Data publikacji:

Jaką szczoteczkę kupić do aparatu ortodontycznego? Ranking polecanych

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego musi dokładne czyścić nie tylko zęby, lecz także przestrzenie pomiędzy drutami i innymi elementami urządzenia. Do wyboru masz szczoteczki manualne, elektryczne oraz specjalistyczne. Jaką wybrać? Jak myć zęby z aparatem stałym? Sprawdź w artykule!
szczoteczka do aparatu ortodontycznego

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego – jak myć zęby z aparatem stałym?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna u osób, które noszą aparat stały. Resztki jedzenia oraz kamień mogą zatrzymywać się na drutach i zamkach, a także w przestrzeniach między aparatem i zębami. To z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz powstawania nieestetycznych przebarwień. Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w odpowiednią szczoteczkę do aparatu ortodontycznego. W artykule podpowiadamy, jaka szczoteczka elektryczna czy manualna będzie najlepszym wyborem.
Jak myć zęby z aparatem stałym? Przede wszystkim – odpowiednio często! Najlepiej robić to po każdym posiłku, tak aby usunąć ewentualne resztki jedzenia z okolic drucików, gumek czy innych elementów. Najdłużej myj zęby rano i wieczorem, przez co najmniej 3–4 minuty. Mycie rozpocznij od tylnych zębów trzonowych, następnie kieruj się do przodu. Jeśli używasz klasycznej szczoteczki manualnej, wykonuj nią ruchy wymiatające i rotacyjne. Nie dociskaj jej zbyt mocno, aby nie uszkodzić zarówno włosia, jak i aparatu.
Gdy już dokładnie umyjesz zęby, wyczyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Następnie zaś sięgnij po specjalną szczoteczkę służącą do czyszczenia szczelin między aparatem a zębami. Na koniec umyj język i wypłucz usta specjalistycznym płynem do płukania jamy ustnej. To wszystko!

Klasyczna szczoteczka do aparatu

Klasyczna manualna szczoteczka to produkt, po który sięgają także osoby noszące aparat. Choć można myć zęby uniwersalnymi szczoteczkami przeznaczonymi dla wszystkich, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na specjalistyczną szczoteczkę do aparatu. Czym się wyróżnia?
Profesjonalne szczoteczki do aparatu stałego mają zwykle specyficzny kształt. Przez ich włosie przebiega rowek dokładnie w tym miejscu, w którym znajdują się druty i zamki. Umożliwia to skuteczne czyszczenie zębów bez ryzyka uszkodzenia włosia szczoteczki oraz aparatu. 
Szczoteczka do aparatu ortodontycznego powinna mieć miękkie lub średnie włosie. Zapobiegnie to uszkodzeniu aparatu oraz zranieniu dziąseł, które i tak są narażone na podrażnienia od drucików. Dobry produkt powinien umożliwiać dokładne wyczyszczenie łuków aparatu, a także wyczyszczenie okolic drucików – nawet tych, które znajdują się na najdalej położonych zębach.

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie? Zdecydowanie tak! Ważne jedynie, aby wybrać odpowiedni produkt z końcówkami dedykowanymi osobom noszącym aparaty.
Podobnie jak w przypadku szczoteczek manualnych modele elektryczne również mają nieco inaczej rozmieszczone włosie. Jest ono rzadsze w miejscach, w których na zębach znajduje się aparat. To niesłychanie ważne, w końcu szczoteczki elektryczne wykonują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Gęste włosie poruszające się tak szybko mogłoby zniszczyć delikatne elementy aparatu, a nawet oderwać jego zamki.
Niektóre szczoteczki elektryczne do aparatu ortodontycznego są wyposażone w kilka główek. Pierwsza podobna jest do klasycznej, ma jednak rzadziej rozmieszczone włosie w miejscu drucików i zamków. Drugi typ wyposażony jest w kępki włókien, które służą do czyszczenia przestrzeni między zębami a aparatem.
Jeśli chcesz, możesz spróbować używania klasycznej szczoteczki elektrycznej do zębów z aparatem ortodontycznym. Ryzykujesz jednak poniszczenie aparatu. Pamiętaj również, że szczoteczki do zębów używane przez osoby noszące aparat znacznie szybciej się strzępią i niszczą. Musisz więc wymieniać końcówkę znacznie częściej – może być to koniecznie nawet co miesiąc.
czyszczenie aparatu ortodontycznego

Soniczne szczoteczki do aparatu ortodontycznego

Jak myć zęby z aparatem stałym? Ze szczoteczką soniczną to banalnie proste. Produkty tego typu wykorzystują fale dźwiękowe wywołujące drgania, przez które powstają mikroskopijne bąbelki uderzające w zęby. Szczoteczki soniczne czyszczą nie tylko same zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe.
Ruchy szczoteczek sonicznych do aparatów ortodontycznych są bardzo delikatnie, przez co nie podrażniają i tak wrażliwych zębów i dziąseł. Mimo dużej liczby obrotów urządzenia są niezwykle ciche. Jaka szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Postaw na modele sprawdzonych marek, m.in. Panasonic, Philips czy Oral-B.

