Data modyfikacji:

Najlepszy irygator do zębów. Ranking TOP 10

Irygator wodny do zębów to urządzenie, które silnym strumieniem wody pod ciśnieniem czyści przestrzenie międzyzębowe i dziąsła. Działa skuteczniej niż nić dentystyczna, jest łagodny dla dziąseł, a jego stosowanie pomaga zapobiec próchnicy. Jakie są zalety i wady tego urządzenia? Który model wybrać? Sprawdź nasz ranking najlepszych irygatorów do zębów!
najlepszy irygator do zębów
Masz problem z oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych? Używanie nici dentystycznej sprawia ci dyskomfort? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie zapoznaj się z urządzeniem, jakim jest irygator do zębów. Ten niewielki sprzęt totalnie odmieni twoją higieniczną rutynę.

Irygator do zębów – co to jest?

Irygatory do zębów to urządzenie, które służy do czyszczenia dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wyrzucanego pod ciśnieniem. Strumień dokładnie usuwa resztki pokarmów, osad oraz płytkę nazębną z wszystkich miejsc, do których nie dotrze nawet nić dentystyczna.
Pulsacyjny tryb działania oraz podłużny kształt końcówek sprawiają, że urządzenie jest nie tylko niezwykle skuteczne, ale również wygodne w stosowaniu. Nie trzeba mocować się z nicią dentystyczną czy wykałaczką, które potrafią uszkodzić delikatną tkankę dziąseł. Irygator wodny do zębów działa łagodnie i delikatnie. Jego używanie jest prawdziwą przyjemnością.
Irygator do zębów stanowi zamiennik dla nici dentystycznych, których używanie niektórym osobom może sprawiać problem. Regularne stosowanie irygatora zapewnia wysoki poziom higieny zębów i niweluje ryzyko rozwoju kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Irygator wodny do zębów – zalety i wady

Irygator wodny do zębów ma wiele niekwestionowanych zalet. Niezwykle skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe, dzięki czemu zapobiega próchnicy. Wzmacnia dziąsła, zmniejszając problem nadwrażliwości czy krwawienia. Pozwala zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, przyczyniając się do poprawy wyglądu i stanu zębów. Doskonale sprawdza się u osób noszących stałe aparaty, posiadających implanty czy mosty, a także ciasne przestrzenie międzyzębowe i wrażliwe dziąsła.
Wadą irygatora do zębów jest z pewnością cena. Należy jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, a pozytywne efekty systematycznego stosowania zobaczysz już po krótkim czasie. Choć urządzenie nie ma większych przeciwwskazań do stosowania, przed zakupem warto skonsultować się ze swoim dentystą.
Pamiętaj także, że irygator do zębów nie zastąpi ich starannego szczotkowania. Urządzenie jest jedynie uzupełnieniem codziennej rutyny, jaką stanowi mycie zębów.

Irygator wodny do zębów – jak używać?

Do czyszczenia jamy ustnej za pomocą irygatora najlepiej wybrać zwykłą wodę. Choć można zamiast niej używać specjalnych płynów, nie warto tego robić. Rozwiązanie to jest bowiem drogie i nieopłacalne. Irygatora do zębów możesz używać przed lub po ich szczotkowaniu.
  1. Zanim rozpoczniesz używanie irygatora do zębów, napełnij zbiorniczek wodą.
  2. Umieść końcówkę irygatora w ustach, kierując ją najpierw na zęby trzonowe. Zachowaj minimalną odległość końcówki od szkliwa.
  3. Uruchom urządzenie, wybierając najniższy poziom ciśnienia, a później stopniowo go zwiększając.
  4. Następnie przysuń końcówkę do jamy ustnej i skieruj strumień na przestrzeń międzyzębową. Przytrzymaj kilka sekund i przesuń w miejsce między kolejnymi zębami. Następnie starannie oczyść zęby wzdłuż linii dziąseł. Postępuj tak do czasu, aż oczyścisz całą jamę ustną.
  5. Opróżnij zbiornik z wodą i starannie go wypłucz.
Aby twój irygator do zębów działał jak najdłużej, pamiętaj nie tylko o jego czyszczeniu, ale także odkamienianiu zbiornika na wodę. W tym celu warto sięgnąć po naturalne metody, takie jak płukanie pojemnika wodą wymieszaną z octem lub sokiem z cytryny.

