Data modyfikacji:

Nicholas Sparks – książki o miłości. TOP 5

Już od wielu, wielu lat jednymi z najpopularniejszych i najchętniej czytanych są książki o miłości. Pisząc o nich, nie sposób nie wspomnieć o Nicholasie Sparksie. Książki wydane przez tego amerykańskiego pisarza doczekały się już filmowych ekranizacji i są ciągle na topie, mimo upływu lat. Zobacz książki o miłości, które warto przeczytać

nicholas sparks książki o miłości

Nicholas Sparks – książki o miłości, które warto przeczytać

W ostatnich latach książki podobne do Greya biją rekordy popularności. Jeżeli uwielbiasz czytać książki o miłości, koniecznie musisz się zapoznać z twórczością Nicholasa Sparksa. Książki amerykańskiego autora biją rekordy popularności. Które książki romanse Nicholasa Sparksa warto przeczytać?

 1. Pamiętnik
 2. Ostatnia piosenka
 3. Dla ciebie wszystko
 4. Spójrz na mnie
 5. We dwoje

Książki o miłości – z czego wynika ich popularność?

Ludzie kochają i chcą być kochani. Każdy z nas potrzebuje w swoim życiu kogoś bliskiego. Książki o miłości dają nam nadzieję – po wielu miłosnych zawodach, kiedy wydaje się, że już nic lepszego nas nie spotka, sięgamy po ulubioną lekturę miłosną i świat znowu nabiera barw. Zaczynamy dostrzegać pozytywy sytuacji, w której się znaleźliśmy i ponownie mamy nadzieję, że prawdziwa miłość jeszcze kiedyś nas znajdzie.

Ponadto książki o miłości to skarbnica wiedzy. Znajdziesz w nich mnóstwo romantycznych inspiracji – wykorzystaj je później w swoim związku. Nie wiesz, czego pragną kobiety? Sięgnij po romans, a zrozumiesz znacznie więcej niż dotychczas.

Dlaczego chętnie czytamy książki o miłości? Dobra lektura może pomóc w sercowych dylematach. Utkwiliście w związku bez przyszłości i nie macie pojęcia co dalej? A może niedawno przeżyliście bolesne rozstanie i zastanawiacie się nad powrotem do siebie?

Książki o miłości podsuwają mnóstwo sensownych rozwiązań. Mogą być więc remedium na problemy w związku. Oprócz tego taka literatura to świetna zabawa. Śmieszy, rozczula, skłania do refleksji i pomaga się odstresować – jak znalazł po ciężkim dniu w pracy.

Pamiętnik

Akcja książki Nicholasa Sparksa rozpoczyna się w domu spokojnej starości. Starszy pan codziennie czyta kobiecie chorej na Alzheimera historię dwójki zakochanych, zapisaną w starym notatniku.

Opowiada ich perypetie: rodzące się między nimi uczucie, pierwsze problemy i dalsze losy niepozbawione ciągłych zakrętów. Czy uda im się odnaleźć szczęście i spokój? Czy będą żyli długo i szczęśliwie? Tego starsi państwo z domu spokojnej starości i czytelnicy dowiedzą się na końcu książki.

Nie będzie zaskoczeniem, że powieść doczekała się ekranizacji o tym samym tytule. Polecamy najpierw przeczytać książkę, a później obejrzeć film. O ile ktoś jeszcze go nie widział, ponieważ to jeden z najpopularniejszych filmów o miłości naszych czasów.

Ostatnia piosenka

Książka opowiada historię 17-letniej Ronnie. Dziewczyna jest typową nastolatką – buntuje się, a w dodatku wraz z bratem zostaje wysłana na wakacje do swojego ojca, do którego nadal ma żal po tym, jak trzy lata wcześniej rozwiódł się z jej matką i opuścił rodzinę.

Czy to przepis na najgorsze wakacje w życiu? Niekoniecznie. Dziewczyna poznaje młodego chłopaka – dzięki niemu pobyt u ojca w końcu nabiera sensu.

„Ostatnia piosenka” to nie tylko opowieść o nastoletniej miłości. Sparks podejmuje w niej także problem relacji ojciec – córka. Czy spokojny pianista angażujący się w budowę miejskiego kościoła, odbuduje również relacje ze zbuntowaną nastolatką, która na każdym kroku pokazuje mu, jak bardzo go nienawidzi za to, co zrobił? Oczywiście powieść doczekała się filmowej adaptacji. Film o tym samym tytule miał premierę w 2010 roku.

Dla ciebie wszystko

Jedną z głównych bohaterek powieści jest Amanda Collier. To 40-letnia kobieta, matka trójki dzieci i żona na pozór dobrego męża. Mimo tego, że wiedzie spokojne i stateczne życie, to nie jest szczęśliwa.

Pewnego dnia na pogrzebie starego przyjaciela spotyka Dawsona Cole'a – swoją szkolną miłość. Dla mężczyzny życie nie było zbyt łaskawe. Chłopak miał trudne dzieciństwo. Urodził się w biednej rodzinie i mieszkał w dzielnicy, której daleko do przyzwoitości – handel narkotykami, kradzieże, brak szacunku do kobiet. On próbuje jednak być inny.

Niestety wszyscy dookoła uważają, że to zły kandydat dla Amandy. Ostatecznie para się rozstaje i widzi się ponownie dopiero na pogrzebie wspólnego znajomego. Dawson ma za sobą więzienie, a Amanda nieudane małżeństwo, w którym cały czas tkwi. Czy będą mogli w końcu być razem? A może życie przygotowało dla nich zupełnie inny scenariusz?

Jedno jest pewne – czytając tę książkę o miłości, miej przy sobie paczkę chusteczek. Nie obędzie się bez łez. Książka została oczywiście zekranizowana i na jej podstawie w 2014 roku nakręcono film o tym samym tytule.

Spójrz na mnie

Bohaterami tej książki o milości są Maria i Collin. Ona pochodzi z dobrego domu, w którym panuje miłość i wzajemny szacunek. Jest zdolna, świetnie radzi sobie w szkole, a później na studiach i wreszcie zostaje prawniczką oraz otrzymuje wymarzoną pracę.

Collin to chłopak z zupełnie innego środowiska. Rodzice się nim nie interesowali i dorastał w szkołach wojskowych. Później doszły do tego problemy z agresją i zatargi z policją.

Ci ludzie to dwa zupełnie inne światy, a jednak coś ich do siebie przyciąga. W końcu kiedy zostają parą, Maria zaczyna otrzymywać podejrzane liściki i ktoś zaczyna ją prześladować – przebite opony, kwiaty z pogróżkami. Kto jest jej stalkerem? Czy to dobry moment, aby wchodzić w związek z takim mężczyzną, jakim jest Collin? Jeżeli szukasz książek o miłości, które warto przeczytać, koniecznie sięgnij po ten tytuł.

We dwoje

Jedna z nielicznych książek Sparksa, w której głównym bohaterem jest mężczyzna. Russell jest 32-latkiem ze wspaniałą żoną i córką u boku. Ponadto ma świetną pracę i może śmiało nazwać się szczęśliwym człowiekiem.

Nie wszystko jednak może trwać wiecznie i jego sielanka również dobiega końca. Russell traci żonę i pracę. Zostaje pełnoetatowym ojcem, który musi zapewnić córce najlepszą przyszłość. Czy sprosta temu zadaniu? Co jeszcze przyniesie mu życie? Nudno na pewno nie będzie.

Nicholas Sparks – autor popularnych książek o miłości

Nicholas Charles Sparks to amerykański pisarz, który przez wielu nazywany jest królem książek o miłości. Zadebiutował jako niespełna 30-latek kultowym już tytułem „Pamiętnik”.

Napisał w sumie 22 powieści, z czego 11 książek doczekało się adaptacji filmowej. Najpopularniejsze książki o miłości Nicholasa Sparksa to, oprócz wymienionego już „Pamiętnika”, następujące tytuły:

 • „List w butelce”
 • „Noce w Rodanthe”
 • „I wciąż ją kocham”
 • „Szczęściarz”
 • „Bezpieczna przystań”
 • „Najdłuższa podróż”

Najnowsza powieść Nicholasa Sparksa to wydana w 2018 roku książka „Z każdym oddechem”. Opowiada historię 36-letniej Hope, która jest od 6 lat w związku, ale jej partner nie zamierza poczynić kolejnych kroków na drodze ich wspólnej przyszłości. Ponadto kobieta dowiaduje się, że jej ojciec jest ciężko chory.

Aby odpocząć i odciąć się od wszystkiego, wyjeżdża na tydzień do wakacyjnego domku w Sunset. Tam poznaje Tru – chłopaka urodzonego w Zimbabwe, który jest przewodnikiem po safari. Hope będzie musiała zastanowić się nad swoją przyszłością i zadecydować, czego w życiu tak naprawdę pragnie.

A wam jak podobają się książki Nicholasa Sparksa? Czytaliście już jakieś?

Autorka: Klaudia Borycka