Trawy to jedne z mniej wymagających roślin. Niektóre z nich bywają wręcz inwazyjne i przed posadzeniem powinno się je odizolować od reszty ogrodu. Jaka ziemia będzie odpowiednia do trawy ozdobnej? Do większości gatunków dobra będzie ziemia średnio przepuszczalna oraz średnio wilgotna i żyzna. Na takim podłożu z powodzeniem rosną najczęściej wybierane odmiany. Niestety nie w każdym miejscu możemy zapewnić roślinie takie warunki, a należy pamiętać, że niektóre gatunki są bardziej wrażliwe na odstępstwa od tej normy.
Jeżeli nasza ziemia pod trawnik jest wyjątkowo mokra, poleca się sadzić na niej gatunki niewrażliwe na gnicie korzeni i wodolubne. Może to być oczeret jeziorny, mozga trzcinowata, manna mielec czy trzcinnik. Gliniaste podłoże tolerowane jest przez najmniejszą grupę gatunków. Należą do nich miskant chiński, proso trzcinowate oraz arundo trzcinowate.
Dla suchych, piaszczystych ziem można polecić kostrzewy, proso, wydmuchrzycę, ostnice lub owies. Doskonałe będą również gatunki amerykańskie takie jak palczatka gerarda, trawa indiańska, czy schizachyrium miotlaste. Ogólnie można przyjąć, że warunki suszy lepiej znoszą odmiany o kolorach innych niż zielony i dość twarde.
Szukasz konkretnego gatunku? Sprawdź jaka ziemia jest najlepsza na przykładzie najpopularniejszych odmian hodowanych w ogrodach.
Kostrzewa obejmuje mniej więcej 450 odmian, które rosną w strefie klimatu umiarkowanego, często również na terenach górzystych i skalnych. Dobrze znoszą susze oraz piaszczysty teren, jednak potrzebują dość sporej ilości słońca.
Gleba dla kostrzewy powinna być mało żyzna, raczej niegliniasta. Dla tej rośliny ważna jest wysoka przepuszczalność, gdyż nie lubi wilgoci. W takich warunkach trawa duże lepiej się wybarwia, a także zachowuje piękny kształt. Raczej nie poleca się dla niej ziemi żyznej i kwaśnej. Co prawda gatunek nie ma problemu z przeżyciem w takim środowisku, jednak rośnie dużo wolniej i wygląda mniej atrakcyjnie.
Sprawdź, jaka ziemia do zamiokulkasa będzie najlepsza
Trawa pompasowa pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie często w okolicach rzek. Odmiana prezentuje się naprawdę imponująco, dorastając do 2-3 metrów, jednak niestety jest też dość wymagająca. Ten rodzaj trawy lubi wilgoć, jednak nie jest wskazane dla niego stanowisko z zalegającą wodą.
Do uprawy trawy pompasowej sprawdza się ziemia wilgotna, żyzna, jednak bardzo przepuszczalna. Najlepiej stworzyć również odpowiedni drenaż. Roślina nie lubi tak samo stojącej wody, jak i przesuszenia. W miesiącach letnich ziemia powinna pozostawać stale wilgotna, a w zimie należy dać się jej trochę wysuszyć. Trawa wymaga również sporo składników odżywczych dlatego warto nawozić ją przez cały rok. Wiosną sprawdzi się nawóz mineralny, a latem taki, który zawiera w sobie dużo potasu.
Miskanty pochodzą Azji, gdzie jest rośliną dość powszechną. Miskant chiński dorasta do około 3 metrów wysokości, a jego uprawa nie jest skomplikowana. Nie jest to odmiana wymagająca.
Stanowisko tej trawy ozdobnej powinno być dość wilgotne. Roślina dobrze radzi sobie z glebą gliniastą oraz wysoko zasoloną. Nie potrzebuje również zbyt wielu składników odżywczych. Odczyn ziemi powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Przez wgląd na małe wymagania miskantu może on rosnąc w praktycznie każdym środowisku, które nie jest zbyt przesuszone.
Rozplenica japońska to piękna trwa ozdobna, które wymaga specyficznych warunków. Pochodzi z ciepłej Azji, przez co jej stanowisko powinno być słoneczne oraz wilgotne. Roślina niezbyt dobrze znosi suszę, a także nie wyrośnie na gliniastym podłożu.
Ziemia do rozplenicy powinna być bardzo żyzna i dobrze przepuszczalna. W warunkach mniej sprzyjających warto umieścić ją na podwyższonej rabacie wyposażonej w dobry drenaż. Podczas sadzenia ziemię warto wzbogacić nawozem z dużą ilością azotu lub obornikiem. Nie można też dopuszczać do przesuszenia ziemi.
Proso rózgowate pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w warunkach preriowych. To roślina dobrze znosząca nawet niesprzyjające warunki. Może rosnąć w glebach gliniastych, suchych oraz mało żyznych. Bardzo dobrze rośnie nawet w warunkach ograniczonego dostępu do wody, jak i w dużej wilgotności.
Najładniejsze rośliny hoduje się jednak w podłożu dość żyznym. Optymalna będzie ziemia umiarkowanie przepuszczalna i gliniasta. W uprawie sprawdza się tez uniwersalne podłoże ogrodowe.
Turzyca w naturze rośnie w umiarkowanym klimacie. W Polsce hoduje sie wiele odmian, które nadają się do niemal każdego ogrodu. Są rodzaje turzyc, które niezwykle lubią wilgoć, ale też takie, które preferują suszę.
Turzyca turowa będzie odpowiednia do gleb umiarkowanie żyznych, lekko wilgotnych. Turzyca piaskowa lubi suche, dobrze przepuszczalne gleby. Turzyca błotna oraz sztywna uwielbiają wilgoć na podmokłych obszarach. Turzyca włosista może zaś rosną w każdym podłożu, ważne, tylko aby było ono wilgotne. Z powodu swoich niewielkich wymagań turzyce poleca się zwłaszcza początkującym ogrodnikom.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements