Data publikacji:

Bojler elektryczny energooszczędny: ranking najlepszych produktów

Trudno wyobrazić sobie życie bez ciepłej wody w kranie. W wielu miejscach dostęp do niej jest utrudniony i musimy polegać na instalacji specjalnych podgrzewaczy, które korzystają z energii elektrycznej lub gazu. Modele wykorzystujące to pierwsze paliwo są unikane przez wiele osób przekonanych o tym, że generują absurdalnie wysokie rachunki za prąd. Istnieje jednak wiele urządzeń, które zaprzeczają kompletnie temu poglądowi. Oto ranking energooszczędnych bojlerów elektrycznych.
bojler
Bojler to powszechnie używana nazwa określająca całą gamę podgrzewaczy, których zadaniem jest dostarczanie użytkownikom gorącej wody. Może on być przeznaczony wyłącznie do celów użytkowych i spożywczych, jak również do ogrzewania domu lub mieszkania. Do kupna bojlerów zmuszona jest spora część Polaków, która nie ma dostępu do sieci C.O. Najczęściej problem dotyczy domków jednorodzinnych i starego budownictwa. Domowe podgrzewacze do wody korzystają najczęściej z dwóch rodzajów energii – prądu lub gazu. To drugie rozwiązanie jest znacznie popularniejsze ze względu na tańsze paliwo, które przekłada się na obniżone rachunki. Producenci bojlerów elektrycznych starają się jednak coraz mocniej przekonać do swoich modeli, zmieniając ich konstrukcję oraz poprawiając wydajność grzałek. Wydajny i oszczędny bojler elektryczny nie jest więc fantazją. Przedstawiamy ranking energooszczędnych bojlerów elektrycznych oraz charakterystykę tych urządzeń.

Rodzaje gazowych podgrzewaczy wody

Elektryczne podgrzewacze wody dzielimy na urządzenia przepływowe oraz pojemnościowe. Pierwszy typ urządzenia pozbawiony jest dużego zbiornika wody i przygotowuje wodę na bieżąco. Z tego też powodu zazwyczaj zawiesza się go tuż nad kranami. W domach instaluje się jednak zazwyczaj co najmniej kilka egzemplarzy sprzętu, po jednym dla każdego źródła wody.
Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety. Dzięki temu, że iOS pracuje na ograniczonej liczbie urządzeń, system jest bardzo wydajny i szybki, nawet na kilkuletnim sprzęcie. Deweloperzy programów i gier mają również ułatwione zadanie i mogą go zoptymalizować, wykorzystując znacznie większy procent mocy telefonu lub tabletu. iOS jest więc bardziej niezawodny i bezpieczniejszy w codziennym użytkowaniu.
Pojemnościowe podgrzewacza wody na prąd dostarczają ciepłą wodę całemu domowi. Są one wyposażone w zbiorniki na wodę liczące sobie co najmniej kilkadziesiąt litrów. Podgrzewania dokonuje się dzięki specjalnym grzałkom elektrycznym. Sprzęt tego typu, w zależności od potrzeb, można zaprogramować na konkretne temperatury użytkowania, a czasami też ustawić timer, pozwalający na jego automatycznie uruchamianie się o konkretnych porach dnia. Sporym minusem są duże wymiary, które utrudniają instalację sprzętu, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.

Kupno energooszczędnego bojlera elektrycznego


Przy wyborze bojlera elektrycznego kierujemy się kilkoma zasadami, które zapewnią optymalne zużycie energii. Po pierwsze, rozmiar bojlera dobieramy starannie do potrzeb gospodarstwa domowego. Nie kupujemy więc większych zbiorników „na wszelki wypadek” lub „na zapas”. Dwuosobowa rodzina nie potrzebuje dużego 120-litrowego zbiornika, w którym woda będzie musiała być stale podgrzewana, zużywając niepotrzebnie prąd. Przyjęło się więc, że dla jednej osoby wystarczający jest zbiornik około 40 litrów, dla dwóch około 60 litrów, dla trzech 80 litrów, a dla czterech 100-120 litrów.

O oszczędności podgrzewacza decyduje też w dużej mierze izolacja jego obudowy oraz zbiornika, która zapobiega ucieczce ciepła, a także zwiększona odporność na korozję utrudniającą i przedłużającą pracę urządzenia. Energooszczędne bojlery to urządzenia o konstrukcji dwupłaszczowej, a więc dodatkowej izolacji. Sprzęt ten jest jednak cięższy i droższy od modeli jednopłaszczowych.

Na skuteczność bojlera wpływa również jakość wody, im więcej w niej zanieczyszczeń i minerałów, tym wolniej się nagrzewa. Aby pozbyć się problemu, warto dokupić specjalne filtry dla całej instalacji hydraulicznej w domu.

Pamiętajmy o odpowiednich ustawieniach termostatu (do około 45-50 stopni Celsjusza), które zapobiegną podgrzewaniu wody do zbyt wysokich temperatur, a przez to podnoszeniu rachunków za prąd.

Energooszczędne bojlery elektryczne – ranking

Bojler Novelo Tesy 80 L

Energooszczędny elektryczny bojler ze zbiornikiem 80 litrów oraz mocą 2000 W. wyróżnia się skuteczną izolacją, dzięki której na długo utrzymuje wysoką temperaturę wody. Model został wykonany ze stali powlekanej emalią glass-ceramic. Dzięki temu urządzenie jest odporne na korozję i uszkodzenia, a dodatkowo na długo zachowa estetyczny wygląd. W asortymencie dostępny jest też model o mniejszej pojemności.



Ariston Velis Evo 50 L

Energooszczędny bojler ze zbiornikiem o pojemności 50 litrów (dostępne są również modele 80 i 100 litrów). Sprzęt odznacza się wydajnością energetyczną oraz kompaktowymi wymiarami, w tym głębokością jedynie 27 centymetrów, dzięki czemu może być umieszczony w pozycji poziomej lub pionowej. W przypadku wystąpienia usterki na wyświetlaczu zostaje wyświetlony kod błędu, by łatwo zidentyfikować jej przyczynę. Urządzenie posiada także system zapobiegający przegrzewaniu się jego podzespołów.

Atlantic Cube 50 L

Kompaktowy bojer elektryczny o pojemności 50 litrów. O jego energooszczędności decyduje między innymi izolacja wykonana z wysokogatunkowej pianki poliuretanowej, grzałka ceramiczna i anoda magnezowa. Model odznacza się wieloma interesującymi funkcjami. Tryb Boost przyspiesza podgrzewanie wody do uzyskania ustalonej temperatury, po otrzymaniu której urządzenie samoczynnie powraca do normalnego cyklu pracy. W trybie Smart bojler automatycznie oblicza zapotrzebowanie na ciepłą wodę na podstawie historii poprzednich tygodni, a także samodzielnie uruchamia zabezpieczenie przeciwbakteryjne.

Elektromet WJ Mister

Elektryczny bojler ze stalowym zbiornikiem 60 litrów pokrytym od wewnątrz emalią ceramiczną. Dodatkową ochronę przed korozją zapewnia anoda magnezowa. Izolacja wykonana jest z bezfreonowej pianki poliuretanowej. Sprzęt wyposażony jest w termoregulator z zewnętrznym pokrętłem dla ustawienia żądanej temperatury wody. Bezpiecznik zapobiega przegrzaniu ogrzewacza, a specjalny zawór nadmiernemu wzrostowi ciśnienia.
Autor: Michał Kułakowski