Data modyfikacji:

Kwiat do łazienki bez okna. Polecane rośliny cieniolubne

Rośliny to jeden z najprostszych sposobów na udekorowanie wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie, mogą zagościć w salonie, sypialni czy kuchni. A co ze „ślepą” łazienką? Myślisz, że zieleń w pomieszczeniu bez dostępu do światła słonecznego nie ma szans się utrzymać? Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie kwiaty do łazienki bez okna sprawdzą się najlepiej i co zrobić, by zawsze prezentowały się zachwycająco.

Polecamy: Jakie oświetlenie do łazienki?

kwiat do łazienki bez okna

Sądzisz, że hodowanie roślin w łazience pozbawionej okna jest niemożliwe? Być może zdziwimy cię pisząc, że istnieje naprawdę sporo gatunków, które doskonale odnajdą się w cienistym pomieszczeniu. Rośliny w łazience mogą rosnąć zdrowo i wyglądać wspaniale.

Kwiatek do łazienki bez okna: czy to możliwe?

Rośliny zielone wprowadzają do pomieszczeń przytulny klimat, a zdaniem niektórych, działają nawet uspokajająco. Niestety, nie w każdym zakątku mieszkania można ustawić ulubione kwiaty. Mieszkańcom bloków trudność aranżacyjną sprawiają zwłaszcza łazienki, które zazwyczaj są pozbawione okien. A jak wiadomo – każda roślina do życia potrzebuje światła.

Utrzymanie kwiatów w łazience bez okna jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli marzy ci się odrobina natury w łazience, koniecznie sprawdź, jakie gatunki roślin w niej przetrwają i jak je pielęgnować.

Jaki kwiat do łazienki bez okna?

Zanim przejdziemy do polecenia ci roślin, które mogą rosnąć w łazience, zapamiętaj kilka ważnych zasad ich uprawy.

  • W ciemnym i wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, najlepiej sprawdzają się rośliny tropikalne.
  • Tak naprawdę żadna roślina nie jest w stanie przeżyć bez choćby odrobiny światła. Nawet te określane jako „cieniolubne” potrzebują jego minimalnej ilości.
  • Niezależnie od tego, jakie rośliny umieścisz w łazience, trzymaj je z dala od wszelkich chemikaliów. Z pozoru niegroźne produkty takie, jak np. lakier do włosów, mogą im poważnie zaszkodzić.

Polecane kwiatki do łazienki bez okna – pięć propozycji

Poznaj rośliny, które dzielnie znoszą małą ilość światła i podwyższoną wilgotność. Te gatunki śmiało możesz hodować w swojej łazience.

Sansewieria, czyli żelazna roślina

Swój przydomek sansewieria zawdzięcza wręcz ogromnej odporności na szkodliwe czynniki. Niegroźne są jej nagłe zmiany temperatur, rzadkie podlewanie czy nawet brak światła. Właśnie dlatego wiele osób poleca ją jako idealny kwiatek do łazienki bez okna.

2. Stara, dobra paproć

Paprocie można spotkać w wielu miejscach publicznych, takich jak urzędy czy szkoły. Stoją za tym ich niskie wymagania względem nasłonecznienia. Wilgotne środowisko panujące w łazience z pewnością wpłynie na paprotkę pozytywnie.

3. Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze

Jesienią i zimą w łazience warto ustawić skrzydłokwiat – imponującą roślinę o długich, szablastych listkach. Wiele osób ceni ją sobie za właściwości detoksykujące. Skrzydłokwiat ma bowiem zdolność do absorbowania zanieczyszczeń z powietrza. Lubi cieniste pomieszczenia oraz dużą wilgotność. Pamiętaj jednak, że w okresie wiosenno-letnim powinien zmienić lokalizację na bardziej nasłonecznioną.

4. Zamiokulkas – kwiat do łazienki bez okna

Egzotyczny zamiokulkas zniesie wiele, w tym małą ilość światła i wody. To, co wpływa na niego najgorzej, to niskie temperatury i przeciągi. W ciepłej łazience bez okna z pewnością będzie czuł się doskonale.

5. Bluszcz – efektowna roślina do łazienki

Czy przyszłoby ci na myśl, że w łazience bez okna można hodować bluszcz? Jak się okazuje, takie warunki są wprost idealne do rozwoju tej rośliny. Bluszcz lubi cień i wilgotność oraz nie jest skomplikowany w pielęgnacji.

Jak pielęgnować kwiaty w łazience bez okna?

roślinę w łazience należy dbać zgodnie z jej potrzebami. Z reguły sprzedawcy kwiatów umieszczają porady pielęgnacyjne na donicach lub specjalnych papierowych etykietkach. Aby twoja łazienkowa roślinność rosła długo i zdrowo, pamiętaj o kilku wskazówkach.

1. Każda, nawet cieniolubna roślina, od czasu do czasu wymaga kontaktu ze światłem. Przetrzymywanie kwiatów w cieniu 24 godziny na dobę może im zaszkodzić. Co możesz zrobić?

  • Raz na tydzień przenieś roślinę do nasłonecznionego miejsca w mieszkaniu na 2-3 dni, a następnie ponownie umieść ją w łazience.
  • Kup dwie takie same rośliny – jedną trzymaj w łazience, drugą w jasnym pomieszczeniu. Co kilka dni zamieniaj je miejscami.
  • Zainwestuj w specjalną lampkę LED dla roślin i zamontuj ją w łazience. Doskonale sprawdzi się najprostsza lampka stosowana m.in. w akwariach.

2. Zadbaj o regularne nawożenie roślin dopasowanymi do ich potrzeb preparatami. Raz w miesiącu, by zapewnić im witaminowy zastrzyk, wbij do ziemi specjalną „kroplówkę” z kompozycją składników odżywczych.

3. Po każdej kąpieli dobrze wywietrz łazienkę, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się wilgoci w ziemi. Może ona sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych u roślin.

A może sztuczne kwiaty do łazienki?

Jeśli nie masz czasu i chęci do tego, by zajmować się kwiatami w łazience, a mimo to chcesz ją efektownie urządzić, mamy dla ciebie rozwiązanie – sztuczne kwiaty! Obecnie w sklepach internetowych można znaleźć imitacje rozmaitych roślin, które do złudzenia przypominają naturalne odpowiedniki. Taka „roślina” od czasu do czasu będzie wymagała jedynie przetarcia wilgotną ściereczką.

Piękne kwiaty w łazience bez okna? To możliwe!

Jak sam widzisz, nawet ciemna łazienka bez okna może być ozdobiona pięknymi roślinami. Wybierz któryś z polecanych przez nas gatunków i wprowadź do swojej łazienki sielski, przytulny klimat.

Autorka: Joanna Stanuch