Bejce wybieramy oczywiście pod kątem koloru, ale także i rodzaju. Ze względu na skład chemiczny bejce można podzielić na poniższe grupy:
Lakierobejca to produkt powstający w prostym procesie zmieszania bejcy z lakierem do drewna. Ułatwia to bardzo proces lakierowania. Nie zapominajmy jednak o konieczności zgodności rozpuszczalnika bejcy z lakierem. Problemu tego unikniemy, kupując gotową lakierobejcę. Zastosowanie tego środka pozwala nam skrócić pracę z bejcowania i późniejszego lakierowania do tylko jednego etapu.
Lakier tworzy syntetyczną powłokę na drewnie, uzyskując po nałożeniu powierzchnię o wysokim połysku. Wybór bejca czy lakierobejca nie jest więc taki trudny, pomimo że na rynku możemy znaleźć niezliczoną liczbę produktów, czasem o bardzo wąskim zastosowaniu (np. lakier do schodów, parkietu).
W przypadku obydwu tych produktów możemy spodziewać się uzyskania błyszczącego wykończenia powierzchni mebli i innych drewnianych elementów wyposażenia. Z tą różnicą, że bejce są całkowicie przezroczyste, nadają jedynie kolor i możemy zastosować je w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia lub chcemy taką impregnującą warstwę nanieść później sami.
Tymczasem lakierobejce różnią się między sobą rodzajem i poziomem połysku, zapewniając ochronę drewna przed uszkodzeniami i nadając kolor w czasie jednego zastosowania. Powinniśmy się na nie decydować, zwłaszcza gdy planujemy pracę z drewnem narażonym na zmienne warunki.