Data publikacji:

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Kolektory słoneczne są nowoczesnym rozwiązaniem pozwalającym na zbieranie naturalnej energii słonecznej, a następnie użycie jej do podgrzania wody używanej w domowej instalacji. Urządzenia montuje się zazwyczaj bezpośrednio na dachach budynków lub innych specjalnie wyznaczonych do tego celu dobrze nasłonecznionych przez cały rok miejscach. Solary do ciepłej wody łączy się z bojlerami, które wspierają ich pracę i pozwalają zwiększyć wydajność systemu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W artykule przedstawiamy wskazówki, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera i bezpośrednio do instalacji.
Building roof with rows of blue photovoltaic panels and vacuum air solar collectors

Co to kolektor słoneczny?

Na początek warto zaznaczyć, że kolektor solarny do wody powinni instalować wyłącznie doświadczeni specjaliści, pracujący wcześniej z różnego typu systemami hydraulicznymi. Tak więc, choć proces można teoretycznie w całości przeprowadzi samodzielnie, gorąco zaleca się przynajmniej skonsultowanie swoich wyborów z fachowcem.
Kolektory słoneczne dzielimy na urządzenia bezciśnieniowe (płaskie) oraz ciśnieniowe. W obu przypadkach materiał absorbujący światło słoneczne przekazuje zebraną energię słoneczną przepływającemu przez panel specjalnemu płynowi (tzw. czynnikowi grzewczemu), który następnie transportuje ciepło do wymiennika znajdującego się wewnątrz domu i połączonego z instalacją hydrauliczną. Kolektory ciśnieniowe są droższe, ale odznaczają się większą efektywnością, ciecz podróżuje w nich bowiem w próżni, co zmniejsza ryzyko wypromieniowywania transportowanego ciepła. 
Kolektor na wodę powinien być dobierany przez profesjonalistów, którzy ocenią zapotrzebowanie naszego domu na ciepłą wodę przypadającą na każdą osobę. Biorą oni również pod uwagę uwarunkowania geograficzne i położenie działki, przyglądając się np. lokalnemu klimatowi oraz średniej liczbie pochmurnych dni w roku. Kolektor słoneczny do bojlera musi być też zainstalowany w optymalnym miejscu gwarantującym jak najlepszy dostęp do światła. Niestety nie zawsze jest to możliwe, nawet korygując jego położenie na przestrzeni roku, dlatego trzeba pogodzić się z tym, że system nie będzie działała z maksymalną wydajnością.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do instalacji?

Jak już wspomnieliśmy, solar wodny pobiera energię cieplną, przekazując ją do czynnika grzewczego – najczęściej roztworu glikolu propylenowego – przekazując ją za pomocą wymiennika do zasobnika ciepłej wody użytkowej, będącego częścią instalacji grzewczej budynku. Zasobnik ciepłej wody użytkowej to duży zbiornik w izolacji termicznej, który ma z reguły od 200 do 300 litrów pojemności. W jego wnętrzu znajduje się wymiennik cieplny połączony z kotłem grzewczym (bojler słoneczny).
Wymiennik ciepła przyjmuje zazwyczaj formę wężownicy, ale stosowane są także wymienniki płytowe. Jeśli chcemy podłączyć do niego, oprócz kotła gazowego, także instalację solarną, jako dodatkowe źródło ciepła, musimy wybrać model wyposażony w dwie niezależne wężownice. Jedna będzie nadal podgrzewana przez kocioł gazowy w zimie oraz w pochmurne dni, a druga uzupełni ciepło z kotła energią słoneczną.
Przeczytaj także, jak odpowietrzyć bojler
Ponieważ solar do grzania wody w bojlerze znajduje się na zewnątrz budynku, musimy doprowadzić przewód z gorącym glikolem do wnętrza pomieszczenia, gdzie znajduje się zasobnik, i podłączyć do górnego wejścia wolnej wężownicy. Przewód powrotny, odprowadzający schłodzony czynnik grzewczy, wędruje do modułu pompowo-sterowniczego, wyposażonego dodatkowo w naczynie wzbiorcze, a następnie wraca do kolektora. Przewód ciepły wyprowadzamy z górnej części kolektora, a zimny wraca do jego dolnej części. Przewody na całej długości powinny posiadać izolację termiczną.

