Data modyfikacji:

Jak zacienić balkon – markiza na balkon

Intensywne słońce może skutecznie popsuć wypoczynek na balkonie lub tarasie. Jeśli chcesz swobodnie odpoczywać na zewnętrznym salonie, zadbaj o odpowiednie zadaszenie. Jak zacienić balkon? To proste – postaw na markizę na balkon. Jaki model będzie najlepszy? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Markizy na balkon lub taras

Zasadniczo markizy możemy podzielić na te przeznaczone do montażu na balkonach oraz ich tarasowe odpowiedniki. Te pierwsze można zainstalować w taki sposób, aby stanowiły zadaszenie balkonu lub nawet przesłaniały go niczym kurtyny czy rolety. Markizy tarasowe są znacznie większe, więc wymagają solidniejszej konstrukcji i wytrzymalszych materiałów.

Jaki materiał markizy na balkon?

Jeśli szukasz sposobu, jak zacienić balkon, i jednocześnie chcesz, aby markiza służyła ci przez długi czas, postaw na wytrzymały i impregnowany materiał. Warstwa impregnatu zabezpieczy tkaninę przed płowieniem pod wpływem intensywnego słońca i sprawi, że materiał w pewnym stopniu będzie odporny na zabrudzenia oraz nie będzie przemakać.

Sterowanie markizy na balkon – ręczne czy automatyczne?

Najprostsze modele markiz na balkon są sterowane ręcznie. Do konstrukcji jest dołączona korba pozwalająca na łatwe złożenie zadaszenia. Modele wyposażone w taki system sterowania są najtańszym rozwiązaniem i nie wymagają aż tak inwazyjnego montażu jak ich odpowiedniki sterowane elektrycznie.

Przeczytaj również: Meble ogrodowe - na jaki materiał postawić? Jaki komplet wybrać?

W przypadku markiz automatycznych należy przygotować w ścianie bruzdy i poprowadzić instalację do włącznika, za pomocą którego będziesz zmieniać położenie produktu. Alternatywą dla tego rozwiązania są napędy sterowane za pomocą pilota – to bardzo wygodna opcja, ponieważ wyklucza inwazyjny montaż i znacznie ułatwia zmianę położenia markizy. Niestety takie markizy balkonowe są zdecydowanie droższe. Jeśli zdecydujesz się na typ sterowany elektrycznie, warto mimo wszystko postawić na zabezpieczenie w postaci dodatkowej korby. Dzięki niej zwiniesz markizę w razie niepogody, gdy wystąpią przerwy w dostawie prądu.

Markizy na balkon – jaki kolor i wzór wybrać?

Dobrym rozwiązaniem są jasne kolory, które odbijają światło. Dzięki temu taras lub balkon będzie się w mniejszym stopniu nagrzewać.

W praktyce dobrze sprawdzają się modele w pasy. Wzór tego typu sprawia, że markiza prezentuje się estetycznie, ponieważ ewentualne zabrudzenia są mniej widoczne na pasiastej tkaninie.

Zamiast markizy – żagle i parasole na balkon i taras

Jeśli montaż markizy jest dla ciebie zbyt inwazyjnym zadaniem, nie musisz skreślać wypoczynku na balkonie. Dobrym zamiennikiem będzie parasol na taras. Akcesoria tego typu wymagają zastosowania obciążenia w dolnej części, aby mogły utrzymać się w stabilnej pozycji. W bardziej zaawansowanych modelach zyskasz możliwość zmiany ułożenia parasola tak, aby dostosować go w pełni do obecnego nasłonecznienia.

Innym dobrym rozwiązaniem jest żagiel. Można go zamocować za pomocą trzech lub czterech punktów zaczepienia, np. przy barierce i suficie. Daje to dobre zabezpieczenie przed słońcem i nie wymaga skomplikowanego montażu. Problemem może być jedynie konieczność szybkiego demontażu żagla w razie niepogody.

Jak widzisz, masz do dyspozycji kilka skutecznych sposobów na to, aby zacienić balkon. Poszukując markizy idealnej, pamiętaj również, aby dopasować ją do innych elementów aranżacji balkonu – przykładowo jej barwa może odwoływać się do koloru poduszek na meblach tarasowych.

Chcesz ożywić balkon? Sprawdź, jakie rośliny balkonowe całoroczne wybrać.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny