Data modyfikacji:

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Którą wybrać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na ochronę zębów przed próchnicą i ograniczenie wizyt u dentystów wyłącznie do bezbolesnych przeglądów co 6 miesięcy. Strzałem w dziesiątkę będzie zakup nie tylko odpowiedniej pasty, ale także szczoteczki. Dziś pod lupę bierzemy dwa najpopularniejsze rodzaje akcesoriów i sprawdzamy, które z nich wybrać. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

szczoteczka do zębów

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Sprawdź różnice w działaniu

Zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna jest warta uwagi? Która szczoteczka – soniczna czy rotacyjna – będzie lepszym wyborem? Na samym początku warto sprawdzić, jak działają. Pierwszy rodzaj wykorzystuje ultradźwięki i drgania, które wytwarza podczas używania. Szacuje się, że ich częstotliwość sięga nawet prawie 100 tysięcy na każde 60 sekund! Dzięki nim powstają mikrobąbleki i to właśnie one sprawiają, że szczoteczka soniczna może usunąć zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc.

Z kolei szczoteczki rotacyjne, które należą do grupy elektrycznych, dopasowują się do kształtu zęba oraz wykonują ruchy pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne. W zależności od modelu liczba obrotów może wynieść nawet 8000 na minutę. Dzięki nim włoski, które znajdują się na okrągłej główce, mogą usunąć płytkę nazębną, resztki jedzenia i pozostałe zabrudzenia.

Koszty utrzymania – czy droższa jest szczoteczka rotacyjna czy soniczna?

Bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru między szczoteczką rotacyjną a soniczną, jest koszt jej utrzymania. Jednorazowy zakup urządzenia to nie wszystko – w tego typu modelach konieczna jest również regularna wymiana końcówek. Zazwyczaj starczają one na około 3 miesiące. Po tym czasie tracą swój kształt i właściwości, a tym samym nie są w stanie prawidłowo oczyszczać jamy ustnej.

W przypadku szczoteczek sonicznych koszt zakupu końcówki lub zestawu akcesoriów jest odrobinę wyższy. Nie jest to jednak aż tak duża różnica, aby była decydująca. Polując na promocję, możesz zaopatrzyć się w roczny zapas już za kilkadziesiąt złotych.

Szczoteczka soniczna vs. rotacyjna – wady i zalety

Wybierając między szczoteczką soniczną a rotacyjną, warto wziąć pod uwagę wady i zalety każdej z nich. Zacznijmy od minusów tej pierwszej, których nie ma zbyt wiele. Jedynym z nich jest koszt zakupu samego urządzenia i dedykowanych mu końcówek. Z kolei do zalet szczoteczki sonicznej zaliczamy cichą pracę, delikatność, dokładność i wysoką skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej, ograniczenie krwawienia dziąseł oraz możliwość zmniejszenia stanów zapalnych w jamie ustnej.

Jak to wygląda w przypadku szczoteczki rotacyjnej? Do jej wad można zaliczyć o głośniejszą pracę oraz sposób pracy, który na początku może prowadzić do podrażnienia dziąseł. Na szczęście wystarczy odrobina wprawy, aby o tym zapomnieć. Lista zalet modeli elektrycznych z okrągłą główką jest o wiele dłuższa. Zaliczamy do nich dokładność, prostą obsługę, dodatek praktycznego timera oraz możliwość użytkowania przez więcej niż jedną osobę. Wystarczy kupić kilka końcówek.

Jaką szczoteczkę wybrać – soniczną czy rotacyjną?

Które urządzenie będzie w takim razie najlepszym wyborem – szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Właściwie oba modele pozwolą na skuteczną higienę jamy ustnej. Modele rotacyjne i soniczne sprawdzą się też jako szczoteczka do aparatu ortodontycznego.