Kupno energooszczędnego bojlera elektrycznego
Przy wyborze bojlera elektrycznego kierujemy się kilkoma zasadami, które zapewnią optymalne zużycie energii. Po pierwsze, rozmiar bojlera dobieramy starannie do potrzeb gospodarstwa domowego. Nie kupujemy więc większych zbiorników „na wszelki wypadek” lub „na zapas”. Dwuosobowa rodzina nie potrzebuje dużego 120-litrowego zbiornika, w którym woda będzie musiała być stale podgrzewana, zużywając niepotrzebnie prąd. Przyjęło się więc, że dla jednej osoby wystarczający jest zbiornik około 40 litrów, dla dwóch około 60 litrów, dla trzech 80 litrów, a dla czterech 100-120 litrów.
O oszczędności podgrzewacza decyduje też w dużej mierze izolacja jego obudowy oraz zbiornika, która zapobiega ucieczce ciepła, a także zwiększona odporność na korozję utrudniającą i przedłużającą pracę urządzenia. Energooszczędne bojlery to urządzenia o konstrukcji dwupłaszczowej, a więc dodatkowej izolacji. Sprzęt ten jest jednak cięższy i droższy od modeli jednopłaszczowych.
Na skuteczność bojlera wpływa również jakość wody, im więcej w niej zanieczyszczeń i minerałów, tym wolniej się nagrzewa. Aby pozbyć się problemu, warto dokupić specjalne filtry dla całej instalacji hydraulicznej w domu.
Pamiętajmy o odpowiednich ustawieniach termostatu (do około 45-50 stopni Celsjusza), które zapobiegną podgrzewaniu wody do zbyt wysokich temperatur, a przez to podnoszeniu rachunków za prąd.