Rośliny to jeden z najprostszych sposobów na udekorowanie wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie, mogą zagościć w salonie, sypialni czy kuchni. A co ze „ślepą” łazienką? Myślisz, że zieleń w pomieszczeniu bez dostępu do światła słonecznego nie ma szans się utrzymać? Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie kwiaty do łazienki bez okna sprawdzą się najlepiej i co zrobić, by zawsze prezentowały się zachwycająco.
Polecamy: Jakie oświetlenie do łazienki?
Sądzisz, że hodowanie roślin w łazience pozbawionej okna jest niemożliwe? Być może zdziwimy cię pisząc, że istnieje naprawdę sporo gatunków, które doskonale odnajdą się w cienistym pomieszczeniu. Rośliny w łazience mogą rosnąć zdrowo i wyglądać wspaniale.
Rośliny zielone wprowadzają do pomieszczeń przytulny klimat, a zdaniem niektórych, działają nawet uspokajająco. Niestety, nie w każdym zakątku mieszkania można ustawić ulubione kwiaty. Mieszkańcom bloków trudność aranżacyjną sprawiają zwłaszcza łazienki, które zazwyczaj są pozbawione okien. A jak wiadomo – każda roślina do życia potrzebuje światła.
Utrzymanie kwiatów w łazience bez okna jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli marzy ci się odrobina natury w łazience, koniecznie sprawdź, jakie gatunki roślin w niej przetrwają i jak je pielęgnować.
Zanim przejdziemy do polecenia ci roślin, które mogą rosnąć w łazience, zapamiętaj kilka ważnych zasad ich uprawy.
Poznaj rośliny, które dzielnie znoszą małą ilość światła i podwyższoną wilgotność. Te gatunki śmiało możesz hodować w swojej łazience.
Swój przydomek sansewieria zawdzięcza wręcz ogromnej odporności na szkodliwe czynniki. Niegroźne są jej nagłe zmiany temperatur, rzadkie podlewanie czy nawet brak światła. Właśnie dlatego wiele osób poleca ją jako idealny kwiatek do łazienki bez okna.
Paprocie można spotkać w wielu miejscach publicznych, takich jak urzędy czy szkoły. Stoją za tym ich niskie wymagania względem nasłonecznienia. Wilgotne środowisko panujące w łazience z pewnością wpłynie na paprotkę pozytywnie.
Jesienią i zimą w łazience warto ustawić skrzydłokwiat – imponującą roślinę o długich, szablastych listkach. Wiele osób ceni ją sobie za właściwości detoksykujące. Skrzydłokwiat ma bowiem zdolność do absorbowania zanieczyszczeń z powietrza. Lubi cieniste pomieszczenia oraz dużą wilgotność. Pamiętaj jednak, że w okresie wiosenno-letnim powinien zmienić lokalizację na bardziej nasłonecznioną.
Egzotyczny zamiokulkas zniesie wiele, w tym małą ilość światła i wody. To, co wpływa na niego najgorzej, to niskie temperatury i przeciągi. W ciepłej łazience bez okna z pewnością będzie czuł się doskonale.
Czy przyszłoby ci na myśl, że w łazience bez okna można hodować bluszcz? Jak się okazuje, takie warunki są wprost idealne do rozwoju tej rośliny. Bluszcz lubi cień i wilgotność oraz nie jest skomplikowany w pielęgnacji.
roślinę w łazience należy dbać zgodnie z jej potrzebami. Z reguły sprzedawcy kwiatów umieszczają porady pielęgnacyjne na donicach lub specjalnych papierowych etykietkach. Aby twoja łazienkowa roślinność rosła długo i zdrowo, pamiętaj o kilku wskazówkach.
1. Każda, nawet cieniolubna roślina, od czasu do czasu wymaga kontaktu ze światłem. Przetrzymywanie kwiatów w cieniu 24 godziny na dobę może im zaszkodzić. Co możesz zrobić?
2. Zadbaj o regularne nawożenie roślin dopasowanymi do ich potrzeb preparatami. Raz w miesiącu, by zapewnić im witaminowy zastrzyk, wbij do ziemi specjalną „kroplówkę” z kompozycją składników odżywczych.
3. Po każdej kąpieli dobrze wywietrz łazienkę, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się wilgoci w ziemi. Może ona sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych u roślin.
Jeśli nie masz czasu i chęci do tego, by zajmować się kwiatami w łazience, a mimo to chcesz ją efektownie urządzić, mamy dla ciebie rozwiązanie – sztuczne kwiaty! Obecnie w sklepach internetowych można znaleźć imitacje rozmaitych roślin, które do złudzenia przypominają naturalne odpowiedniki. Taka „roślina” od czasu do czasu będzie wymagała jedynie przetarcia wilgotną ściereczką.
Jak sam widzisz, nawet ciemna łazienka bez okna może być ozdobiona pięknymi roślinami. Wybierz któryś z polecanych przez nas gatunków i wprowadź do swojej łazienki sielski, przytulny klimat.
Autorka: Joanna Stanuch