Data publikacji:

Jakie głośniki do projektora? Polecane głośniki w różnym budżecie 

Projektory to coraz popularniejsze urządzenia, niegdyś kojarzone wyłącznie z salami konferencyjnymi lub bardzo kosztownymi systemami kina domowego. Dziś są coraz częściej wykorzystywane w zastępstwie tradycyjnego telewizora lub okazjonalnie używane do seansów na tarasie, w ogrodzie lub podczas wypadów za miasto. Choć wiele modeli ma wbudowane nagłośnienie, jest ono bardzo często kompletnie niezadowalające. Dlatego też zaleca się zazwyczaj zakup zewnętrznych głośników, które poprawią komfort oglądania ulubionych filmów lub seriali albo zabawy z grami. Pojawia się zatem pytanie, jakiego rodzaju urządzeniami warto się zainteresować?
Men Adjusting Home Multimedia Projector

Głośniki do projektora? Wybór urządzenia zawsze uzależniamy od jego użycia

Wybór głośników do projektora uzależniony jest przede wszystkim od tego, gdzie i jak często będziemy z niego korzystać. Jeżeli projektor jest zamontowany na stałe w salonie i zastępuje nam telewizor, warto rozważyć zakup dużych i mocnych zestawów głośnikowych, które dedykowane są np. kinu domowemu. 
Z drugiej strony, dobre głośniki do projektora sporadycznie uruchamianego, np. podczas wizyty gości lub na kempingu, powinny być lekkie, przenośne i wyposażone w baterie, które pozwolą uniknąć problemów, gdy nie będziemy mieć łatwego dostępu do zasilania.

Jak podłączyć głośniki do projektora?

To, w jaki sposób podłączymy głośniki do projektora, zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia. Sprzęt przeznaczony do instalacji w salonie, będzie oferował zazwyczaj klasyczne analogowe wyjścia audio (RCA), jak również HDMI lub USB. Wiele kompaktowych rzutników z kolei polega przede wszystkim na komunikacji bezprzewodowej za pośrednictwem technologii Bluetooth.
Połączenie przewodowe sprawdza się przede wszystkim, gdy rzutnik umieszczony jest w stałym miejscu. W ten sposób może spokojnie zabezpieczyć kable tak, aby przez przypadek nikt się o nie nie potknął lub nie zahaczył. W przypadku często przenoszonych urządzeń warto postawić na rozwiązanie, które nie wymaga użycia przewodów. Uwolni nas to nie tylko od obowiązku transportu często wielometrowego kabla, ale również pozwoli uniknąć sytuacji, gdy okaże się, że go nie spakowaliśmy, co zepsuje każdy wieczorny seans. 

Głośniki przenośne do projektora

Najlepsze głośniki do przenośnych projektorów używanych w plenerze lub na tarasach i balkonach. Urządzenia tej klasy odznaczają się dość dużą mocą (nie ma więc problemów z ich słyszalnością, nawet przy sporym hałasie) i są zamknięte w pojedynczej kolumnie. Sprzęt z tej kategorii często wyposażony jest w baterie, które pozwalają na kilka lub kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy, i najczęściej komunikuje się ze źródłem sygnału audio w sposób bezprzewodowy (Bluetooth). Zaletą modeli tego typu jest również to, że są odporne na zachlapania, kurz i pył. 

Polecane głośniki przenośne do 500 złotych

  • JBL Flip 6
  • Sony XB100 
  • Creative Muvo Play
  • Polecane głośniki przenośne powyżej 500 złotych

  • Sony SRS-XV500 
  • Marshall Emberton II
  • Sony SRS-XG300 
  • Głośniki komputerowe do projektora i kolumny stereo

    Głośniki komputerowe i kolumny stereo dobrze sprawdzą się w przypadku okazjonalnie uruchamianego projektora, zarówno w salonie, jak i na tarasie lub w ogrodzie. W tym drugim przypadku musimy jednak pamiętać, że większość modeli będzie wymagała zewnętrznego zasilania, czy to przez złącze USB, czy bezpośrednio z sieci elektrycznej. W sklepach znajdziemy sporą ofertę kompaktowych kolumn stereo, ale jeżeli zależy nam na mocniejszym dźwięku, możemy postawić też na zestawy z subwooferem. Głośniczki podłącza się zazwyczaj za pośrednictwem kabli audio RCA lub USB, jednak wiele modeli wspiera obecnie także Bluetooth.

