanicznych miejscowościach Portugalii lub wypalonym słońcem Maroko niekoniecznie zaprezentują się równie ładnie w Polsce. Znajdź więc inspirację nie tylko w gotowych projektach, ale też w tym, co cię otacza – roślinności, architekturze czy ukształtowaniu terenu.

Autor: Szymon Sonik