Szczoteczka do przestrzeni między aparatem a zębami

Niezwykle ważnym produktem służącym do higieny jamy ustnej u osób noszących aparat ortodontyczny jest szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych i drucików. Przypomina ona nieco wycior do fajki z plastikową czy gumową rączką. Wąska końcówka idealnie nadaje się do czyszczenia wolnych przestrzeni między zębami oraz między zębami a aparatem.
Taką wąską szczoteczką bez problemu dotrzesz w najmniejsze przerwy i zakamarki, czyszcząc je z osadów i resztek pożywienia. Wygodna rączka ułatwia użytkowanie produktu.
Zwykle do wyboru masz końcówki o kilku różnych wielkościach. Dzięki temu z łatwością dobierzesz model do własnych potrzeb i preferencji. Niektóre szczoteczki pokryte są nawet substancją przeciwzapalną. Takie modele idealnie sprawdzą się u osób z tendencją do występowania infekcji w obrębie jamy ustnej.

Jak czyścić zęby z aparatem stałym irygatorem?

Doskonałym produktem wspomagającym czyszczenie jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi jest irygator do zębów. Ranking podpowie, na jakie produkty warto się zdecydować. Urządzenie przy pomocy silnego strumienia wodnego wymiata wszelkie resztki z przestrzeni międzyzębowych oraz z okolic drutów i zamków. Jednocześnie nie niszczy szkliwa i nie podrażnia dziąseł.

Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny?

Zastanawiasz się, jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny? Do jego mycia używaj zwykłej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Do czyszczenia szczelin wybierz wąską szczoteczkę przeznaczoną do przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, aby przechowywać aparat w specjalnym pudełku i od czasu do czasu moczyć w profesjonalnym płynie dezynfekującym.

Najlepsza szczoteczka do aparatu ortodontycznego – ranking polecanych produktów

Wiesz już, jak zadbać o higienę jamy ustnej, jeżeli nosisz aparat. Znasz już też informacje na temat najlepszych akcesoriów, które pomogą ci w dokładnym wyczyszczeniu nie tylko zębów, ale także przestrzeni międzyzębowych oraz w zadbaniu o dziąsła. Czas na ranking polecanych produktów. Zobacz, jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej.

1. Oral-B iO Series 9

Najpopularniejszą i zarazem najlepszą szczoteczką do aparatu ortodontycznego jest magnetyczny model Oral-B iO Series 9. Choć jego cena jest wysoka, to zadowoleni użytkownicy potwierdzają, że jest wart każdej złotówki. Dlaczego warto go kupić?

Polecana szczoteczka do zębów do aparatu ortodontycznego jest zasilana akumulatorowo. Jest również niezwykle delikatna i jednocześnie skuteczna, a do czyszczenia wykorzystuje specjalne mikrowibracje. Oral-B iO Series 9 doskonale radzi sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej i przebarwień oraz ochroną dziąseł. Dodatkowo może pochwalić się cichą pracą i nawet 14-dniową pracą na jednym ładowaniu.

2. Oclean X PRO

Zastanawiasz się, jaka soniczna szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest najlepsza? Może spodoba ci się model Oclean X PRO, który jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możesz dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego przy użyciu dedykowanej aplikacji.

Oclean X PRO ma ekran dotykowy, wykonuje do 84 tysięcy ruchów na minutę oraz stale monitoruje jakość szczotkowania. Szczoteczka ma aż 32 poziomy intensywności, wbudowany czujnik siły nacisku oraz antybakteryjne włosie. A to wszystko w połączeniu z personalizowanymi trybami mycia.

3. Curaden Curaprox CS 5460 Ortho Ultra Soft

Kolejną propozycją jest tradycyjna szczoteczka do aparatu ortodontycznego. To model opracowany specjalnie z myślą o osobach w trakcie leczenia, aby pomóc im w zachowaniu optymalnej higieny jamy ustnej. Szczoteczka ma ultramiękkie włókna, które zostały obniżone na środku i dłuższe po bokach, aby bez problemu dotrzeć pod łuki.

Producent zadbał również o gęste rozmieszczenie włókien, ośmiokątną rączkę i specjalnie wyprofilowaną głowicę. Dzięki temu zapomnisz o krwawieniu dziąseł i nadwrażliwości zębów.

4. Oral-B iO Series 7

Oral-B iO Series 7 to magnetyczna szczoteczka do aparatu ortodontycznego. Co warto o niej wiedzieć? Polecany model wykorzystuje innowacyjną technologię magnetyczną, ma kolorowy wyświetlacz oraz w delikatny i skuteczny sposób oczyszcza zęby, dbając przy tym o dziąsła.

Szczoteczka wytwarza mikrowibracje. To właśnie one odpowiadają za dokładne oczyszczanie jamy ustnej bez ryzyka podrażnienia dziąseł. Producent dodał też sztuczną inteligencję, która monitoruje i analizuje twój styl szczotkowania, oraz 5 trybów, które możesz dopasowywać do swoich potrzeb. Nie zabrakło również praktycznego czujnika nacisku.

5. Ortodent Midi Exclusive Gold

Ortodent Midi Exclusive Gold to budżetowa propozycja, idealna dla osób, które chcą zafundować sobie manualną szczoteczkę do aparatu ortodontycznego. To produkt z antybakteryjnymi włóknami i kompaktową główką. Producent wyposażył go także w ergonomiczny uchwyt oraz podzieloną główkę. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatek nanocząsteczek złota, które wydzielają jony i rozprawiają się z bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej.

6. TePe Implant Orthodontic

Kolejna manualna szczoteczka do zębów do aparatu ortodontycznego, która sprawdzi się w również w przypadku implantów. Chętnie wybierany produkt do higieny jamy ustnej ma dwurzędowe włosie, dzięki któremu bez problemu dociera do przestrzeni pod łukiem i między zamkami. Pomaga w tym również długa i cienka szyjka.

Do innych zalet szczoteczki TePe Implant Orthodontic możemy zaliczyć zerowe ryzyko uszkodzenia aparatu ortodontycznego, ergonomiczny uchwyt oraz możliwość usunięcia płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc.

7. Philips Sonicare DiamondClean Seria 9000 HX9911/09

Szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego marki Philips to doskonała propozycja dla osób, które dysponują większym budżetem i chcą w kompleksowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Popularny wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl model współpracuje z dedykowaną aplikacją mobilną, ma czujnik siły nacisku oraz 3 poziomy intensywności i 4 programy automatyczne – Czyszczenie, Deep Clean+, Gum Health i White.

Szczoteczka Sonicare DiamondClean jest delikatna dla dziąseł i jednocześnie doskonale radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej. Z kolei jej funkcja BrushSync umożliwia automatyczne włączanie odpowiedniego programu.

8. Spokar Orto Ultra Soft

Tania i dobra szczoteczka do zębów do aparatu ortodontycznego. Produkt ma bardzo miękkie włosie, a jej projekt powstał zgodnie z zaleceniami stomatologów, aby umożliwić ci kompleksowe zadbanie o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Szczoteczka ma wąską i małą główkę, która nie podrażnia ani policzków, ani dziąseł. Ma również przycięte włosie w kształcie litery V (przekrój sześciokątny), które z łatwością usuwa osady i płytkę nazębną.

9. Elgydium Clinic X

Może spodoba ci się kolejna tradycyjna szczoteczka do zębów do aparatu ortodontycznego. To Elgydium Clinic X, której nazwa nie jest przypadkowa – jej włókna mają kształt litery V, dzięki czemu dobrze oczyszczają przestrzeń między zamkami i trudno dostępne miejsca. Szczoteczka ma również elastyczną główkę i grubą rączkę.

10. Philips Sonicare ProtectiveClean Seria 5100 HX6857/28

Ranking najlepszych szczoteczek do aparatów elektrycznych zamyka soniczny model Philps Sonicare ProtectiveClean Seria 5100. Model jest wyposażony w 3 poziomy intensywności i 3 programy – Gum Care, Clean i White. Dodatkowo producent zadbał o to, aby zastosowana technologia była bezpieczna nie tylko dla aparatów ortodontycznych, ale także dla koron czy wypełnień.

Co więcej, Philips Sonicare ProtectiveClean Seria 5100 chroni dziąsła, sprawdzając siłę nacisku podczas szczotkowania. Ma też funkcję parowania BrushSync, dzięki której rączka rozpoznaje zastosowaną końcówkę i automatycznie uruchamia odpowiedni program.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.