Data modyfikacji:

Jaka ziemia do monstery jest odpowiednia?

Monstera to piękność pochodząca z tropików, która od wielu sezonów jest jednym z najbardziej lubianych elementów wystroju i to bez względu na styl wnętrza. Dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi zachwyci każdego. Jednak jak ją pielęgnować, aby podkreślić jej wdzięki? Podpowiadamy! Co więcej, z poniższego artykułu dowiesz się: jaka ziemia do monstery będzie odpowiednia, jak dobrać doniczkę oraz czy monstera potrzebuje podpory.
jaka ziemia do monstery

Jaka ziemia do monstery? Podstawowe informacje

Monstera to roślina z rodzaju pnączy, pochodząca z terenów Ameryki Środkowej oraz Południowej. Występuje ona w wilgotnych lasach równikowych oraz tak zwanych lasach mglistych. Charakterystycznym elementem monstery są perforowane, a więc podziurawione liście oraz korzenie powietrzne, które często stanowią dodatkową podporę rośliny.

Monstera jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych, gdyż oprócz tego, że zachwyca swoim wyglądem, sprawdzi się doskonale zarówno w pomieszczeniach stworzonych w minimalistycznym stylu, jak i w klimacie boho. Jest więc rośliną bardzo uniwersalną. Aby dopasować ją do konkretnego wystroju, wystarczy dobrać do niej odpowiednią doniczkę oraz podporę.

Monstera to typ rośliny, który nie jest wymagający w uprawie. Aby rozwijała się prawidłowo, należy jednak zadbać o odpowiednie podłoże oraz właściwą wielkość doniczki. Jaka ziemia do monstery jest najbardziej odpowiednia? Sprawdź!

Jaka ziemia dla monstery? Wymagania rośliny

Monstera obejmuje niemal 40 różnych gatunków, które cechują się m.in. różnym wyglądem liści, wielkością czy oczekiwaniami względem warunków atmosferycznych i glebowych.

Najbardziej popularne gatunki do uprawiania w domu to monstera Monkey Mask o lekko wydłużonych, perforowanych liściach oraz gatunek o liściach w kształcie serca, których perforacja jest poprzerywana, czyli monstera dziurawa. Jaka ziemia będzie idealna dla każdego rodzaju monstery? Podpowiadamy!

Ze względu na to, iż monstera pochodzi z lasów deszczowych, posiada specyficzne wymagania dotyczące gleby. Powinna być ona lekka, przepuszczalna ze względu na to, iż monstera nie lubi przelewania. Właśnie dlatego idealna ziemia dla monstery to tak zwane podłoże torfowe.

W wielu sklepach można znaleźć ziemię dedykowaną bezpośrednio monsterom. W przypadku tego gatunku, sprawdzą się także podłoża przeznaczone dla palm i dracen, które mają takie same wymagania dotyczące gleby.

Do ziemi warto dodać także rozluźniający ją perlit, zwany szkłem wulkanicznym. Dzięki dobraniu odpowiedniego podłoża, roślina będzie rozwijać zdrowe i mocne korzenie, czego efektem będą piękne, błyszczące liście.

Skoro już wiesz, jaka ziemia do monstery będzie odpowiednia – sprawdź, na jakie inne aspekty warto zwrócić uwagę przy jej uprawie.

Monstera: Jaką ziemię wybrać?

Jeśli zależy nam na szybkim wzroście monstery, warto ją regularnie nawozić. Do tego celu warto wybrać produkty dedykowane roślinom zielonym. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się nawóz w formie płynnej. Wiosną, jak i latem monsterę warto wzmacniać raz na dwa tygodnie, zaś jesienią i zimą należy zaprzestać nawożenia, gdyż roślina znajduje się w stanie spoczynku.

Istotnym aspektem jest także dobór odpowiedniej donicy. Powinna być ona dość głęboka, aby korzenie monstery mogły rozrastać się bez przeszkód. Warto zastosować doniczkę oraz osłonkę do doniczki, aby w prosty sposób obserwować przyrost nowych korzeni, a gdy będą one już wystawać z pojemnika wewnętrznego, będzie to znak, że czas zmienić jego rozmiar.

Młode osobniki należy przesadzać do o rozmiar większych pojemników raz do roku, najlepiej wiosną. Uprawa monstery wymaga także podpór, po których będzie mogła się piąć oraz do których będą przyczepiać się korzenie powietrzne rośliny.

Autorka: Katarzyna Pyrek