Data publikacji:

Jaka ziemia do zamiokulkasa?

Zamiokulkas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Poznasz go po krótkich kłączach i mnóstwie wzniesionych ku górze liści, które mają ciemnozielony kolor i podłużno-eliptyczny kształt. Dekoracyjny wygląd dopełnia również wysokość – kwiat może osiągać nawet 150 cm. Aby jednak mógł dorosnąć do tej wysokości, potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejsze jest podłoże dla zamiokulkasa. Sprawdź, jaką ziemię kupić.
zamiokulkas jaka ziemia

Zamiokulkas – przesadzanie. Jaka ziemia się nie sprawdzi?

Już na początku warto podkreślić, że chociaż zamiokulkas i inne niewymagające kwiaty doniczkowe potrafią wybaczyć wiele, to odpowiednia ziemia jest absolutną podstawą. Bez niej roślina prędzej czy później uschnie.
Jeżeli w twoim mieszkaniu stoi zamiokulkas, to ziemia do niego nie powinna być nigdy jałowa i wilgotna. Nie jest to zaskoczeniem, bo większość afrykańskich kwiatów doniczkowych nie toleruje takich warunków. Zaleca się również unikać odczynu zasadowego – kwiat preferuje ten kwaśny.
A czy mając zamiokulkas, ziemia uniwersalna jest dobrym wyborem? Nie, odradza się jej stosowania z prostego powodu: nie jest wystarczająco napowietrzona, przez co podłoże może stać się wilgotne. 

Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza?

Jaka jest zatem najlepsza ziemia do zamiokulkasa? Zaleca się używanie tej próchniczej, żyznej, przepuszczalnej i o odczynie lekko kwaśnym. W przypadku tej rośliny dobrze sprawdza się pH na poziomie 5,5–6,5.
Wskazówka: jeżeli twój zamiokulkas ma ziemię o odczynie zasadowym, to możesz użyć specjalnych nawozów, które ją zakwaszą.
Dobrym wyborem jest np. gotowa ziemia do zamiokulkasa, która ograniczy czas przygotowania podłoża do minimum. Warto też zainwestować w nawóz, który przyda się w okresie wzrostu (zwłaszcza jeśli planujesz rozmnażanie zamiokulkasa). Dobrym wyborem jest gotowa mieszanka przeznaczona do roślin ozdobnych.

Ziemia do zamiokulkasa to nie wszystko. O czym należy jeszcze pamiętać?

Odpowiedzieliśmy już na pytania, co lubi zamiokulkas, jaka ziemia będzie dla niego odpowiednia i jakie warunki mogą wpływać negatywnie na jego wzrost. O czym jeszcze należy pamiętać? O właściwym stanowisku. Jak się okazuje, kwiat lubi miejsca półcieniste, a nawet kompletnie zacienione (wtedy jego liście staną się jaśniejsze). Co ciekawe, wspominaliśmy też o nim w poradniku podpowiadającym, jakie kwiaty do łazienki bez okna. Jak się okazuje, zamiokulkas poradzi sobie w niej doskonale.
Świetnym pomysłem jest np. zamiokulkas w salonie lub innym pomieszczeniu, w którym jest ciepło. Ciepłolubna roślina źle znosi niskie temperatury, które niosą ze sobą ryzyko obumarcia. O ile w sezonie wiosenno-letnim nie jest to problem, tak zimą należy się upewnić, że zamiokulkas nie stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Zamiokulkas – rozmnażanie z liścia krok po kroku

Jak pobierać sadzonki z kwiatu zamiokulkasa? Rozmnażanie rośliny może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie liścia, który jest banalnie prostym procesem. Wystarczy, że znajdziesz zdrowy, zielony i wolny od uszkodzeń liść, urwiesz go z ogonkiem, a następnie umieścisz go w naczyniu z wodą albo w ziemi (polecamy do tego mieszankę z torfem). Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – pojawienie się korzeni może zająć nawet pół roku.
Równie łatwym, jednak o wiele szybszym sposobem jest rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi. W tym celu wybierz jedną ze zdrowych, najlepiej pokrytych liśćmi łodyg, która nie wykazuje żadnych oznak choroby czy obecności szkodników. Postaraj się uciąć ją jak najbliżej podłoża i odłóż ją na kilkanaście godzin. W tym czasie łodyga uschnie i będzie gotowa do postawienia w wodzie.

Kwiat doniczkowy zamiokulkas – pielęgnacja. O tym warto wiedzieć

Nawet częste przesadzanie zamiokulkasa i zainwestowanie w odpowiednie podłoże nie przyniosą oczekiwanego efektu, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią pielęgnację. Podstawą jest unikanie przelewania. Roślina całkiem dobrze znosi krótkie okresy przesuszenia, podczas gdy nadmiar wody może być dla niej zabójczy.
Pilnuj, aby podłoże do zamiokulkasa było wilgotne, a nie mokre. Podlewaj go wodą w temperaturze pokojowej, a zimą zmniejsz częstotliwość nawadniania.

Kwiat zamiokulkas – FAQ

Czego nie lubi zamiokulkas?
Kwiat nie lubi zimnych i silnych przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia i przelewania, które może skończyć się uschnięciem. Duże znaczenie ma też podłoże do zamiokulkasa – nie lubi on jałowej ziemi, a także za małych doniczek.

Co zrobić, żeby zamiokulkas rósł?
Twoja roślina nie wypuszcza liści? Warto wiedzieć, że w przypadku zamiokulkasa rocznie pojawia się tylko kilka nowych listków. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, zapewniając roślinie optymalne warunki do wzrostu. Jak dbać o kwiat zamiokulkas? Pielęgnacja może obejmować domowe sposoby, np. dodawanie herbaty z pokrzywy.

W jakim miejscu powinien stać zamiokulkas?
Kwiat zamiokulkas nie jest raczej wymagającą rośliną. Najlepiej postawić go w miejscu z rozproszonym światłem słonecznym, półcienistym czy nawet zacienionym.

Czy zamiokulkas lubi fusy z kawy?
I to jak! Mając zamiokulkas, podłoże o kwaśnym odczynie jest podstawą, a skoro fusy z kawy zakwaszają glebę, to możesz śmiało dodawać je do ziemi.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.