Na co zwrócić uwagę, kupując irygator do zębów?

Rozważając zakup irygatora, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Urządzenie, które je spełnia, zapewni ci przyjemne i, co ważne, skuteczne mycie zębów.

Sposób zasilania

Irygatory dostępne na rynku występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. Jeśli często podróżujesz, najlepiej zdecydować się na drugą opcję, zasilaną akumulatorowo lub bateryjnie. Jeżeli z kolei chcesz oczyszczać zęby tylko w domowym zaciszu, przewodowe urządzenie będzie bardziej ekonomicznym wyjściem.

Ciśnienie

Najlepsze irygatory do zębów zapewniają szeroką skalę poziomów ciśnienia, które można dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Irygator zapewniający ciśnienie wypływu na poziomie 8 barów spełni oczekiwania większości osób.

Wielkość zbiornika na wodę

Szukasz domowego irygatora? W takim wypadku im zbiornik na wodę większy, tym lepszy. Model podróżny powinien cechować się niewielkim, niezajmującym miejsca zbiornikiem (ok. 200 ml).

Końcówki w zestawie

Sprawdź, czy interesujący cię irygator posiada końcówki, które spełnią twoje wymagania. Zestaw może zawierać specjalne końcówki do pielęgnacji aparatów ortodontycznych, mostów, implantów i koron zębowych.

Ile kosztuje irygator do zębów?

Dobre irygatory do zębów znajdziesz zarówno na niskich, jak i średnich i wysokich półkach cenowych. Najtańsze urządzenia tego typu są dostępne już za około 200 zł. Koszt nowoczesnego irygatora renomowanej marki może wynieść od 500 do nawet 800 zł.

Irygatory do zębów – ranking. Jaki irygator kupić?

Wybór irygatorów do zębów jest naprawdę duży. Zastanawiasz się, jaki model kupić? Zobacz nasz ranking irygatorów do zębów – znajdziesz tu aż 10 świetnie ocenianych produktów.

Oclean W10

Oclean W10 w kolorze zielonym albo różowym to najpopularniejszy irygator do zębów w rankingu. Bezprzewodowe urządzenie jest wyposażone w trzy rodzaje strumienia – ciągły, pulsacyjny i na żądanie. Dodatkowo producent wyposażył je w funkcję regulacji ciśnienia, timer i odczepiany zbiornik na wodę. W zestawie z irygatorem otrzymujesz cztery końcówki.

Waterpik WP-100E Ultra

Jeśli szukasz najlepszego irygatora stacjonarnego, to model Waterpink jest strzałem w dziesiątkę. Sprzęt ma w zestawie aż osiem końcówek, dzięki czemu sprawdzi się dla całej rodziny. Dodatkowo ma funkcję 10-stopniowej regulacji ciśnienia i strumień ciągły, może być używany przy aparacie ortodontycznym oraz działa o 20% ciszej od swoich poprzedników.

Haxe RST5012

Model Haxe to jeden z najlepszych irygatorów bezprzewodowych w rankingu. Urządzenie z dwiema końcówkami w zestawie ma obrotową dyszę, regulację prędkości i timer. Nie zabrakło także strumienia pulsacyjnego, trybów Soft i Normal oraz regulacji prędkości. Dostępność kilku ustawień sprawia, że irygator Haxe może być bez obaw używany przez osoby z wrażliwymi dziąsłami.

Seysso Oxygen Travel

Seysso Oxygen Travel nie bez powodu znalazł się na 4. miejscu w naszym rankingu najlepszych irygatorów. Urządzenie zasilane bezprzewodowo jest idealną propozycją dla osób, które szukają kompaktowego sprzętu sprawdzającego się w podróży. Dlaczego warto je wybrać? Polecany model ma trzy końcówki w zestawie, obrotową dyszę i regulację prędkości oraz trzy programy pracy. Do tego działa do 70 minut na jednym ładowaniu.

