Data modyfikacji:

Czym i jak malować drewno? Poradnik dla kompletnie zielonych

Zastanawiasz się, jak malować drewno i jaki preparat w tym celu zastosować? Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem po farbach i innych środkach, jakie sprawdzą się podczas malowania drewna na biało, impregnacji czy renowacji.

jak malować drewno
Drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy – efektownie się starzeje i łatwo poddaje obróbce, a co za tym idzie, można dowolnie zmieniać jego wygląd.

Jeśli zastanawiasz się, czym malować drewno i jak odnowić stare meble czy jak zabezpieczyć drewniany taras, poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych preparatów, jakie stosuje się do malowania drewna oraz opis efektów, jakie można uzyskać. 

Jak malować drewno, aby widoczny był rysunek słojów?

Jeśli chcesz, aby drewniany mebel czy przedmiot wykonany z tego materiału utrzymał swój naturalny charakter, należy sięgnąć po olej, lakier lub wosk. Preparaty tego typu mogą wybarwić drewno na różny kolory, jednak rysunek słojów wciąż pozostaje widoczny. Ponadto dzięki nim drewno jest chronione przed działaniem wilgoci.

Olej

Wnika głęboko w strukturę drewna i tym samym impregnuje je. W efekcie materiał jest chroniony przed działaniem wilgoci. Renowacja olejowanej powierzchni jest dość łatwa – przed ponownym olejowaniem wystarczy lekko zmatowić drewno i odpylić.

Lakier

Tworzy na powierzchni drewna grubą powłokę zabezpieczającą. Dawniej lakier do drewnaoznaczał wysoki połysk, ale obecnie w sprzedaży znajdziesz zarówno preparaty błyszczące, jak i matowe czy satynowe. Przed renowacją lakierowanej powierzchni konieczne jest solidne szlifowanie i odpylanie

Wosk

Wnika w strukturę drewna, jednak nie zabezpiecza dobrze przed wilgocią, dlatego nie jest do dobra odpowiedź na pytanie, czym malować drewno i meble codziennego użytku. Preparat ładnie podkreśli strukturę drewna, a po wypolerowaniu nada mu charakterystyczny satynowy połysk.

Przeczytaj także: Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Czym pomalować drewno na biało, czyli pełne krycie

Jeśli zastanawiasz się, czym malować drewno, aby uzyskać równomierną powłokę lub np. wystylizować stare meble metodą shabby chic, należy sięgnąć po kryjące farby. Preparaty tego typu sprawią, że rysunek drewna pozostanie niewidoczny lub widoczny w niewielkim stopniu.

Dlatego to właśnie farby stosuje się, jeśli szukasz sposobu, jak malować drewno na biało czy inny kolor. Jaka farba do drewna sprawdzi się najlepiej?

Farba akrylowa

Tworzy na drewnie dość trwałą powłokę o różnym stopniu połysku, najczęściej matową lub półmatową. Farby tego typu rozcieńcza się za pomocą wody, a ich ważną cechą jest to, że nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Czas schnięcia powłoki dekoracyjnej to, w zależności od zastosowanego produktu, około 5-6 godzin. Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować drewno na biało i są to sprzęty domowego użytku, preparat tego typu będzie dobrym rozwiązaniem. Farbę akrylową można stosować nawet w pokoju dziecięcym.

Farba kredowa

To bardzo popularny preparat. Tworzy na malowanej powierzchni matową powłokę i często stosuje się go w stylizacji mebli metodą shabby chic. Farby kredowe dostępne są w wielu pięknych kolorach, są wygodne w stosowaniu i schną bardzo szybko.

Niestety dekoracyjna powierzchnia uzyskana w ten sposób nie jest zbyt trwała. Nie zaleca się, aby meble malowane farbą kredową stały w wilgotnych pomieszczeniach.

Farba flatowa (alkidowa)

Preparaty powstałe na bazie żywic alkidowych to najtrwalsze farby do drewna w zestawieniu. Uzyskana dzięki nim powłoka jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku mebli i przedmiotów użytkowanych codziennie.

Niestety środki tego typu mają też swoje wady – bardzo długo schną, bo nawet 13 godzin i wydzielają nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się przez kilka tygodni. 

Czym najlepiej malować drewno na zewnątrz?

Jeśli zastanawiasz się, czym najlepiej malować drewno, które znajduje się na zewnątrz budynków, musisz dobrać preparat, który dobrze zabezpieczy materiał przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. 

Impregnat

Wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Impregnaty mogą barwić drewno, jednak rysunek słojów pozostaje widoczny.

Impregnat najlepiej jest stosować jako pierwszą warstwę, a następnie wykończyć drewnianą powierzchnię dodatkowym środkiem zabezpieczającym, np. lakierobejcą.

Lakierobejca

To rodzaj lakieru, w którego skład wchodzą barwniki, dzięki którym drewno zyskuje głęboką barwę, a rysunek słojów jest dodatkowo podkreślony. Środki tego typu tworzą trwałą powłokę ochronną.

Lazura

Jest nieco mniej wytrzymała niż lakierobejca, dlatego stosuje się ją raczej w przypadku elementów drewnianych, które nie są użytkowane codziennie.

Olej

Na zewnątrz stosuje się także oleje, które impregnują drewno. Środki tego typu najlepiej sprawdzają się na deskach tarasowych czy elewacyjnych.

Czym malować drewno? Pędzel czy wałek?

Czym malować drewno? Pędzlem czy wałkiem? Wszystko zależy od rodzaju powierzchni jaką wykańczasz, jej wielkości, a nawet zastosowanego preparatu.

Wałek malarski

Sprawdzi się świetnie, jeśli przyjdzie ci malować duże drewniane powierzchnie, np. blat stołu, deski elewacyjne czy podłogowe. Dzięki niemu równomiernie pokryjesz płaszczyznę bez pozostawiania smug, efektywnie wykorzystasz dostępny preparat i przede wszystkim uporasz się z pracami szybko i sprawnie.

Czym malować drewno? Jaki wałek wybrać? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są wałki do gładkich powierzchniach, czyli takie o krótkim runie lub wykonane z gąbki.

Pędzel

Będzie dobrym rozwiązaniem podczas dekoracyjnego wykańczania niewielkich elementów, narożników czy zakamarków. Narzędzia malarskie tego typu dostępne są w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, dlatego możliwa jest bardzo precyzyjna praca.

Pędzle o włosiu sztucznym zaleca się stosować w przypadku farb wodorozcieńczalnych, ponieważ nie chłoną one wody, jak ich naturalne odpowiedniki.

Te ostatnie będą lepszą opcją w przypadku środków rozcieńczanych za pomocą rozpuszczalników chemicznych.