Data modyfikacji:

Jak mieszać torf z ziemią? Poradnik

Podczas prac ogrodowych jedną z najważniejszych kwestii decydujących o prawidłowym wzroście roślin jest rodzaj ziemi pod ich uprawę. Nierzadko decydujemy się na wykonanie własnej mieszanki, by podnieść walory gleby. Jak mieszać torf z ziemią, by zapewnić jak najlepsze warunki dla naszych drzewek, warzyw i kwiatów?
jsk mieszczac torf z ziemia

Mieszanie torfu z ziemią – po co to robić?

Mieszanie torfu z ziemią jest dobrym pomysłem, gdy chcemy dodać ziemi składników odżywczych, a także, gdy nasza ziemia ma zbyt przepuszczalną strukturę. Odpowiednią strukturę ziemi ogrodowej badamy poprzez próbę „ściśnięcia” ziemi ręką. Jeśli ziemia ma bardzo luźną strukturę, przesypuje się, a także nie widzimy w niej grudek, jest to oznaka, że rośliny mogą mieć trudności z prawidłowym ukorzenieniem się. Dla rosnących na piaszczystym podłożu roślin pobranie przez korzenie wody i składników odżywczych jest niemałym wyzwaniem.

Torf to gleba o zwartej strukturze. Ma ona ciemny kolor, a jej cechą charakterystyczną jest to, że jest ciężka, wilgotna i bogata w związki odżywcze. Torf znajduje się więc na podmokłych łąkach, w lasach, a także na terenach bagiennych. Na szczęście torf możemy kupić również przygotowany w workach.

Jak mieszać torf z ziemią?

Ważną kwestią podczas przygotowania ziemi zmieszanej z torfem jest pożądany odczyn gleby. Pamiętajmy, że torf naturalny ma odczyn kwaśny. Dodając go do ziemi, sprawiamy, że pH naszej gleby ulega zmianie w kierunku większej kwasowości. Jeśli nasze rośliny kategorycznie nie lubią kwaśnej gleby, dostępny jest w sklepach odkwaszony torf, którego pH jest neutralne. Możemy również dodać torf naturalny o kwaśnym pH, a następnie dodać wapno kredowe. Wapno kredowe występuje najczęściej w formie granulatu.

Zobacz, jaka ziemia do traw ozdobnych będzie dobrym wyborem

Mieszanie ziemi z torfem może odbywać się bezpośrednio, poprzez użycie szpadla oraz grabi. Rozkładamy wówczas torf na wierzchniej warstwie ziemi i mieszamy go z luźną ziemią. Możemy również użyć torfu w sposób pośredni – poprzez użycie go jako nawozu. Roślinami, które ucieszą się z takiej formy nawozu, są wszelkie rośliny wrzosowate, rododendrony oraz niektóre iglaki. Do mieszanki ziemi i torfu możemy również dodać nawóz w granulacie.

Kwasowość gleby możemy sprawdzić dzięki małemu urządzeniu – miernikowi pH gleby. Miernik ten posiada rurkę oraz wyświetlacz. Obecnie mierniki pH gleby posiadają również funkcje badania temperatury ziemi oraz jej wilgotności. Dzięki użyciu miernika możemy łatwiej określić cechy naszej ziemi, porównać je z wymaganiami uprawianych przez nas roślin i w oparciu o te dane zaplanować dalsze kroki dbania o ogród.

Jak mieszać perlit z ziemią?

Perlit ma porowatą, gąbczastą strukturę bądź formę małych kamyków. Jest on dodawany do ziemi jako środek spulchniający, ułatwiający prawidłowe ukorzenianie się. Perlit również sprawia, że ziemia staje się napowietrzona. W ofertach sklepów internetowych znajdziemy perlit o odczynie obojętnym, a także perlit o odczynie zasadowym, który stosowany jest w celu zmniejszenia kwasowości gleby. Większość warzyw, a także część gatunków kwiatów bowiem nie rośnie bujnie i zdrowo na kwaśnej glebie. Zazwyczaj warzywa preferują lekko kwaśne pH gleby bądź takie zbliżone do neutralnego. Ważną kwestią podczas mieszania perlitu z ziemią jest zachowanie odpowiednich proporcji. Granulat nie powinien stanowić więcej niż 30% naszej ziemi. Idealnie, by na 1 litr perlitu przypadały 2–3 litry ziemi.

Kompost naszym sprzymierzeńcem

Kolejnym krokiem, który wzbogaca naszą ziemię, jest dodanie do niej kompostu. Jest to nawóz naturalny powstały z rozkładających się resztek ogrodowych – fragmentów roślin czy spadów owoców. Kompost najczęściej rozkładamy na ziemię podczas rozpoczynających sezon wiosennych prac ogrodowych, jednak również pożyteczne jest jego użycie jesienią. Rozłożenie kompostu co jakiś czas (np. co dwa miesiące) będzie mieć pozytywny wpływ na nasze rośliny. Warto więc wziąć pod uwagę ten punkt, jeśli staramy się zapewnić jak najlepsze podłoże dla drzew, krzewów i kwiatów.

Stosowanie humusu do ziemi

Kolejnym środkiem, który ma wpływ na strukturę i żyzność naszej gleby, jest humus. Występuje on w formie płynnej, gotowej do użytku bądź w formie skoncentrowanej do rozcieńczenia. Jest to środek pochodzący z obornika dżdżownic kalifornijskich. Ten rodzaj dżdżownic używany jest również często w pojemnikach na domowy kompostownik – przyspieszają prawidłowy rozkład resztek, powodując szybkie uzyskanie esencji do podlewania. Stosowanie humusu przyspiesza zatem proces uzyskania próchnicy, a także umożliwia pełniejsze wykorzystanie składników pokarmowych. Stosujemy go na wierzchnią część gleby, stosując się ściśle do zaleceń producenta.

Mieszanie torfu z ziemią oraz mieszanie perlitu z ziemią – czy warto?

Mieszanie torfu z ziemią, a także perlitu z ziemią sprawia, że nasza ziemia zyskuje nowe właściwości. Dodanie torfu sprawia, że gleba jest cięższa i bardziej zbita. Zabiegiem tym poprawiamy więc strukturę ziemi. Wymieszanie ziemi z perlitem natomiast zdecydowanie korzystnie wpływa na system korzeniowy, ułatwiając jego rozrost oraz pobieranie niezbędnych minerałów. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i sprawić, by nasza ziemia będzie bardziej przyjaznym miejscem dla naszych roślin, zapewniając im optymalne możliwości rozwoju. Z pewnością ogród przybierze inny kształt, gdy roślinność w nim będzie bujna i zdrowa.
Zdjęcie: jchizhe/Envato Elements