Data modyfikacji:

Jaka ziemia do paproci? Poradnik

Paprocie są chętnie uprawianymi w polskich domach roślinami doniczkowymi. Jednak aby cieszyć się w pełni ich okazałością, warto zadbać szczególnie o podłoże, w którym rośnie. Nie wiesz, jaką ziemię do paproci wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
ziemia do paproci
Paprotki, jak często są nazywane domowe paprocie, nie są roślinami łatwymi w uprawie. Bardzo często są kapryśne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wynika to z ich naturalnego siedliska.

W lasach zawsze porastają runo leśne, więc jest to obszar zacieniony, z większą wilgotnością ziemi i rozproszonym światłem. Istnieje kilka tysięcy gatunków paproci. W warunkach domowych uprawianych jest tylko kilka (np. paprotka zwyczajna, ciemnotka okrągłolistna, niekropień, nefrolepis wyniosły, płaskra łosioroga czy zanokcica gniazdowa).

Jednak ich oczekiwania i wymagania w uprawie są bardzo podobne. Najważniejsze to stworzenie im warunków jak najbardziej zbliżonych do środowiska naturalnego. Dzięki temu paprotki odwdzięczą się bujnymi, zielonymi liśćmi. Dlatego warto pamiętać o przygotowaniu dla nich odpowiedniego stanowiska w domowym zaciszu. Paprocie preferują półcień lub rozproszone światło. Nie lubią ostrego słońca.

Idealna temperatura do uprawy to około 20–25℃ w lecie i 15–18℃ zimą. Idealna wilgotność powietrza dla paproci to 60–80%, dlatego, zwłaszcza zimą, należy pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, gdzie rosną paprocie. Dodatkowo można regularnie zraszać rośliny miękką wodą. Paprotki nie tolerują błędów ogrodniczych.

Sprawdź, jaka ziemia do zamiokulkasa oraz ziemia do monstery będzie odpowiednia

Jakie podłoże do paproci będzie najlepsze?

Paprocie są roślinami leśnymi, więc najlepiej będą rosły w ziemi zbliżonej do ich naturalnego, leśnego podłoża. Ziemia do paproci powinna być odpowiednio przepuszczalna, żyzna, o lekko kwaśnym pH. Najlepsza jest ziemia kompostowa zawierająca torf, piasek i próchnicę.

Paprocie należy regularnie podlewać, jednak nie lubią one zbyt mokrej ziemi. Warto zwrócić uwagę na drenaż na dnie doniczki. Można wykorzystać do tego celu keramzyt, który doskonale zatrzymuje wilgoć. Drenaż sprawi, że ziemia nie będzie zbyt wilgotna, co uniemożliwi ewentualne gnicie systemów korzeniowych paproci.

Ziemia do paproci – jak zrobić?

Stworzenie własnego podłoża do paproci będzie doskonałym pomysłem dla osób, które lubią mieć wpływ na to, co znajduje się w ziemi ich roślin. Bardzo często podłoże do różnych roślin doniczkowych składa się z tych samych komponentów. Różnica występuje jedynie w proporcjach. Dlatego nie trzeba się martwić, że zakupione składniki do komponowania podłoża dla paproci będą niewykorzystane. Stworzenie ziemi do paproci domowej wymaga minimalnej wiedzy na temat upodobań rośliny.

Podłoże do paproci domowej powinno być chłonne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Nie może być jednak zbite, aby korzenie nie uległy gniciu. Zrobienie własnej ziemi do paproci należy rozpocząć od wsypania na dno doniczki drenażu. Najlepszym wyborem będzie keramzyt, który dodatkowo zapobiega zatrzymywaniu wody przez inne chłonne składniki podłoża, jak na przykład torf. Każdy składnik ziemi jest ważny i pełni określoną funkcję, dlatego nie należy pominąć żadnego z komponentów.
  • Torf wpływa na przewiewność podłoża, powoduje rozluźnienie, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć.
  • Ziemia kompostowa istotnie wpływa na żyzność podłoża. Zawiera próchnicę, a także sole mineralne niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin.
  • Piasek spulchnia ziemię i zapobiega jej zbrylaniu.
  • Perlit napowietrza podłoże, rozluźnia je, ale także zatrzymuje wilgoć i zapobiega zastojom wodnym.
Podłoże powinno być stworzone w proporcjach: 70% ziemi kompostowej, 20% perlitu i piasku oraz 10% torfu. W takim podłożu paprocie będą rosły najlepiej.

Jeżeli nie chcemy robić podłoża do paproci w domowym zaciszu, dobrym wyborem będą gotowe mieszanki. Zawierają one odpowiednio dobrany skład chemiczny i fizyczny. Ponadto są często wzbogacane w mikro- i makroelementy kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju paproci. Nie musimy martwić się o zakup poszczególnych komponentów ziemi oraz nawożenie przez pierwsze 3 lub 4 tygodnie po przesadzeniu rośliny.
Paprotki nie wymagają częstego przesadzania. Dobrze rosną w ciasnych doniczkach. Roślinę należy przesadzać co kilka lat, najlepiej w drugiej połowie marca. Aby łatwiej było wyjąć paproć z doniczki, dobrze jest ją wcześniej obficie podlać.

Warto wspomnieć, że paproć w domu jest pożądaną rośliną. Pochłania szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, amoniak, benzen i inne. Dodatkowo niweluje szkodliwe promieniowanie emitowane przez telewizory i komputery, dzięki czemu zwiększa komfort wypoczynku w domowym zaciszu. Odpowiednio dobrane podłoże do paproci i staranna pielęgnacja są kluczem do odpowiedniego wzrostu i rozwoju rośliny. Dzięki temu paprotka odwdzięczy się pięknymi, zielonymi liśćmi i będzie zachwycać każdego.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements