Data publikacji:

Smartwatche nie tylko dla aktywnych!

Inteligentne zegarki cieszą się z każdym rokiem coraz większą popularnością. Smartwatch nie jest już tylko dodatkiem do garderoby, ale pełnoprawnym urządzeniem dbającym o kondycje i zdrowie użytkownika. To świetny wybór nie tylko dla aktywnych! Sprawdź jaki zegarek wybrać dla siebie!
smartwatch

Co to jest smartwatch i jak działa?

Smartwatch to zegarek wyposażony w ekran dotykowy, który pod obudową ma procesor i działa w oparciu o system operacyjny. Potocznie, smartwatche są nazywane inteligentnymi zegarkami, ponieważ mają funkcje pozwalające na połączenie z telefonem, ale również monitorowanie zdrowia oraz kondycji użytkownika. Smartwatch na pierwszy rzut oka może przypominać klasyczny zegarek. Jednak w tym przypadku możliwości są zdecydowanie większe.
Przede wszystkim mamy mamy możliwość zmiany wyglądu tarcz, personalizowanie wyglądu poprzez wymianę pasków, ale również odbieranie powiadomień prosto z telefonu. Smartwatch z funkcją dzwonienia sprawdza się doskonale w sytuacjach gdy mamy zajęte ręce, a koniecznie chcemy z kimś porozmawiać. Smartwatche to niewielkie komputerki oferujące ogromne możliwości!

Jaki smartwatch wybrać?

Wybór poszczególnych modeli na rynku jest ogromny i każdy bez wątpienia będzie mógł znaleźć coś dla siebie. W pierwszej kolejności musisz określić jaki typ zegarka szukasz. Smartwatche najłatwiej podzielić na damskie i męskie.
Smartwatche męskie są na ogół większe i oferują koperty w rozmiarze nawet 47 mm. To sprawia, że większy jest nie tylko sam korpus, ale również zastosowany wyświetlacz, który może mieć wielkość 2 cali. Smartwatch damski jest mniejszy i koperta może mieć wielkość do 44 mm. Wielkość ekranu jest mniejsza i oscyluje w granicach 1,6-1,7 cala. Mniejsze dłonie kobiety łatwiej będą poruszać się po interfejsie i ekranie zegarka. Jeśli szukasz inspiracji przy zakupie smartwatcha damskiego, ranking polecanych modeli będzie dobrym punktem wyjścia.
Kolejny dylemat, to wybór kształtu smartwatcha. W sklepach znajdziemy modele z okrągłą kopertą nawiązujące do klasycznych zegarków, ale również smartwatche z kopertą kwadratową. Tak naprawdę wybór jest uzależniony od preferencji użytkownika. Oba rozwiązania są dobre, musisz tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, który zegarek Ci się podoba.
Warto spojrzeć na to, czy dany model ma wbudowany moduł GPS. To niezwykle ważny dodatek pozwalający na uzyskanie dokładnej lokalizacji. To przydaje się szczególnie podczas rejestrowania aktywności sportowej. Na ekranie zobaczysz swoje aktualne tempo, przebyty dystans oraz wiele innych ważnych informacji. W dedykowanej aplikacji mobilnej można zobaczyć przebieg trasy. To nie wszystko, bo GPS daje dostęp do korzystania z map, które szczególnie przydają się podczas chodzenia po górach, czy jeździe na rowerze po nieznanych ścieżkach. Na nadgarstku zobaczysz dokładne wskazówki!
W inteligentnych zegarkach nie wolno zapominać o baterii. Najlepsze smartwatche na jednym cyklu ładowania mogą wytrzymać nawet 3 tygodnie. W przypadku korzystania ze wszystkich dostępnych funkcji czas ten może skrócić się do kilku dni. Ale są również takie modele, które maksymalnie wytrzymają jeden dzień i po tym czasie trzeba będzie sięgnąć po ładowarkę. Takich modeli nie warto skreślać na starcie bo mogą mieć one funkcje, które zachęcą do zakupu. Sama pojemność nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na czas pracy. Energooszczędność podzespołów, a także odpowiednia optymalizacja systemu operacyjnego również odgrywają ogromną rolę.
Na co jeszcze warto spojrzeć przy wyborze? Na pewno na dodatkowe funkcje. Jeżeli chcesz odbierać wiadomości i połączenia bez konieczności posiadania przy sobie telefonu, to wybierz smartwatch z kartą SIM. Do urządzenia wkładana jest karta SIM lub rejestrowana karta eSIM. Po zalogowaniu numeru do sieci możesz również mieć dostęp do internetu. Smartwatch z funkcją odbierania połączeń, a także wiadomości jest niezwykle przydatny w codziennym użytkowaniu.
Moduł NFC to z kolei obowiązkowy element wyposażenia dla osób chcących płacić za zakupy zbliżeniowo, również bez konieczności sięgania po telefon. Najwięksi producenci oraz banki w Polsce wspierają to rozwiązanie. Trzeba przyznać, że jest ono niezwykle wygodne i coraz popularniejsze.
Dalej nie wiesz, jaki wybrać smartwatch męski? Ranking polecanych urządzeń pomoże w podjęciu decyzji.