    Polecane głośniki komputerowe poniżej 300 złotych

  • Głośniki Creative 2.0 Pebble V3 
  • Edifier R1600TIII
  • Logitech Z207 
  • Polecane głośniki komputerowe powyżej 300 złotych 

  • Edifier R1700 BT 
  • Creative Pebble X Plus 
  • Logitech G560 LightSync 
  • Soundbary

    Urządzenia te są dość długimi i wąskimi listwami, w których wnętrzu znajdziemy od kilku do nawet kilkunastu głośniczków o różnej mocy. Wiele modeli jest również wspieranych przez dodatkowy subwoofer lub przez kolumny stereo. Soundbary są rozwiązaniem, które sprawdzi się głównie w salonie, gdzie umieszcza się je pod rozwijanym ekranem projektora. Ewentualnie można ustawić je także na tarasie lub na balkonie, ale musimy znaleźć dla nich odpowiedni stolik lub szafkę (należy też pamiętać, że w razie nawet drobnego deszczu trzeba je koniecznie osłonić lub schować). 
    Dobre soundbary są w stanie przekonująco symulować dźwięk przestrzenny i nadają się do pomieszczeń o dowolnej wielkości, dlatego cenione są zwłaszcza przez właścicieli mniejszych domów i mieszkań. Do projektora soundbar podłącza się za pomocą pojedynczego kabla HDMI, opcjonalnie możemy też użyć standardowych przewodów stereo. Większość soundbarów na rynku bez problemu wspiera też komunikację Bluetooth. Soundbary wymagają stałego dostępu do zasilania z sieci elektrycznej, dlatego ustawiając je na tarasie lub balkonie, musimy pamiętać o odpowiednio długim przedłużaczu.

    Polecane soundbary w cenie do 1000 złotych

  • Creative Soundbar Stage 2.1 
  • Samsung HW-B550 
  • Dell Slim SB521A 
  • Polecane soundbary w cenie powyżej 1000 złotych

  • Samsung HW-Q800C 
  • Sony HT-S40R 
  • LG S75Q 
  • Zestawy kina domowego

    Na zestaw kina domowego składa się komplet głośniczków o różnej wielkości i mocy, a także amplituner, a więc specjalna skrzynka, do której podłączamy bezpośrednio wszystkie kolumny i projektor. Cena zestawu kina domowego uzależniona jest od liczby wchodzących w jego skład elementów i może wynosić nawet ponad 10 000 złotych. Najpopularniejsze modele pracują z dźwiękiem w formacie 5.1 lub 7.1. Oznacza to, że mają pięć lub siedem głośników satelitarnych, którym dodatkowo towarzyszy subwoofer odpowiadający za generowanie niskich tonów. Jeżeli zostaną one odpowiednio skonfigurowane i ustawione, pozwalają cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym, który jest poszukiwany przez wielu kinomanów oraz graczy.
    Jak sama nazwa wskazuje, zestawy kina domowego instalujemy przede wszystkim salonach i łączymy najczęściej z wysokiej jakości projektorami zamontowanymi na stałe, najczęściej na specjalnej półce zwisającej spod sufitu. Zestawy kina domowego polegają w dużej mierze na połączeniu przewodowym, choć czasem niektóre głośniczki mogą również komunikować się bezprzewodowo z amplitunerem. Kabel prowadzący do projektora jest zazwyczaj ukryty pod sufitem, przy ścianie lub w podłodze. 
    Ponieważ zestawy kina domowego można skompletować samodzielnie, wybierając poszczególne elementy zestawu, istnieje możliwość jego instalacji na tarasie lub patio. W sprzedaży znajdziemy nawet głośniki odporne na deszcz i wilgoć, które bez problemu umieścimy na zewnątrz budynku, tworząc w ten sposób plenerową salę kinową. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i jest kosztowne. 
    Zdjęcie: Envato Elements