Data modyfikacji:

WiFi Mesh. Co to jest i jak działa?

Z sieci WiFi korzystamy zarówno we własnym mieszkaniu jak i w wielu miejscach publicznych, w tym zakładach pracy. Z sieci tych potrafią korzystać dziesiątki urządzeń na raz, od smartfonów i komputerów, po telewizory, konsole do gier, a nawet lodówki i inny sprzęt AGD/RTV. O jakości i stabilności połączenia w dużej mierze decyduje siła sygnału routera. Niestety pojedyncze urządzenia często nie są w stanie objąć swoim zasięgiem dużych piętrowych domów, albo rozległych przestrzeni biurowych. W takich wypadkach decydujemy się na budowę systemu WiFi mesh, czyli inaczej sieci kratowej. W artykule opisujemy, na czym on polega.
wifi mesh
Nawet najbardziej wydajne routery nie poradzą sobie z transmisją sygnału na duże odległości np. wówczas, gdy chcemy skorzystać z WiFi w ogrodzie. Słaby odbiór skutkuje zrywanym połączeniem oraz niestabilnym transferem danych podczas korzystania z internetu, co może przyprawić o ból głowy osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe, graczy oraz fanów filmów i seriali w serwisach streamingowych. Sygnał blokować mogą także grube kamienne i ceglane ściany, jak betonowe stropy.

Czym jest sieć mesh WiFi?

Jeżeli wiemy więc, że pojedynczy router nie obejmie optymalnym zasięgiem całej potrzebnej nam przestrzeni możemy zbudować system mesh WiFi, w którym znajdzie się kilka współpracujących ze sobą urządzeń.
Podstawą sieci kratowej jest główny router połączony bezpośrednio z gniazdkiem telefonicznym lub światłowodem. Kolejne routery pełnią rolę jego dodatkowych anten zwiększających zasięg. Warto pamiętać, że każdy z nich potrzebuje stałego dostępu do prądu, powinny więc znajdować się w pobliżu gniazdek elektrycznych.
Dzięki takiemu systemowi, bez względu na odległość od bazowego routera, użytkownik zawsze loguje się do tej samej sieci, korzystając tylko z jednego hasła. Sygnał w sieci kratowej przełączany jest bardzo płynnie i bezstratnie, przez co połączenie nie spowalnia, gdy tracimy połączenie z konkretnym routerem podczas przemieszczania się z miejsce na miejsce np. z laptopem lub telefonem.

Jak działa WiFi mesh?

Sieć mesh WiFi różni się od popularnych systemów opartych o wykorzystanie wzmacniaczy WiFi (tzw. repeaterów). Urządzenia te, po połączeniu się z bazowym routerem dostarczającym im sygnał internetowy, tworzą swoje własne sieci WiFi, z których każda wymaga osobnego loginu. Warto jednak dodać, że w razie potrzeby wzmacniacze mogą również stać się częścią sieci kratowej, dodatkowo zwiększając jej funkcjonalność. W hotelach w ten sposób da się stworzyć np. indywidualne WiFI dla każdego pokoju.
Systemy mesh WiFi sprzedawane są zazwyczaj pod postacią specjalnych zestawów, składających się z dwóch lub trzech routerów, które w razie potrzeby można rozbudowywać o kolejne urządzenia. Komplety te przeznaczone są do pracy na powierzchni nawet ponad 500 metrów kwadratowych, powinny więc objąć swoim zasięgiem każdy duży dom z ogrodem. Oczywiście wiele zależy tutaj od indywidualnych cech budynku i działki na jakiej się znajduje.
Instalacja oraz konfiguracja sieci jest całkiem prosta i powinni poradzić sobie z nią wszyscy użytkownicy klasycznych routerów. Wśród dostępnych kompletów routerów mesh polecić możemy urządzenia z serii TP-Link Deco i Tenda Nova, idealnie przystosowane do użytku w domu.
Zdjęcie: Envato Elements