Data modyfikacji:

Ranking najlepszych maszynek do golenia

Wybór najlepszej golarki wcale nie jest łatwy. Jeśli ty także zastanawiasz się, jaka maszynka najlepiej poradzi sobie z twoim zarostem, zobacz przygotowany przez nas ranking maszynek do golenia i wybierz swój model.
ranking maszynek do golenia

Jaką golarkę kupić?

Jaka będzie najlepsza maszynka do golenia? Golenie to czynność, którą wielu mężczyzn wykonuje codziennie. Okazuje się, że poświęcają na to wcale niemało czasu. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiej sieci hoteli Travelodge, mężczyźni spędzają średnio 18 minut dziennie na goleniu zarostu twarzy. Nic dziwnego, że panowie często szukają sposobu, by przyspieszyć tę czynność, a przy okazji ją ułatwić.
Najlepsza maszynka do golenia jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1931 roku za sprawą amerykańskiej firmy Remington Rand i od tamtej pory wzbudza duże zainteresowanie panów, przy okazji ulegają nieustannym modyfikacjom.

Elektryczna maszynka do golenia: foliowa czy głowicowa?

Zanim poznamy ranking maszynek do golenia, należy zastanowić się, jaki mechanizm golenia będzie odpowiedni dla naszego rodzaju zarostu. W sklepach znajdziemy obecnie dwa podstawowe typu golarek, różniące się pomiędzy sobą konstrukcją ostrzy. Pierwszym z nich są urządzenia foliowe, a drugim głowicowe, czasami nazywane też rotacyjnymi. Oba typy mają swoich fanów i oponentów, dlatego przed podjęciem decyzji o nabyciu konkretnego modelu warto zapoznać się z informacjami o specyfice jego mechanizmu.
Warto dodać, że producenci często specjalizują się w konkretnym rozwiązaniu, jeśli chodzi o mechanizm golenia (np. golarka Philips to zazwyczaj model głowicowy, a Braun – folia tnąca).

Golarki z folią tnącą

Golarki foliowe rozpoznamy dzięki ich szerokiej i prostokątnej główce. Mechanizm tnący urządzeń tego typu opiera się na bardzo cienkiej metalowej folii z niewielkimi otworami, która opina pojedyncze moduły tnące w kształcie walca. Podczas przesuwania golarki po skórze włosy wsuwają się w perforację folii i zostają błyskawicznie przecięte przez ukryte pod nią ostrza tnące.
Konstrukcja foliowa zapewnia dość duży komfort golenia i jest świetna zwłaszcza dla osób z bardzo wrażliwą skórą. Należy jednak podkreślić, że urządzenia sprawdzają się najlepiej w starciu z prostym zarostem rosnącym w jedną stronę. Przy kędzierzawej brodzie trzeba mocniej się napracować i wielokrotnie zmieniać pozycją sprzętu, ponieważ z golarki korzystamy wykonując proste ruchy w jedną stronę.
Należy pamiętać, że golarki foliowe nie są zbudowane w ten sam sposób. Najważniejsze różnice pomiędzy urządzeniami zauważymy, w liczbie posiadanych modułów tnących (im jest ich więcej, tym dokładniejsze będzie golenie), wielkości i rozłożeniu otworów w folii, a także typowi i ilości używanych ostrzy.

Golarki głowicowe

Golarki głowicowe to względnie nowsza konstrukcja, którą rozpoznamy od razu dzięki dwóm lub trzem rotacyjnym pierścieniom wyposażonym w osłonięta metalowymi blaszkami ostrza. Metalowa powierzchnia pierścieni jest również perforowana i podobnie jak w modelach foliowych wpadają włoski, które następnie są przycinane przez poruszające się z dużą prędkością obracające się niewielkie noże.
W wielu modelach pierścienie rotacyjne potrafią niezależnie od siebie wznosić się i opadać po przyciśnięciu do ciała, dzięki czemu dopasowują się lepiej do kształtu twarzy, z łatwością radzą sobie np. z podbródkiem. Z drugiej strony, nawet tego rodzaju funkcja nie pozwala im pokonać golarek foliowych, jeżeli chodzi o golenie tuż przy skórze, które znacznie łatwiej radzą sobie z bardzo delikatnym i krótkim zarostem.
Atutem modeli rotacyjnych jest większa szybkość golenia. Dzięki obracającym się ostrzom nie straszne im też zarost rosnący w różnych kierunkach, jak również bardzo gęste i mocne włosy. Z golarki korzystamy wykonując okrężne ruchy.

