Data modyfikacji:

Stłuczony paznokieć – jak go wyleczyć? Domowe sposoby

Wystarczy chwila nieuwagi podczas zamykania drzwi lub aktywności fizycznej i problem w postaci stłuczonego paznokcia gotowy. Z pewnością każdemu choć raz w życiu zdarzył się uraz paznokcia u stopy lub dłoni. Choć zwykle uraz nie jest poważny, wiąże się z bólem oraz nieestetycznym wyglądem palca. Jak wyleczyć stłuczony paznokieć domowymi sposobami?

stłuczony paznokieć domowe sposoby

Stłuczony paznokieć – przyczyna krwawienia

O ile paznokcie (a właściwie pazury) wiernie służyły naszym prehistorycznym przodkom, o tyle obecnie rzadko pełnią użyteczne funkcje. Pozostają jednak bardzo wrażliwą partią ciała, o której zdarza się nam zapominać. Wystarczy odrobina nieuwagi, by nabawić się stłuczenia paznokcia i krwiaka, który bardzo pogarsza jego wygląd. Uraz paznokcia wiąże się również z kilkunastodniowym bólem.

Krwiak paznokcia to mały wylew krwi pod powierzchnią płytki, powstający na skutek uderzenia lub ucisku. Często towarzyszy mu pęknięcie lub zgniecenie paznokcia, a nawet odklejenie go od łożyska. Co robić, gdy spotka cię podobny wypadek?

Sprawdź, jak leczyć rozdwojone paznokcie

Co robić, gdy dojdzie do stłuczenia paznokcia?

Okazuje się, że większość osób decyduje się leczyć stłuczony paznokieć w domu. Istotnie, z reguły nie wiąże się on z zagrożeniem dla zdrowia – wystarczy odczekać kilka tygodni, a uszkodzony fragment płytki sam odpadnie. Taką strategię można obrać jednak tylko wtedy, gdy krwiak jest mały, a ból nie utrudnia codziennego funkcjonowania.

Jeśli na skutek stłuczenia paznokcia pojawił się bardzo duży krwiak, palec jest zasiniony, a ból utrudnia poruszanie nim, należy zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji może dojść do groźnej infekcji, która może grozić nawet amputacją palca. Może okazać się również, że złamany został paliczek.

Leczenie chirurgiczne stłuczonego paznokcia

Jak wygląda leczenie paznokcia po stłuczeniu? Zazwyczaj lekarz decyduje o usunięciu krwi spod płytki, po jej uprzednim przekłuciu. Zapobiega to rozwojowi infekcji. Jeśli płytka paznokcia jest mocno uszkodzona, specjalista może doradzić jej chirurgiczne usunięcie.

Co na stłuczony paznokieć?

Jak wspomnieliśmy, drobne urazy paznokcia można wyleczyć samodzielnie. Niewielkie krwiaki są wchłaniane przez organizm w ciągu kilku tygodni lub są usuwane wraz ze wzrostem paznokcia. W tym czasie możesz przeprowadzać domowe zabiegi, mające na celu szybsza regenerację palca.

  • Bezpośrednio po stłuczeniu warto zastosować zimny kompres, który ograniczy obrzęk tkanek oraz zahamuje wyciek krwi.
  • Stosuj miejscowo maści przeciwbólowe, które przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek.
  • Naturalnym sposobem na leczenie stłuczonego paznokcia są kompresy z tymianku – skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe.

Pamiętaj, że stłuczonego paznokcia nie należy przekłuwać lub zrywać w warunkach domowych. Takie zabiegi powinien przeprowadzać wyłącznie chirurg!

Czerniak czy stłuczony palec?

Jeśli siniak na paznokciu pojawił się bezpośrednio po przytrzaśnięciu drzwiami czy kopnięciu w mebel, sprawa jest oczywista: to niegroźny krwiak podpaznokciowy. Jeśli jednak nie przypominasz sobie urazu, a na twojej płytce pojawiła się czarna plama, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Krwiaki często bywają mylone z czerniakami – nowotworami stanowiącymi realne zagrożenie dla życia.

Stłuczony paznokieć? Bądź czujny!

Niewielkie stłuczenia paznokcia nie wymagają interwencji lekarza. Jeśli jednak uraz jest rozległy, najlepszym wyjściem będzie konsultacja ze specjalistą. Profesjonalne leczenie pozwoli uniknąć komplikacji, a także wykluczy istnienie podobnych do krwiaków chorób, takich jak czerniak podpaznokciowy.

Autorka: Joanna Stanuch