Data publikacji:

Funkcjonalne roboty sprzątające, w które warto zainwestować

robot wielofunkcyjny

Dlaczego warto inwestować w roboty sprzątające? 

Roboty sprzątające zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które nie przepadają za częstym odkurzaniem lub nie mają na niego specjalnie czasu. Urządzenia te po uprzednim zaprogramowaniu kompletnie samodzielnie i w określonym czasie czyszczą podłogi w domu lub mieszkaniu. Sprzęt przyjmuje postać względnie niedużych dysków o niskim profilu, które wyposażone są we własny napęd. Waga większości modeli nie przekracza kilku kilogramów. Wewnątrz obudowy zainstalowane są – w zależności od modelu – szczotki, ścierki i mopy, a także pojemnik na pochłaniane zabrudzenia.
Odkurzacze sprzątające radzą sobie z czyszczeniem przeróżnych powierzchni, od parkietów po dywany. Ze względu na rozmiary nie są jednak zalecane do użytku na bardzo małych przestrzeniach, pełnych mebli i innych przeszkód, które utrudniają im manewrowanie i prace. Zalecane są więc do użytku w domach jednorodzinnych i większych mieszkaniach. Pamiętajmy też, że nie radzą one sobie z dużymi różnicami wysokości, nie przemieszczają się więc po schodach lub wysokich stopniach, nie są więc rozwiązaniem uniwersalnym. 
Już robot sprzątający do 1000 zł może się pochwalić ciekawymi funkcjami. Jesli mamy większy budżet możemy się zdecydować na robot sprzatający do 1500. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po modele powyżej tej kwoty.

Jak działa inteligentny robot sprzątający?

Sposób działania robota sprzątającego może wydawać się laikowi czystą magią. W rzeczywistości opiera się on na zestawie sensorów, pozwalających urządzeniu orientować się w otaczającej go przestrzeni. Dzięki nim w czasie rzeczywistym wykrywa i ustawia odległość od najbliższej przeszkody, identyfikuje rodzaj powierzchni, po jakiej się porusza, a także mierzy przebyty dystans. Resztę pracy wykonuje zaawansowane oprogramowanie koordynujące pracę sensorów i przetwarzające rejestrowane dane, a następnie wydające poszczególnym komponentom komendy zgodnie z wcześniejszymi ustawieniami użytkownika. 
Integralną częścią każdego odkurzacza jest również stacja dokująca, do której wraca on automatycznie po dokonanym sprzątaniu. Inteligentny robot sprzątający pobiera zasilanie z zainstalowanego na jego pokładzie akumulatora. Stacje w najtańszych modelach służą wyłącznie do ładowania baterii bezpośrednio z sieci elektrycznej. W droższych urządzeniach pozwalają one sprzętowi na opróżnienie zabrudzeń do większego pojemnika zbiorczego, a także pobranie wody i detergentów w przypadku, gdy jest to robot sprzątający z mopowaniem. Rozwiązanie to dodatkowo zwalnia właściciela z obowiązku częstej kontroli sprzętu.
Roboty sprzątające są kontrolowane przez aplikację mobilną, którą instalujemy na telefonie lub tablecie. Z poziomu oprogramowania możemy ustawić wszystkie najważniejsze funkcję sprzętu, a także stworzyć wirtualną mapę domu, decydując, kiedy i które jego części będą czyszczone przez maszynę. Polecane przez ekspertów roboty sprzątające odznaczają się zawsze intuicyjną w użytku oraz rozbudowaną aplikacją mobilną. 

Kluczowe funkcje, które warto brać pod uwagę przy wyborze robota sprzątającego

Dobry robot sprzątający powinien odznaczać się kilkoma istotnymi cechami. 
  • Akumulator i czas pracy – parametry te wpływają na to, jak szybko urządzenie upora się z dokładnym wyczyszczeniem domu. Przeciętnie roboty mogą pracować przez godzinę, co nie zawsze wystarcza, ale na rynku znajdziemy też bardziej wydajne modele. Wpływ na zużycie energii mają wybrane tryby pracy, a także liczba przeszkód na drodze sprzętu. 
  • Konstrukcja szczotek, moc silnika i kontrola siły ssania – cechy znacząco wpływają na to, jak robot radzi sobie z różnego typu zabrudzeniami i czy jest w stanie skutecznie je pochłaniać. Mocny silnik pozwala pozbyć się drobnego kurzu i alergenów, a także skutecznie czyścić dywany i wykładziny. Warto zwrócić uwagę na liczbę trybów pracy wpływających na siłę ssania sprzętu, a tym samym jego głośność. Przydają się one np. gdy odkurzacz pracuje w nocy.
  • Czyszczenie na mokro – najlepszy robot sprzątający to taki, który dodatkowo wspiera też możliwość mopowania podłóg i ma na pokładzie zbiornik na wodę. Z łatwością zmyje przypadkowo rozlane ciecze lub wyczyści płytki w kuchni lub łazience.
  • Filtr powietrza – istotny zwłaszcza dla alergików, wychwytuje on z wydmuchiwanego powietrza szkodliwe mikroskopijne zabrudzenia i alergeny. Zazwyczaj producenci korzystają z filtrów HEPA o różnej skuteczności (warto zwrócić na nią uwagę i wybrać te najlepsze), ale w niektórych modelach znajdziemy też bardziej kompleksowe systemy filtracyjne oczyszczające powietrze.
  • Aplikacja – dobry robot sprzątający posiada bardzo szeroki wachlarz wspomnianych już opcji konfiguracyjnych oraz trybów pracy. Zawczasu możemy też sprawdzić, jak wygląda aplikacja sterująca i czy będzie ona wygodna w użytkowaniu. Najlepsze wsparcie dla oprogramowania zapewniają z reguły najwięksi producenci. Gwarantuje to, że aplikacja nie zniknie ze sklepu Androida i iOS po kilku latach, przez co odkurzacz stanie się kompletnie nieprzydatny.
  • Rodzaje robotów sprzątających dostępnych na rynku 

    Odkurzacze automatyczne możemy podzielić na wiele różnych rodzajów, ze względu na ich cechy oraz dodatkowe funkcje czy akcesoria.
  • Robot sprzątający bez stacji dokującej – modele te po rozładowaniu muszą być ręcznie podłączone do gniazdka przez właściciela, sprzęt nie zajmuje jednak stałego miejsca na podłodze.
  • Robot sprzątający ze stacją ładującą – większość robotów wyposażona jest w dok ładujący, który ustawiamy w pobliżu gniazdka sieciowego.
  • Robot sprzątający ze stacją opróżniającą – urządzenia ze stacją dokującą wyposażoną dodatkowo w pojemnik na zabrudzenia, który jest wypełniany stopniowo przez odkurzacz.
  • Robot sprzątający z funkcją mopowania – najlepsze roboty sprzątające potrafią sprzątać zarówno na mokro, jak i na sucho, są w stanie również sprzątać rozlane płyny. Sprzęt może być wyposażony w stację dokującą z pojemnikiem na wodę i detergenty.