Jakie podłoże do paproci będzie najlepsze?
Paprocie są roślinami leśnymi, więc najlepiej będą rosły w
ziemi zbliżonej do ich naturalnego, leśnego podłoża. Ziemia do paproci powinna być odpowiednio przepuszczalna, żyzna, o lekko kwaśnym pH. Najlepsza jest ziemia kompostowa zawierająca torf, piasek i próchnicę.
Paprocie należy regularnie podlewać, jednak nie lubią one zbyt mokrej ziemi. Warto zwrócić uwagę na drenaż na dnie doniczki. Można wykorzystać do tego celu keramzyt, który doskonale zatrzymuje wilgoć. Drenaż sprawi, że ziemia nie będzie zbyt wilgotna, co uniemożliwi ewentualne gnicie systemów korzeniowych paproci.
Ziemia do paproci – jak zrobić?
Stworzenie własnego podłoża do paproci będzie doskonałym pomysłem dla osób, które lubią mieć wpływ na to, co znajduje się w ziemi ich roślin. Bardzo często podłoże do różnych roślin doniczkowych składa się z tych samych komponentów. Różnica występuje jedynie w proporcjach. Dlatego nie trzeba się martwić, że zakupione składniki do komponowania podłoża dla paproci będą niewykorzystane. Stworzenie ziemi do paproci domowej wymaga minimalnej wiedzy na temat upodobań rośliny.
Podłoże do paproci domowej powinno być
chłonne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Nie może być jednak zbite, aby korzenie nie uległy gniciu.
Zrobienie własnej ziemi do paproci należy rozpocząć od wsypania na dno doniczki drenażu. Najlepszym wyborem będzie keramzyt, który dodatkowo zapobiega zatrzymywaniu wody przez inne chłonne składniki podłoża, jak na przykład torf.
Każdy składnik ziemi jest ważny i pełni określoną funkcję, dlatego nie należy pominąć żadnego z komponentów.
- Torf wpływa na przewiewność podłoża, powoduje rozluźnienie, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć.
- Ziemia kompostowa istotnie wpływa na żyzność podłoża. Zawiera próchnicę, a także sole mineralne niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin.
- Piasek spulchnia ziemię i zapobiega jej zbrylaniu.
- Perlit napowietrza podłoże, rozluźnia je, ale także zatrzymuje wilgoć i zapobiega zastojom wodnym.
Podłoże powinno być stworzone w proporcjach: 70% ziemi kompostowej, 20% perlitu i piasku oraz 10% torfu. W takim podłożu paprocie będą rosły najlepiej.
Jeżeli nie chcemy robić podłoża do paproci w domowym zaciszu, dobrym wyborem będą gotowe mieszanki. Zawierają one odpowiednio dobrany skład chemiczny i fizyczny. Ponadto są często wzbogacane w mikro- i makroelementy kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju paproci. Nie musimy martwić się o zakup poszczególnych komponentów ziemi oraz nawożenie przez pierwsze 3 lub 4 tygodnie po przesadzeniu rośliny.