Data modyfikacji:

Polecane książki dla 12-latki

Ciekawe książki dla 12-latki to już nie jakieś proste bajeczki czy przewidywalne, nudne historie. Aby lektura naprawdę wciągnęła nastolatkę, musi zawierać elementy przygodowe i fantastyczne, a także być okraszona poczuciem humoru. Jeśli nie znasz takich pozycji, a bardzo chcesz obdarować nastolatkę dobrą powieścią – wybierz którąś z poniższych propozycji.

polecane książki dla 12-latki

M. Szczygielski, „Czarownica piętro niżej”

„Czarownica piętro niżej” to idealna książka dla 12-latki – tak dobra, że doczekała się wielu kolejnych części. To historia o Mai, która bardzo chciałaby spędzić wakacje na zagranicznej wycieczce, ale ostatecznie „ląduje” u babci. Choć pobyt ten zapowiada się wyjątkowo nieciekawie, za sprawą magii oraz duchów staje się naprawdę wyjątkowy. Jeśli szukasz naprawdę wciągającej książki dla 12-latki, to śmiało sięgnij właśnie po tę pozycję.

Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma, „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości”

Wartościowe książki dla 12-latki to nie tylko te przygodowe, ale również takie, dzięki którym łatwiej pokonać problemy występujące w okresie dorastania. Takim problemem jest obniżenie poczucia własnej wartości, do którego przyczyniają się nie tylko media i social media, ale także krytyka rówieśników.

„Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” to pozycja, dzięki której łatwiej jest uwierzyć, że jest się kimś wyjątkowym. A wszystko dzięki 35 opowieściom, które uczą szacunku, dobrego myślenia o sobie oraz życzliwości. Świetna książka, którą serdecznie polecamy.

A. Kasprzak, „Wiłka, smocza dziewczynka”

Jeśli szukasz bardzo wciągającej, pełnej magii książki przygodowej dla młodzieży, to oto i ona: „Wiłka, smocza dziewczynka”. To historia o dwóch siostrach – Poli i Bułeczce, które za sprawą nieprzychylnych kolei losu muszą zacząć radzić sobie niemal same.

Zbiegiem okoliczności dziewczynki trafiają na trop Wiłki, czyli dziewczynki będącej smoczą istotą. Co istotne, Wiłce trzeba pomóc, czego obie dziewczynki ochoczo się podejmują. Co z tego wyniknie? Cała masa przygód, oczywiście!

A. Maleszka, „Czerwone krzesło”

Do kategorii: ciekawe książki dla 12-latki z pewnością należy również pozycja „Czerwone krzesło”, czyli pierwszy tom serii „Magiczne drzewo”. Warto dodać, że seria ta osiągnęła taki sukces, że została zekranizowana, a następnie wielokrotnie nagrodzona.

„Czerwone krzesło” to historia o drzewie, które zostało powalone na skutek burzy. Wydawałoby się, że to nic niezwykłego, ale okazuje się, że było to drzewo o magicznych właściwościach. Kiedy więc ludzie stworzyli z niego całe setki przedmiotów, nagle zaczęły dziać się niezwykłe wręcz rzeczy – i o tym właśnie opowiada ta książka. Świetni bohaterowie, wciągająca historia i całe mnóstwo magii!

Zobacz polecane przez nas najlepsze książki fantasy

C. Paul, „Girl power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat”

Czy książka dla 12-latki może pomóc w nabraniu odwagi? Oczywiście, czego najlepszych dowodem jest „Girl power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat”. To zestaw fantastycznych, ekscytujących historii niesamowitych kobiet, które postanowiły uwierzyć w siebie, wziąć głęboki oddech i zacząć działać – na przekór wszystkiemu.

Jak przekonuje autorka, jest to świetna pozycja zarówno dla spokojnych, nieco zalęknionych dziewczyn, jak i tych otwartych na nowe doświadczenia. Wysokie noty zdają się to potwierdzać!

A. Naik, „Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Jeśli chodzi o fajne książki dla 12-latki, to koniecznie trzeba wspomnieć o „Niezbędniku każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”. To cały zestaw czytelnie podanych informacji, które przydadzą się każdej dziewczynie wchodzącej w wiek dojrzewania. Całość jest pięknie zobrazowana, a do tego bogato okraszona poczuciem humoru.

Jeśli czujesz, że znanej ci 12-latce potrzebna jest podpowiedź na temat doboru pierwszego stanika, budowania pewności siebie albo przygotowania do pierwszych miesiączek – bierz tę książkę „w ciemno”!

L. M. Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Cudowna książka dla 12-latki, a także dla jej nieco młodszych oraz starszych koleżanek. To kultowa opowieść o osieroconej Ani Shirley, która decyzją surowego losu traci rodziców i trafia pod opiekę pewnego rodzeństwa, zamieszkującego malutkie Avonlea. Dziewczynka próbuje dopasować się do nowego otoczenia i zdobyć przyjaciół, w czym zdecydowanie nie pomagają jej intensywnie rude włosy, upór oraz wyjątkowo cięty język.

J. Ure, „Całkiem na serio!”

Niemal w każdej szkolnej klasie jest dziewczynka, którą można nazwać „szarą myszką” – cicha, wycofana, niewadząca nikomu, a jednak będąca obiektem kpin i szyderstw. „Całkiem na serio!” to opowieść o takiej właśnie dziewczynce – Ruth. Czy jej losy mogą się odmienić, gdy do klasy dołączy uczennica o zupełnie innych charakterze? Okazuje się, że jak najbardziej – i wiąże się to z wieloma ciekawymi przygodami.

Jeśli szukasz pełnej ciepła, wciągającej książki dla 12-latki, to śmiało możesz sięgnąć po tę pozycję – zainteresowanie nastolatki gwarantowane.

L. Snicket, „Przykry początek”

„Przykry początek” to pierwsza część doskonale znanej wszystkim „Serii niefortunnych zdarzeń”. Gwoli ścisłości wyjaśnimy jednak: to historia o wyjątkowo pechowej trójce rodzeństwa, które po śmierci rodziców trafia pod opiekę Hrabiego Olafa. Warto nadmienić, że nie jest to specjalnie życzliwy opiekun, a raczej wybitnie ekscentryczny starzec, któremu zależy wyłącznie na majątku osieroconych dzieci.

To naprawdę wyjątkowa książka dla 12-latki – pełna naprawdę niezwykłych przygód i okraszona czarnym humorem. Serdecznie polecamy!

Autor: Robert Wojtaś