Data modyfikacji:

Co będzie lepsze? Bejca czy lakierobejca?

Drewno w domu i ogrodzie nadaje naszemu otoczeniu ciepła, przytulności i ekologicznego charakteru. By w niezmienionej formie służyło nam przez długi czas i zachowało swoje piękno, należy je odpowiednio zaimpregnować. Jaki wybór środka zabezpieczającego powierzchnię drewna będzie więc dla nas odpowiedni: bejca, lakier czy lakierobejca? By umieć prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać różnice między nimi oraz efekty ich zastosowania.
bejca czy lakierobejca

(Nie)trudny wybór: lakierobejca czy bejca?

Bejca to przezroczysty roztwór, stosowany na drewno, by uzyskać błyszczące wykończenie, tworzący dodatkowo wokół niego ochronną warstwę. Głównym celem zastosowania tego środka jest zatarcie różnic kolorystycznych drewnianych powierzchni. Bejca najczęstsze wykorzystanie znajduje w barwieniu mebli i drewnianych elementów w zamkniętych pomieszczeniach. Bejce niezawierające żywicy i impregnatów są substancjami nadającymi kolor powierzchni drewna, dlatego trzeba pamiętać, że w celu uzyskania dodatkowej ochrony malowaną powierzchnię musimy pokryć dodatkowym środkiem zabezpieczającym, na przykład lakierem.

Bejce wybieramy oczywiście pod kątem koloru, ale także i rodzaju. Ze względu na skład chemiczny bejce można podzielić na poniższe grupy:

  • bejce nitro, charakteryzujące się krótkim czasem schnięcia i jednorodną kolorystyką drewna po nałożeniu;
  • bejce pigmentowe, znajdujące zastosowanie, gdy zależy nam na barwieniu drewna na wybrany kolor;
  • bejce rozpuszczalnikowe, które mają wysoką odporność na promienie UV, są także są szybkoschnące;
  • bejce zewnętrzne, chroniące drewno przed warunkami atmosferycznymi, gniciem.

Lakierobejca to produkt powstający w prostym procesie zmieszania bejcy z lakierem do drewna. Ułatwia to bardzo proces lakierowania. Nie zapominajmy jednak o konieczności zgodności rozpuszczalnika bejcy z lakierem. Problemu tego unikniemy, kupując gotową lakierobejcę. Zastosowanie tego środka pozwala nam skrócić pracę z bejcowania i późniejszego lakierowania do tylko jednego etapu.

Lakier tworzy syntetyczną powłokę na drewnie, uzyskując po nałożeniu powierzchnię o wysokim połysku. Wybór bejca czy lakierobejca nie jest więc taki trudny, pomimo że na rynku możemy znaleźć niezliczoną liczbę produktów, czasem o bardzo wąskim zastosowaniu (np. lakier do schodów, parkietu).

W przypadku obydwu tych produktów możemy spodziewać się uzyskania błyszczącego wykończenia powierzchni mebli i innych drewnianych elementów wyposażenia. Z tą różnicą, że bejce są całkowicie przezroczyste, nadają jedynie kolor i możemy zastosować je w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia lub chcemy taką impregnującą warstwę nanieść później sami.

Tymczasem lakierobejce różnią się między sobą rodzajem i poziomem połysku, zapewniając ochronę drewna przed uszkodzeniami i nadając kolor w czasie jednego zastosowania. Powinniśmy się na nie decydować, zwłaszcza gdy planujemy pracę z drewnem narażonym na zmienne warunki.

Bejca czy lakierobejca? Aplikacja, suszenie, trwałość

Bejcę, jak i lakierobejcę nanosi się na drewno w podobny sposób – za pomocą miękkiego pędzla. Zawsze należy też postępować wedle zaleceń producenta danego produktu. Proces bejcowania wykonuje się najczęściej kilkukrotnie, jeśli chcemy uzyskać głębszy kolor. Bejca, ze względu na swój skład, wysycha szybciej od produktów na bazie lakieru. Dzięki temu możemy w krótszym czasie przystąpić do kolejnych etapów pracy z drewnem, np. przeprowadzić woskowanie lub lakierowanie. Lakierobejce mają o wiele lepsze właściwości zabezpieczające drewno. Są jednak mniej odporne niż „czyste” lakiery.
Autor: Bartosz Stoczkowski