Data modyfikacji:

Jaką szczoteczkę kupić do aparatu ortodontycznego?

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego musi dokładne czyścić nie tylko zęby, lecz także przestrzenie pomiędzy drutami i innymi elementami urządzenia. Do wyboru masz szczoteczki manualne, elektryczne oraz specjalistyczne. Jaką wybrać? Jak myć zęby z aparatem stałym? Sprawdź w artykule!

szczoteczka do aparatu ortodontycznego

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego – jak myć zęby z aparatem stałym?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna u osób, które noszą aparat stały. Resztki jedzenia oraz kamień mogą zatrzymywać się na drutach i zamkach, a także w przestrzeniach między aparatem i zębami. To z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz powstawania nieestetycznych przebarwień. Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w odpowiednią szczoteczkę do aparatu ortodontycznego. W artykule podpowiadamy, jaka szczoteczka elektryczna czy manualna będzie najlepszym wyborem.

Jak myć zęby z aparatem stałym? Przede wszystkim – odpowiednio często! Najlepiej robić to po każdym posiłku, tak aby usunąć ewentualne resztki jedzenia z okolic drucików, gumek czy innych elementów. Najdłużej myj zęby rano i wieczorem, przez co najmniej 3-4 minuty. Mycie rozpocznij od tylnych zębów trzonowych, następnie kieruj się do przodu. Jeśli używasz klasycznej szczoteczki manualnej, wykonuj nią ruchy wymiatające i rotacyjne. Nie dociskaj jej zbyt mocno, aby nie uszkodzić zarówno włosia, jak i aparatu.

Gdy już dokładnie umyjesz zęby, wyczyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Następnie zaś sięgnij po specjalną szczoteczkę służącą do czyszczenia szczelin między aparatem a zębami. Na koniec umyj język i wypłucz usta specjalistycznym płynem do płukania jamy ustnej. To wszystko!

Klasyczna szczoteczka do aparatu

Klasyczna manualna szczoteczka to produkt, po który sięgają także osoby noszące aparat. Choć osoby mogą myć zęby uniwersalnymi szczoteczkami przeznaczonymi dla wszystkich, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na specjalistyczną szczoteczkę do aparatu. Czym się wyróżnia?

Profesjonalne szczoteczki do aparatu stałego mają zwykle specyficzny kształt. Przez ich włosie przebiega rowek dokładnie w tym miejscu, w którym znajdują się druty i zamki. Umożliwia to skuteczne czyszczenie zębów bez ryzyka uszkodzenia włosia szczoteczki oraz aparatu

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego powinna mieć miękkie lub średnie włosie. Zapobiegnie to uszkodzeniu aparatu oraz zranieniu dziąseł, które i tak są narażone na podrażnienia od drucików. Dobry produkt powinien umożliwiać dokładne wyczyszczenie łuków aparatu, a także wyczyszczenie okolic drucików – nawet tych, które znajdują się na najdalej położonych zębach.

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie? Zdecydowanie tak! Ważne jedynie, aby wybrać odpowiedni produkt z końcówkami dedykowanymi osobom noszącym aparaty.

Podobnie jak w przypadku szczoteczek manualnych modele elektryczne również mają nieco inaczej rozmieszczone włosie. Jest ono rzadsze w miejscach, w których na zębach znajduje się aparat. To niesłychanie ważne, w końcu szczoteczki elektryczne wykonują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Gęste włosie poruszające się tak szybko mogłoby zniszczyć delikatne elementy aparatu, a nawet oderwać jego zamki.

Niektóre szczoteczki elektryczne do aparatu ortodontycznego są wyposażone w kilka główek. Pierwsza podobna jest do klasycznej, ma jednak rzadziej rozmieszczone włosie w miejscu drucików i zamków. Drugi typ wyposażony jest w kępki włókien, które służą do czyszczenia przestrzeni między zębami a aparatem.

Jeśli chcesz, możesz spróbować używania klasycznej szczoteczki elektrycznej do zębów z aparatem ortodontycznym. Ryzykujesz jednak poniszczenie aparatu. Pamiętaj również, że szczoteczki do zębów używane przez osoby noszące aparat znacznie szybciej się strzępią i niszczą. Musisz więc wymieniać końcówkę znacznie częściej – może być to koniecznie np. nawet co miesiąc.

Soniczne szczoteczki do aparatu ortodontycznego

Jak myć zęby z aparatem stałym? Ze szczoteczką soniczną to banalnie proste. Produkty tego typu wykorzystują fale dźwiękowe wywołujące drgania, przez które powstają mikroskopijne bąbelki uderzających w zęby. Szczoteczki soniczne czyszczą nie tylko same zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe.

Ruchy szczoteczek sonicznych do aparatów ortodontycznych są bardzo delikatnie, przez co nie podrażniają i tak wrażliwych zębów i dziąseł. Mimo dużej liczby obrotów urządzenia są niezwykle ciche. Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Postaw na modele sprawdzonych marek, m.in. Panasonic, Philips czy Oral-B.

Szczoteczka do przestrzeni między aparatem a zębami

Niezwykle ważnym produktem służącym do higieny jamy ustnej u osób noszących aparat ortodontyczny jest szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych i drucików. Przypomina ona nieco wycior do fajki z plastikową czy gumową rączką. Wąska końcówka idealnie nadaje się do czyszczenia wolnych przestrzeni między zębami oraz między zębami a aparatem.

Taką wąską szczoteczką bez problemu dotrzesz w najmniejsze przerwy i zakamarki, czyszcząc je z osadów i resztek pożywienia. Wygodna rączka ułatwia użytkowanie produktu.

Zwykle do wyboru masz końcówki o kilku różnych wielkościach. Dzięki temu z łatwością dobierzesz model do własnych potrzeb i preferencji. Niektóre szczoteczki pokryte są nawet substancją przeciwzapalną. Takie modele idealnie sprawdzą się u osób z tendencją do występowania infekcji w obrębie jamy ustnej.

Jak czyścić zęby z aparatem stałym irygatorem?

Doskonałym produktem wspomagającym czyszczenie jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi jest irygator. Urządzenie za pomocą silnego strumienia wodnego wymiata wszelkie resztki z przestrzeni międzyzębowych oraz z okolic drutów i zamków. Jednocześnie nie niszczy szkliwa i nie podrażnia dziąseł.

Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny?

Zastanawiasz się, jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy? Do jego mycia używaj zwykłej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Do czyszczenia szczelin wybierz wąską szczoteczkę przeznaczoną do przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, aby przechowywać aparat w specjalnym pudełku i od czasu do czasu moczyć w profesjonalnym płynie dezynfekującym.

Autorka: Olga Wacholc