Data modyfikacji:

Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking

Idealny impregnat do drewna na zewnątrz? To taki, który jest odporny na warunki atmosferyczne i zabezpiecza drewno na wiele sezonów. W tym rankingu znajdziesz najlepsze i najchętniej kupowane impregnaty do drewna na zewnątrz.
impregnat do drewna na zewnątrz
Każdy, kto dysponuje własnym ogrodem, chce, by wszelkie drewniane elementy, które go zdobią, przetrwały jak najdłużej. Jak uchronić je przed działaniem deszczu, owadów czy pleśni? To proste: wystarczy dobry impregnat do drewna. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają impregnaty i jaki preparat wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć drewniane konstrukcje, takie jak meble ogrodowe, płoty czy zadaszenia.

Na czym polega impregnacja?

Impregnacja drewna to podstawowy sposób jego konserwacji. Polega na nałożeniu na jego powierzchnię substancji odpornej na działanie wilgoci, owadów, a także grzybów i pleśni. Impregnat przedłuży żywotność drewnianych konstrukcji i sprawi, że będą odporne na niekorzystne czynniki panujące na zewnątrz.
Impregnacji najczęściej poddawane są drewniane konstrukcje i przedmioty, które znajdują się na zewnątrz – ogrodzenia i płoty, place zabaw, elewacje, ale także meble ogrodowe. Impregnaty można wykorzystać także do zabezpieczenia mniejszych przedmiotów stosowanych poza domem.

Impregnat do drewna – czemu warto go stosować?

Impregnaty do drewna to grupa produktów, które zawierają substancje takie jak woski, żywice czy pokost lniany. Skutecznie chronią one drewno przed wilgocią, owadami oraz drobnoustrojami, ponieważ pokrywają je trudną do penetrowania, wodoszczelną warstwą.
Oczywiście, na rynku można znaleźć różne odmiany impregnatów do drewna. Obok olejowych i woskowych środków znajdziemy impregnaty rozpuszczalnikowe czy też solne. Przed zakupem warto dokładnie przestudiować opis produktu i sprawdzić, czy zda on egzamin, stosowany na danym drewnianym przedmiocie. Niektóre impregnaty działają kompleksowo, chroniąc je przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, inne zaś zapewniają jedynie częściowe zabezpieczenie.

Jak nakładać impregnat do drewna?

Podstawowym sposobem aplikowania impregnatu jest nakładanie go czystym, suchym pędzlem malarskim. Powierzchnia drewna powinna być oczyszczona i osuszona. Z reguły 1–2 warstwy impregnatu wystarczą, by zabezpieczyć przedmiot. Impregnaty do drewna na zewnątrz można nakładać także wałkami lub pistoletem malarskim.
Gdy impregnat wniknie w strukturę drewna, a jego powierzchnia będzie już sucha, możesz przejść do malowania konstrukcji środkami dekoracyjnymi, takimi jak lakiery czy farby.

Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking

Szukasz dobrego impregnatu do mebli ogrodowych? Sprawdź, jakie impregnaty do drewna na zewnątrz cieszą się największą popularnością. Z pomocą tych środków zabezpieczysz drewniane konstrukcje i przedłużysz ich żywotność.

Vidaron Lakierobejca ochronno-dekoracyjna do drewna – dla wymagających

Ten impregnat do drewna na zewnątrz z rankingu nie ma sobie równych. To wielofunkcyjna lakierobejca, dzięki której zadbasz o stolarkę budowlaną, boazerię, listwy dekoracyjne, kasetony, meble oraz drzwi. Środek marki Vidaron doskonale sprawdzi się również podczas zabezpieczania małej architektury ogrodowej, czyli pergoli, altan, ławek i parkanów. Wszystko za sprawą unikalnego składu, który zawiera wysokogatunkowe żywice modyfikowane olejem roślinnym.
W formule znajdziesz również środki pomocnicze i uszlachetniające, a także Teflon Surface Protector, który zapewnia wysoką trwałość malowania oraz zapobiega utracie substancji ochronnych. Dzięki temu możesz cieszyć się skuteczną i długotrwałą ochroną twoich mebli ogrodowych.

Drewnochron Lakierobejca 2 w 1 – jakość w dobrej cenie

Szukasz impregnatu, który nie zrujnuje twojego domowego budżetu? Przedstawiamy produkt od marki Drewnochron. To środek dwa w jednym – służy nie tylko do ochrony drewnianych przedmiotów, ale także dba o ich piękny wygląd. Możesz używać go do płotów, podbitki, mebli ogrodowych, drzwi, okien, drewnianych elewacji, domków letniskowych i altan.
Lakierobejcę możesz stosować także wewnątrz – dobrze poradzi sobie z zabezpieczeniem okna, drzwi i boazerii. To transparentny produkt, dlatego możesz stosować go do każdego koloru drewna. Dzięki temu uzyskasz naturalne, satynowe wykończenie, które podkreśla usłojenie desek.
Przed nałożeniem delikatnie wyszlifuj drewno drobnoziarnistym papierem ściernym i usuń pył mokrą szmatką. Następnie dokładnie wymieszaj lakierobejcę. Jeśli zamierzasz ją stosować na zewnątrz, nałóż minimum dwie warstwy. Pamiętaj, żeby zachować między nimi przerwę minimum dwóch godzin. Pełne wyschnięcie farby zajmuje tylko cztery godziny.