Smartwatche i monitoring zdrowia 

Najlepsze smartwatche mają funkcje odpowiedzialne za monitorowanie zdrowia. Zdecydowanie najważniejszy jest optyczny czujnik tętna, który ma za zadanie stale monitorować puls. Coraz popularniejsze jest stosowanie sensorów SpO2, czyli mierzących poziom natlenienia we krwi. Smartwatch z ciśnieniomierzem wykorzystuje z kolei zaawansowane algorytmy do monitorowania tego niezwykle ważnego parametru. W droższych modelach znajdziemy również czujnik EKG odpowiedzialny za pomiar prawidłowej pracy serca.
Niektóre osoby może zainteresować smartwatch z pomiarem cukru. To specjalistyczne urządzenie mierzące jego ilość w organizmie. Takie urządzenia różnią się od klasycznych inteligentnych zegarków bo są ukierunkowane na mierzenie poziomu cukru.

Porównanie najlepszych smartwatchy 

Apple Watch

Apple na rynku smartwatchy jest jednym z bezsprzecznych liderów. Zegarki wyróżniają się dużą ilością funkcji, a także doskonałą integracją z iPhone’ami. Wbudowany moduł GPS w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami zdrowotnymi i sportowymi gwarantuje wiarygodne i bardzo szczegółowe dane. Największym minusem tych zegarków jest bateria, która wytrzymuje około jednego dnia.

Garmin Fenix

Sportowe smartwatche Garmina charakteryzują się solidną i odporną na wszelkie warunki obudową. W tych modelach mamy bardzo rozbudowane funkcje zdrowotne i sportowe. Ponadto istnieje możliwość połączenia z dodatkowymi czujnikami.

Samsung Galaxy Watch

Zegarki, smartwatche Samsunga łączą styl i funkcjonalność. Najnowsze modele działają w oparciu o system Google WearOS i pozwalają na korzystanie z map oraz rozmaitych aplikacji dostępnych w sklepie Play. Całkiem dobrze te modele wypadają pod względem monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej. To wszystko w bardzo atrakcyjnej cenie.

Smartwatche dla aktywnych – FAQ

Jakie są główne funkcje smartwatchy?
Smartwatch z funkcją rozmowy i odbierania wiadomości miał początkowo nie oferować zbyt wielu funkcji. Ale producenci postanowili rozbudować te urządzenia i aktualnie są one w stanie monitorować zdrowie oraz aktywność fizyczną.

Czy smartwatch działa bez telefonu?
Smartwatch z funkcją rozmowy, czyli ten wspierający karty SIM działa niezależnie od telefonu. Niezależnie od tego gdzie się znajdujesz masz możliwość dzwonienia i pisania wiadomości.

Czy smartwatche są kompatybilne ze wszystkimi smartfonami?
Większość smartwatchy tak, ale takie modele jak np. Apple Watch integrują się wyłącznie z telefonami Apple. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację.

Jak długo trzyma bateria w typowym smartwatchu?
Większość smartwarchy wytrzymuje od jednego do siedmiu dni na cyklu ładowania. Ale są również modele, które mogą działać nawet 21 dni.

Czy smartwatche mogą monitorować moje zdrowie?
Jak najbardziej, oprócz podstawowych informacji o tętnie, zegarki mogą monitorować ciśnienie i saturację krwi, poziom stresu, jakość snu, czy pracę serca. Im wyższy i droższy model, tym więcej funkcji.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.