Solar do grzania wody w bojlerze – niezbędne elementy instalacji

Jak widać, podłączenie kolektora słonecznego do bojlera w instalacji hydraulicznej wymaga zakupu wielu dodatkowych elementów i urządzeń, podsumujmy zatem, czego potrzebujemy:
  • Zasobnik c.w.u. z dwiema osobnymi wężownicami – duży zbiornik, pozwalający jednocześnie korzystać z kotła gazowego i uzupełniać go energią z kolektora słonecznego.
  • Zespół pompowo-sterowniczy – przystosowany do pracy z glikolem zespół pomp i automatyki, który jest wyposażony w tryb urlopowy, chroniący instalację przed przegrzaniem w słoneczne dni bez poboru wody.
  • Naczynie wzbiorcze przeznaczone do instalacji solarnej – ten element pełni w instalacji solarnej znacznie ważniejszą rolę niż zwykły zbiornik w instalacji c.o. Służy do wyrównania ciśnienia i przyjęcia nadmiaru roztworu glikolu. Zwykle jest też wyposażone w wymienną membranę ze względu na dużo bardziej agresywne środowisko pracy niż w zwykłej instalacji c.o.
  • Jak podłączyć kolektor słoneczny bezpośrednio do bojlera?

    Opisany powyżej schemat dla konstrukcji solara z bojlerem dotyczy kolektorów ciśnieniowych, wykorzystujących czynniki grzewcze. Poprzez kolektor bezciśnieniowy można jednak poprowadzić zwykłą wodę używaną w kranie. Takie rozwiązanie, chociaż prostsze, też jest stosowane. Woda w tego rodzaju kolektorze jest pod normalnym ciśnieniem pochodzącym z sieci wodociągowej. Jednak, aby zapewnić skuteczny obieg, konieczne jest zastosowanie dodatkowej pompy, która pozwoli wodzie na skuteczny obieg w instalacji. Solar z bojlerem współpracuje wówczas, dostarczając mu ciepłą wodę, którą może dodatkowo podgrzać w razie potrzeb. 
    Należy przy tym pamiętać, o pewnych wyzwaniach, jakie napotkamy, decydując się na podłączenie solara do bojlera w sposób bezpośredni. Po pierwsze, system taki należy wyposażyć w czujniki temperatury, chroniące zarówno przed przegrzewaniem, jak i zamarzaniem. Co więcej instalację trzeba będzie opróżnić z wody przed nadejściem mrozów, bowiem rury pozostawione na zewnątrz nie ochronią zawartości przed niską temperaturą. Należy też pamiętać o włączeniu ciepłej wody z kolektora do instalacji domowej w punkcie, który nie będzie powodować zbytnich skoków temperatury w kranach oraz rozwarstwienia wody o różnej temperaturze w zasobniku.
    Jeszcze inny problem to kwestie sanitarne – woda podawana do kolektora nie jest sterylna, a w dni o umiarkowanej temperaturze będzie tworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Ostatnim problemem jest osadzanie się kamienia w mocno ogrzewanej instalacji o dużym przepływie świeżej, najczęściej twardej wody. Pamiętajmy, że bojler grzeje wciąż tę samą wodę w instalacji centralnego ogrzewania i wymienniku wody użytkowej, a woda w zasobniku rzadko przekracza temperaturę 35 stopni Celsjusza. Tymczasem solar wodny może spokojnie generować temperaturę 50 czy nawet 70 stopni Celsjusza, co przyspiesza wytrącanie minerałów. 

    Podłączenie bojlera FAQ

    Jak podłączyć kolektor słoneczny bezciśnieniowy?
    Aby podłączyć kolektor słoneczny bezciśnieniowy, należy umieścić go na dachu lub innym nasłonecznionym miejscu, a następnie podłączyć rurę wlotową do zbiornika wody zimnej i rurę wylotową do systemu ciepłej wody użytkowej. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni kąt nachylenia kolektora oraz sprawdzić szczelność wszystkich połączeń.
    Zdjęcie: Envato Elements