Waterpik WP 660e2 Ultra Professional

Kolejny stacjonarny irygator do zębów w rankingu, ponownie od marki Waterpik. Urządzenie z siedmioma końcówkami w zestawie ma timer oraz regulację prędkości i ciśnienia (dziesięć stopni). Dodatkowo zostało wyposażone w wyjmowany, łatwy w czyszczeniu zbiornik, skrytkę na końcówki oraz dwa tryby pracy – Floss i Massage.

Philips Sonicare Cordless Power Flosser 3000 HX3806/31

Irygator do zębów marki Philips to bezprzewodowy model, który swoje miejsce w rankingu zawdzięcza swojej funkcjonalności. Sprzęt jest wyposażony w szereg praktycznych dodatków – zbiornik wody w uchwycie, wskaźnik ładowania, regulację strumienia oraz uniwersalne napięcie. To jednak nie koniec! Polecany irygator wykorzystuje również technologię QuadStream, dzięki której łatwo i dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe.

Panasonic EW1211W845

Bezprzewodowy irygator Panasonic EW1211W845 jest sprzedawany w zestawie z dwiema końcówkami. Urządzenie ze strumieniem pulsacyjnym ma również regulację ciśnienia i prędkości, mikrobąbelki, zbiornik wody w uchwycie oraz obrotową dyszę. Do wyboru masz trzy różne tryby – Jet, Regular Air In i Soft Air In. Aby użytkowanie irygatora było jeszcze przyjemniejsze, producent umożliwia mycie zbiornika na wodę w zmywarce.

Panasonic EW1511W503

Kolejny model Panasonic w rankingu irygatorów, na które warto zwrócić uwagę. Urządzenie jest wyposażone w nowoczesny strumień ultrasoniczny i szereg innych funkcji – regulację ciśnienia i strumienia, wskaźnik naładowania, a także automatyczne wyłączanie. Może być również używane przez osoby z aparatami ortodontycznymi. W zestawie z irygatorem otrzymujesz dwie końcówki.

Oral-B Professional Care Oxy Jet

Oral-B Professional Care Oxy Jet to jeden z najpopularniejszych irygatorów do zębów w rankingu. Jednym z powodów jest znany i zaufany producent. Jednak urządzenie ma do zaoferowania o wiele więcej – ma strumień z mikrobąbelkami i wibrujący, funkcję regulacji ciśnienia i strumienia, cztery końcówki w zestawie oraz jest polecany każdemu, nawet osobom z paradontozą czy z kieszonkami dziąsłowymi.

Panasonic EW1411H845

Ranking najlepszych irygatorów zamyka bezprzewodowy model Panasonic EW1411H845. Urządzenie z dwiema końcówkami w zestawie ma funkcję regulacji prędkości i strumień z mikrobąbelkami. Ma również różne tryby – Jet, Air In czy Interdental, który minimalizuje zużycie wody podczas korzystania z irygatora.

Irygator do zębów w zestawie ze szczoteczką

A może zdecydujesz się na funkcjonalny komplet, w którym znajduje się nie tylko irygator, ale także elektryczna szczoteczka? Coraz więcej firm decyduje się na podobne rozwiązania, oferując kompleksowy zestaw do pielęgnacji zębów.

Jaki irygator wybrać? Podsumowanie

Kupując irygator, zwróć szczególną uwagę na parametry takie jak ciśnienie, wielkość zbiornika na wodę, sposób zasilania oraz dodatkowe akcesoria. W sklepach internetowych znajdziesz wiele modeli, które spełniają zróżnicowane wymagania. Pamiętaj jednak, że irygatora może używać praktycznie każdy: nie tylko osoby noszące aparat czy protezę. Gdy raz go wypróbujesz, nie będziesz mógł wyobrazić sobie pielęgnacji zębów bez jego pomocy.
Zdjęcie: Evanto Elements