Aloes jest znany od stuleci ze względu na swoje niezwykłe właściwości lecznicze. Zawiera kilkaset składników aktywnych, które wpływają dobroczynnie na nasz organizm. Znany był już w starożytnym Egipcie. Egipcjanie nadali jej miano rośliny nieśmiertelności. Sama Kleopatra stosowała sok z aloesu w swej codziennej pielęgnacji.
Aloes z powodzeniem jest wykorzystywany w kosmetologii i medycynie, ponieważ posiada między innymi właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, nawilżające czy przeczyszczające. Jest przydatny w leczeniu oparzeń, trudno gojących się ran, zmian trądzikowych, łuszczycowych czy przesuszenia skóry.
Aloes (Aloe) to rodzaj sukulentów liściowych. Obecnie aloes występuje niemal na całym świecie. Wyróżniamy ponad trzysta gatunków. Najbardziej znany jest aloes zwyczajny. Inne rodzaje aloesu to: aloes drzewiasty, niski czy ościsty.
Aloes posiada wyraźne, ostro zakończone zielone liście. Osiągają one długość około 40–50 centymetrów. Będą one idealnie współgrać nawet z najbardziej nowoczesnymi wnętrzami. Dodatkowo pozwala zachować czyste powietrze w domu.
Domowa uprawa aloesu nie jest zbyt skomplikowana. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby roślina miała odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy aloes posiada zdrowe liście. Niestety w aloesie, podobnie jak w innych sukulentach, mogą kryć się wełnowce, które są trudnymi do wyeliminowania szkodnikami.
Aloes naturalnie rośnie głównie na terenach pustynnych. Dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla rośliny. Powinno być ono jasne i nasłonecznione. Jednak ze względu na grube liście poradzi on sobie także w miejscu zacienionym. Niestety nie będzie wówczas tak okazały. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto hodować go w odpowiednio nasłonecznionym miejscu.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre odmiany aloesu podczas długiej ekspozycji na światło słoneczne mogą zmieniać barwę liści na bordowo-fioletową. Nie jest to nic złego. W ten sposób roślina optymalizuje wydajność procesu fotosyntezy. Następuje rozpad chlorofilu i bardziej widoczne są inne barwniki (czerwone, różowe lub żółte).
Aloes lubi mieć dużo miejsca. Dobrze jest wybierać donice kamionkowe lub z terakoty, które są głębokie i szerokie. Warto przesadzać roślinę mniej więcej co dwa lata. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w donicy zasadzić także inne sukulenty, które będą się prawidłowo rozwijały w warunkach odpowiednich dla aloesu. Aloes lubi być hodowany wraz z innymi roślinami.
Aloes nie ma zbyt dużych wymagań w zakresie podlewania. W zupełności wystarcza podlewanie raz na dwa tygodnie. Aloes jest sukulentem, więc gromadzi wodę w swoich liściach, aby wykorzystać ją w okresach suszy, czyli wówczas, gdy ziemia zrobi się sucha. Jeżeli dostarczymy zbyt dużo wody – liście będą żółkły i rozpocznie się proces gnicia. Wody nie wolno wlewać po liściach ani do rozety. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów, które będą niszczyć aloes.
W okresie zimowym aloes przechodzi w stan spoczynku. Oznacza to, że w tym czasie nie należy go nadmiernie nawozić i podlewać. Nawóz można stosować w okresie wiosennym, gdy roślina ponownie rozpocznie swój wzrost. Do pielęgnacji aloesu można stosować nawóz uniwersalny lub specjalnie dedykowany sukulentom. Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej. Dotyczy to również nawożenia aloesu. Nie stosuj nawozu częściej niż raz w miesiącu.
Aloes można rozmnożyć na dwa sposoby: albo za pomocą nasion, albo za pomocą tzw. odszczepek. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu nasion w piaszczystym podłożu, które dobrze chłonie wodę. Podłoże cały czas musi być wilgotne, a temperatura powietrza nie powinna przekraczać 21℃. Drugi sposób polega na odcięciu od aloesu większego fragmentu liścia i umieszczeniu go w wodzie. Jeśli zacznie wypuszczać korzenie, należy posadzić go w odpowiednim podłożu.
Jaka ziemia do aloesu będzie odpowiednia? Najlepszym podłożem do aloesu będzie dobrze przepuszczalna mieszanka ziemi do kaktusów i sukulentów z kamieniami, perlitem, pumeksem lub innymi związkami organicznymi. Odpowiednio skomponowana mieszanka zapewni aloesowi odpowiednie warunki, które będą najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Nie wolno zapominać także o warstwie drenażowej na dnie doniczki, aby zapobiegać przelaniu. W tym celu można wykorzystać keramzyt.
Z racji minimalnych wymagań w pielęgnacji aloesu, będzie on odpowiednią rośliną dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem, a także dla zabieganych, podróżujących osób, studentów, pracowników biur, a także dla osób zapominalskich. Aloes wybaczy wszelkie zaniedbania. Warto mieć go w swojej hodowli.