Data modyfikacji:

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Remont mieszkania potrafi wywrócić do góry nogami życie wszystkich domowników. Nie oznacza to jednak, że wnętrzarska rewolucja ma zrujnować również twój domowy budżet. Jeśli chcesz obniżyć koszt remontu mieszkania, istnieją na to sprawdzone sposoby. Przekonaj się, jak odnowić wnętrze domu po kosztach?

Tani remont mieszkania – dokładne obliczenia

Jednym z największych kosztów, jakie poniesiesz podczas remontu mieszkania, jest zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jeśli nie chcesz, aby ta pozycja w remontowym budżecie doszczętnie cię zrujnowała, zanim zaczniesz zamawiać farby, gładzie czy panele, przelicz wszystko dokładnie. Precyzyjne szacunki zużycia farby czy paneli pozwolą uniknąć nadwyżek. I o ile w przypadku paneli, nieotwarte pudełka z materiałem wykończeniowym możesz bez problemu zwrócić, o tyle w połowie zużytych puszek farby już nie.

Co więcej, odpady pobudowlane tego typu mogą wygenerować kolejny koszt w postaci utylizacji – farby nie możesz przecież wylać do kanalizacji, a należy ją oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Tam w zależności od wytycznych gminy, może zostać naliczona dodatkowa opłata.

Metoda gospodarcza

Jeśli szukasz sposobu, jak obniżyć koszt remontu mieszkania, weź sprawy w swoje ręce. I to dosłownie – tzw. metoda gospodarcza to jeden najprostszych rozwiązań, jak tanio wyremontować mieszkanie. W praktyce oznacza to, że część prac bierzesz na siebie. Malowanie ścian czy układanie paneli w cenniku wyspecjalizowanej ekipy to odpowiednio około 10 i 25 zł za metr kwadratowy. Łatwo policzysz, ile wyniósłby rachunek, gdyby to zadanie zostało powierzone firmie remontowej. Układanie paneli czy malowanie ścian to proste czynności, które nie wymagają wielkiego doświadczenia, więc z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. 

Gorzej sprawa się ma z działaniami wymagającymi dużej precyzji, jak np. układaniem płytek. Dlatego zanim porwiesz się na metodę gospodarczą i remont mieszkania własnymi siłami, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości – czasem  pozorne oszczędności mogą szybko zamienić się w straty, ponieważ ostatecznie okaże się, że układanie płytek poszło nienajlepiej. 

Pomoc architekta wnętrz

Jeśli uważasz, że zatrudnienie specjalisty to tylko niepotrzebne mnożenie kosztów, jesteś w błędzie. Nie bez przyczyny mówi się, że pierwszy dom urządza się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. O co w tym wszystkim chodzi? Oczywiście o naukę na błędach, których nie sposób uniknąć, jeśli nie masz doświadczenia w urządzaniu wnętrz i remontach.

Sprawdzony architekt może zaproponować ci wiele funkcjonalnych rozwiązań, które nie przyszłyby ci nawet do głowy i przede wszystkim, pomoże ustrzec się przed wieloma wpadkami. Co więcej korzystając z usług profesjonalisty zaoszczędzisz też czas. Projektant przygotuje nie tylko wizualizację, ale też projekt wykonawczy, gdzie znajdzie się chociażby dokładne wyliczenie potrzebnych materiałów.

Jaki jest koszt usług architekta wnętrz? Ceny są bardzo zróżnicowane, ale profesjonalni projektanci pobierają opłaty w przeliczeniu za metr kwadratowy projektu. W zależności od miasta czy doświadczenia architekta, koszt usługi może się wahać między 60, a nawet 150 zł za metr.

Porównuj ceny i zrób kalendarz zakupów

Jak tanio wyremontować mieszkanie? Unikaj impulsywnych zakupów. Jeśli gdzieś na wystawie zobaczysz płytki, które będą idealnie pasować do twojej nowej łazienki czy kuchni, zapisz ich nazwę i porównaj ceny w Internecie. Może się okazać, że zamawiając materiały wykończeniowe w sieci, sporo zaoszczędzisz. Warto też wiedzieć, że w przypadku materiałów budowlanych i wykończeniowych możesz liczyć na podobne posezonowe obniżki, jak w przypadku ubrań czy gadżetów. Sezon remontowy najczęściej trwa od wiosny do jesieni i po upływie tego czasu możesz spodziewać się obniżek cen. 