Najlepsza golarka męska, czyli parametry godne uwagi

Większość mężczyzn pytanych o producentów golarek zapewne najczęściej wymieniłaby firmy Philips lub Braun, chociaż na rynku można znaleźć interesujące modele także innych producentów. Zamiast jednak na markę warto przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące parametry urządzenia, które wzięliśmy pod uwagę podczas tworzenia rankingu golarek męskich.

Liczba folii i modułów tnących

Bez względu na to, czy elektryczna maszynka do golenia została wyposażona w folię tnącą czy głowicę, warto wybrać model, który ma jak największą liczbę elementów tnących — nie tylko sprawi to, że golenie będzie dokładniejsze, lecz także przedłuży żywotność golarki. Warto zainwestować też w sprzęt z ruchomymi głowicami, który dopasowuje je do kształtu ciała.

Tryby pracy

Nowoczesne golarki oferują co najmniej kilka trybów pracy, wpływających na moc silnika i szybkość obrotów. Wiele z nich oferuje np. funkcję błyskawicznego lub delikatnego i powolnego golenia. Co ciekawe, droższe urządzenia są w stanie automatycznie wykryć typ zarostu i samodzielnie dopasować optymalny tryb golenia.

Zasilanie

Najbardziej uniwersalne są modele sieciowo-akumulatorowe, pozwalające na korzystanie z baterii oraz zasilania z gniazdka. Modele wyłącznie akumulatorowe ważą więcej niż sieciowe, ale pozwalają na golenie w różnych sytuacjach i warunkach (np. podczas podróży lub pod prysznicem). W ich przypadku zawsze zwracamy jednak na czas pracy oraz ładowania.

Wodoszczelność

Ponieważ golimy się przeważnie w łazience warto wybrać modele z wodoszczelnym mechanizmem tnącym, który zapobiegnie awarii przy przypadkowym zalaniu sprzętu. W przypadku wrażliwej skóry lepiej wybrać golarkę umożliwiającą golenie na mokro (np. z użyciem pianki do golenia). Niektóre golarki (zwłaszcza modele podróżne) pracują bowiem tylko na sucho. Pełna wodoodporność pozwala natomiast na swobodne golenie pod prysznicem preferowane przez wiele osób ze względu na oszczędność czasu.

Dodatkowe wyposażenie i tryby działania

Podczas zakupów nie zaszkodzi też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, jak trymer do przycinania wąsów i brody, wskaźnik zużycia głowic czy stacja czyszcząco-odświeżająca. Przydatny może okazać się też np. wyświetlacz informujący o stanie baterii lub trybie pracy.

Ranking maszynek do golenia

Oto golarki męskie z rankingu, które są najwyżej oceniane przez ich użytkowników. Nasze zestawienie obejmuje dziesięć wyjątkowych, zróżnicowanych cenowo modeli, zarówno głowicowych, jak i z folią tnącą.

PHILIPS SERIES 5000 S5585/30

Nasz ranking golarek otwiera Philips serii 5000, która łączy w sobie atrakcyjną cenę i wysoką jakość. Opisywany model to urządzenie głowicowe z zasilaniem akumulatorowym, z czasem pracy i ładowania wynoszącym 60 minut. Urządzenie radzi sobie z goleniem na sucho i mokro.
Zastosowano w nim trzy precyzyjne i ruchome głowice, których można używać nawet pod prysznicem. System MultiPrecision unosi i przycina włoski zarostu. Do dyspozycji jest też precyzyjny trymer.

PHILIPS S3134/51

Ranking golarek elektrycznych nie może pominąć kolejnego modelu PHILIPS S3134/51. Trzy głowice odchylają się w aż pięciu kierunkach, dopasowując się do kształtu twarzy. Dzięki temu zyskujemy gwarancję dokładnego golenia.
W golarce zastosowano zasilanie akumulatorowe (60 minut pracy bezprzewodowej), modelu tego można używać do golenia na sucho oraz mokro. Golarka ta ma wiele dodatkowych funkcji, jak timer czy samoostrzące się ostrza.