Sadolin Lakierobejca dekoracyjno-ochronna Extra palisander – ochrona do siedmiu lat

Tani i dobry impregnaty do drewna na zewnątrz z naszego rankingu. W tym przypadku cena idzie w parze z wysoką jakością. Producent zapewnia aż 10 lat ochrony drewna. A to za sprawą unikalnej technologii FlexiGuard, która tworzy silną, elastyczną i ochronną powłokę.
Jej zadaniem jest rozszerzanie i kurczeniem się wraz z drewnem w zależności od temperatury. Dzięki temu powłoka nie pęka nawet przy dużych różnicach temperatur, a twoje meble ogrodowe są odporne na mróz, wilgoć, śnieg i promienie UV. Możesz ją stosować do pielęgnowania domków drewnianych, fasad, okien, drzwi, mebli ogrodowych, a także płotów. W przypadku tego środka pełne użytkowanie możliwe jest dopiero po 72 godzinach.

Drewnochron Impregnat powłokotwórczy – ochrona przed wodą i słońcem

To wielozadaniowy impregnat, który zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Możesz go stosować na zewnątrz, jak i wewnątrz. Co wyróżnia ten impregnat? Przede wszystkim zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jednym z nim jest System Aqua Stop, który obejmuje specjalne, odpychające wodę cząsteczki. Zabezpieczają one drewno przed wnikaniem wody, ponieważ ta po prostu spływa z powłoki drewna. Ta technologia daje ci gwarancję na odporność w niesprzyjających warunków atmosferycznych. Oprócz tego powłoka chroni drewno przed grzybami i glonami.
To jednak nie wszystko – impregnat zapewnia także ochronę przed promieniowaniem UV i optymalną przyczepność do drewna. Jeśli stosujesz impregnat na drewnie z metalowymi elementami, takimi jak gwoździe czy okucia, środek nie powoduje uciążliwej i nieestetycznej korozji. Zdaniem producenta ochrona tego impregnatu wystarczy aż na siedem lat.

Altax Impregnat do drewna – w trosce o piękne meble

Impregnaty do drewna na zewnątrz Altax to od lat popularny wybór wśród konsumentów. Nic dziwnego – z powodzeniem możesz malować nim płoty, domki narzędziowe, donice, pergole, sztachety czy palisady. Producent zapewnia, że wystarczy tylko jedna warstwa, żeby cieszyć się pięknym wyglądem drewna i ochroną przed wilgocią oraz słońcem.
Oprócz tego to świetny produkt dla osób, którym zależy na czasie – impregnat jest suchy w dotyku już po jednej godzinie od nałożenia. Dodatkowo impregnat do mebli ogrodowych Altax jest niezwykle prosty w nałożeniu. Żelowa konsystencja sprawia, że impregnat nie ścieka i bardzo dobrze się rozprowadza.
Nowoczesne pigmenty zawarte w formule impregnatu zabezpieczają drewno przed szarzeniem i nadają mu piękny kolor. Impregnat nie łuszczy się, dzięki czemu odnawianie drewna jest szybkie i łatwe. Do tego umożliwia drewnu oddychanie przy jednoczesnym oddawaniu wilgoci na zewnątrz.
Aby poprawienie zaimpregnować drewno z użyciem tego środka, pamiętaj o regularnym mieszaniu. Dzięki temu produkt utrzyma żelową konsystencję i stałą barwę, a ty będziesz mógł cieszyć się szybką aplikacją. Nałóż jedną warstwę impregnatu i odczekaj chwilę. Następnie przetrzyj całość mokrym od produktu pędzlem, tak aby wyrównać ewentualne nierówności i kolor. To niezwykle wydajny impregnat – na pokrycie sześciu metrów kwadratowych potrzebny będzie tylko jeden litr.

Czy impregnację drewna trzeba powtarzać?

W większości przypadków drewniane przedmioty pozostające na zewnątrz należy impregnować co pięć lat, gdyż impregnaty po tym czasie mogą tracić swoje właściwości. Jest to jednak kwestia indywidualna – zależy od czynników takich jak rodzaj drewna i umiejscowienia przedmiotu.

Impregnat do drewna na zewnątrz – środki ostrożności

Pamiętaj, aby impregnować wyłącznie te przedmioty, na które zezwala producent danego preparatu. Impregnaty do drewna nie nadają się do zabezpieczania powierzchni, które mają styczność z żywność (np. kuchenne blaty). Jeśli na etykiecie znajdziesz informację, że impregnat przeznaczony jest tylko do stosowania na zewnątrz, przestrzegaj tej wskazówki. Nieodpowiednio stosowane impregnaty mogą być groźne dla zdrowia.

Jaki drewnochron na zewnątrz? Podsumowanie

Dobrze dobrany impregnat do drewna na zewnątrz zapewni twoim ulubionym konstrukcjom drewnianym wieloletnią trwałość. Sprawdź polecane przez nas produkty i zamów ten, którego użyjesz w swoim ogródku.
Zdjęcie: Evanto Elements