Wiosną najczęściej w sklepach pojawiają się również nowe kolekcje, co często wiąże się z obniżką wcześniej dostępnych produktów. Dlatego jeśli chcesz obniżyć koszt remontu mieszkania i masz gdzie składować materiały, warto kupić je z wyprzedzeniem podczas sezonowych obniżek. Przykładowo jeśli będziesz wykańczać taras, deski warto kupić jesienią. Wtedy ich cena może być nawet o połowę niższa, niż wiosną.

Ekipa remontowa do zadań specjalnych

Poszukując wykonawców, którzy odmienią wygląd twojego domu i mając na uwadze ograniczenie kosztu remontu mieszkania, warto postawić na ekipę, która kompleksowo wyremontuje wnętrze. Szerszy zakres prac da ci większe pole do manewru przy negocjacji ceny. Ponadto w takim przypadku możesz liczyć na szybsze zamknięcie całego projektu, ponieważ przykładowo robót nie będzie wstrzymywać konieczność pojawienia się konkretnego specjalisty.


Zabezpiecz nieremontowane powierzchnie

Jeśli remont twojego mieszkania nie oznacza wymiany wszystkich elementów wystroju i np. stolarka drzwiowa czy podłogi pozostaną bez zmian, zatroszcz się o ich solidne zabezpieczenie. Ewentualne uszkodzenia w trakcie prac remontowych mogą zwiększyć koszty, ponieważ konieczna okaże się wymiana przedmiotów, które wedle pierwotnego planu miały pozostać bez zmian. Postaw na solidne podkłady i tekturę budowlaną, dzięki którym na powierzchni podłóg nie powstaną uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem są kurtyny i folie przeciwpyłowe, dzięki którym zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu. 

Renowacja zamiast wymiany

Jeśli nie chcesz, żeby koszt remontu mieszkania pogrążył domowy budżet, zastanów się, jak możesz odnowić niektóre elementy wystroju? Renowacja starych mebli może być świetnym sposobem na wnętrzarską metamorfozę niskim kosztem. Meble i inne elementy wystroju wykonane z drewna łatwo poddają się obróbce i bez większego kłopotu nadasz im nowy wygląd. Wystarczy usunąć stare powłoki wykończeniowe za pomocą szlifowania lub zmatowienia, a następnie nałożyć nową warstwę wykończeniową.

Określ budżet

Podczas remontu mieszkania do dyspozycji masz szereg rozwiązań z różnych półek cenowych. Jeśli nie chcesz się zagalopować podczas poszukiwania idealnych pomysłów do swojego mieszkania, warto jasno określić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na renowację wystroju. Do określonej sumy dodaj około 10% na nieplanowane wydatki, które z pewnością pojawią się w trakcie prac. Dobrze określony budżet remontowy pozwoli ci kontrolować wydatki i szukać ewentualnych oszczędności. Przy okazji tworzenia budżetu dobrze jest jednocześnie określić harmonogram całego tego zamieszania, dzięki czemu zaplanujesz chociażby dostawę materiałów.

Jakie są jeszcze sposoby, aby koszt remontu mieszkania był nieco niższy? Cierpliwość. Pamiętaj, co mówi stare porzekadło – nie od razu Rzym zbudowano. Chociaż pewnie większość z nas chce przeprowadzić gruntowny remont mieszkania raz a dobrze, to jednak niektóre etapy prac czy wykańczanie wystroju warto odłożyć w czasie. Zwłaszcza, jeśli nie korzystasz z usług architekta wnętrz – niektóre rozwiązania stylizacyjne wymagają dogłębnego przemyślenia i w trakcie użytkowania częściowo odnowionego wnętrza możesz zweryfikować niektóre swoje plany. To z kolei pomoże uniknąć wpadki i nietrafionych wnętrzarskich rozwiązań.