Remington XR1430

Niezwykle interesująca dobra maszynka do golenia rotacyjna, która została wyposażona w trzy precyzyjne głowice, idealnie dostosowują się do rysów twarzy. Zastosowano tu zasilanie akumulatorowe, pozwalające na 50 minut pracy.
Golarka jest cicha, ergonomiczna, pozwala na golenie na sucho i mokro. Głowica została wyposażona w jony srebra, które działają antybakteryjne. Cena od 219 zł.

Braun Series 7 70-S7200cc

Jest to bardzo funkcjonalna golarka Brauna akumulatorowa, która pozwala na 50 minut bezprzewodowej pracy. Modelu tego można używać zarówno na sucho, jak i na mokro.
Zastosowano w niej bardzo precyzyjną głowicę poruszającą się w zakresie 360°. Golarka ma również trymer, a także wykrywa rodzaj zarostu, automatycznie dostosowując moc. Cena od 748 zł.

REMINGTON XR1570 Ultimate R9

Najlepsza maszynka do golenia dla zapracowanych mężczyzn, którzy nie mają zbyt dużo czasu na golenie? Model REMINGTON XR1570 Ultimate R9 zapewnia bardzo precyzyjne, szybkie usuwanie zarostu nawet w drodze do pracy – wbudowany akumulator pozwala na aż 60 minut działania.
Obracające się głowice ComfortSpin pozwalają na dokładne golenie na sucho i mokro. Golarka ta jest trwała, niezawodna i można ją myć pod wodą.

ELDOM G47

Dużą zaletą kolejnej golarki męskiej z rankingu jest niski koszt zakupu w porównaniu z wieloma ciekawymi funkcjami, jakie mamy tutaj dostępne. Przede wszystkim Eldom zastosował trzy bardzo precyzyjne głowice z podwójnymi ostrzami.
To golarka akumulatorowa, lecz może pochwalić się bardzo długim czasem pracy bezprzewodowej (ok. 60 minut). Niestety tym modelem można się golić tylko na sucho. Za to doceniany jest on za bardzo precyzyjne usuwanie zarostu i cichą pracę.

BRAUN SERIES 9 9390CC

Foliowa golarka dla najbardziej wymagających, co odzwierciedla jej bardzo wysoka cena. Model wyposażony został w pięć zsynchronizowanych elementów tnących. Produkt jest w 100% wodoodporny, ma 2 trymery, które znakomicie wychwytują włoski nawet o długości 0,05 mm. Jego akumulator pozwala na pracę do 60 minut na pełnej baterii. Sprzęt posiada specjalną stację dokującą z systemem automatycznego czyszczenia, smarowania i suszenie ostrzy.

PANASONIC ES-RT37-S503

Podobnie jak poprzedni model Panasonica w naszym rankingu maszynek do golenia, golarka ta wyposażona została w folię tnącą. Obrotowa głowica idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy. Dodatkowo znajdujący się w zestawie trymer pozwoli precyzyjnie dociąć np. wąsy.
Model ten może być używany także pod prysznicem, ponieważ jest wodoszczelny i ma zasilanie akumulatorowe. Można golić się na sucho i na mokro. Panasonic ten jest niezwykle cichy i trwały.

Xiaomi Mi Electric Shaver S500

Głowicowa golarka akumulatorowa od popularnej chińskiej firmy Xiaomi. Urządzenie posiada trzy ruchome głowice tnące, dokładnie przylegające do twarzy. Sprzęt jest wodoszczelny i pozwala na golenie na mokro i sucho. Modele wykorzystuje standardowa ładowarkę USB, na w pełni naładowanej baterii będzie pracować nieprzerwanie przez około godzinę.

PANASONIC ES-RT47

Ranking golarek zamyka model wykorzystujący folię tnącą. Można go używać zarówno na sucho, jak i na mokro. Dodatkowo golarka ta ma trymer. Zastosowano w niej zasilanie akumulatorowe. Użytkownicy doceniają ten model głównie za dużą dokładność golenia, cichą pracę oraz trwałość. Cena od 229 zł.
Zdjęcie: Envato Elements