Data modyfikacji:

Książki dla młodzieży, które warto przeczytać

Znalezienie naprawdę dobrej książki dla młodzieży to nie lada wyzwania – musi być lekka w odbiorze, wciągająca już od pierwszej strony i oczywiście nawiązująca do świata znanego tylko nastolatkom. Na szczęście dzisiejsi autorzy stają na wysokości zadania. Oto najciekawsze książki dla młodzieży – takie, które są mocną konkurencją dla smartfonów, komputerów i konsoli.

książki dla młodzieży

Polecane książki dla młodzieży

Szukasz dobrych powieści lub opowiadań dla nastolatków? Mamy dla ciebie propozycje wartych przeczytania książek dla młodzieży z podziałem na gatunki literackie. Jeżeli w zestawieniu nie znajdziesz propozycji dla siebie, sprawdź także najlepsze książki w 2020 roku.

Ciekawe książki fantasy dla młodzieży

Jedną z najbardziej cenioną przez nastolatków kategorią tematyczną jest fantasy. Zdaje się, że wydawnictwa doskonale o tym wiedzą, bo propozycji dla tej grupy wiekowej jest zaskakująco dużo. Z jednej strony to świetnie, ale z drugiej – jak wybrać coś naprawdę ciekawego? Oto kilka podpowiedzi – dobre książki fantasy dla młodzieży, która lubi przenosić się w zupełnie inny świat.

Proroctwo cieni. Elementals. Tom 1 (Michelle Madow)

Bardzo wysoko oceniana książka o pozornie zwyczajnej nastolatce, która dowiaduje się o swoim niezwykłym przeznaczeniu. Bohaterka – Nicole Cassidy – przeżywa stres z powodu zmiany szkoły. Zmartwienia z tego powodu szybko zostają zastąpione innymi – okazuje się bowiem, że Nicole jest wiedźmą, a do tego musi szybko nauczyć się panować nad swoimi mocami, aby… ocalić świat. Czy jej się to uda?

Szklany Tron (Sarah J. Mass)

I tym razem mamy nastoletnią bohaterkę o nadzwyczajnych talentach. Celaena nie jest jednak wiedźmą, a zabójczynią, która popełniła kiedyś poważny błąd, za co została skazana na dożywotnią, męczącą służbę w kopalni. W pewnym momencie przed dziewczyną pojawia się możliwość uwolnienia się z przekleństwa koszmarnej pracy – musi tylko wziąć udział w turnieju na śmierć i życie.

Aby nie było zbyt łatwo, jeszcze przed pojedynkiem zaczynają ginąć jej potencjalni rywale, a Celaena musi odkryć, kto jest temu winien. Ta pozycja to najlepszy dowód na to, że książki fantasy dla młodzieży można czytać z wypiekami na twarzy.

Biały Kruk (J. L. Weil)

Niektóre książki dla młodzieży łączą w sobie kilka wątków – nie tylko element fantasy, ale także trudy dojrzewania. Tak jest właśnie z „Białym Krukiem”. Jego bohaterką jest Piper – dziewczyna, która po śmierci matki wraz z bratem przeprowadza się do nieznanej miejscowości, w której żyje równie im nieznana babcia.

Początkowo miejsce wydaje się wyjątkowo nudne. Wszystko zmienia się jednak w chwili, w której Piper poznaje obdarzonego niezwykłymi mocami Zane’a. Jaką tajemnicę skrywa chłopak i czy Piper będzie umiała mu pomóc?

Najlepsze książki dla młodzieży o miłości

Dobra powieść o silnych uczuciach i namiętności trafi do każdej nastolatki. Tylko jak wybrać tę naprawdę wciągającą? Oto książki romanse dla młodzieży, które zdobywają bardzo wysokie oceny w rankingach.

Szczęście w miłości (Kasie West)

Wielkie poczucie humoru i miłość w centrum akcji – tym charakteryzują się uwielbiane przez młodzież książki Kasie West. Tym razem bohaterką jest Maddie. Dziewczyna prowadzi spokojne, poukładane życie – aż do momentu, w którym wygrywa fortunę na loterii. Tylko jeden chłopak zdaje się być dla niej miły, nie mając w tym żadnego interesu. Co się stanie, gdy pozna prawdę o Maddie?

The Perfect Game #1 Rozgrywka (J. Sterling)

Motyw przewodni tej książki dla młodzieży jest dość oklepany, jednak jest ona opowiedziana w tak uroczy sposób, że trudno będzie oderwać wzrok od kolejnych kart. To historia miłosna z prawdziwego zdarzenia.

Bohaterami są Cassie i Jack. On jest zabójczo przystojny, sympatyczny, a do tego może mieć każdą dziewczynę. Ona nie chce go znać, czym oczywiście wzbudza jego zainteresowanie. Pełna interesujących perypetii podróż, która umili wiele wieczorów.

Listy do utraconej (Brigit Kemmerer)

Książki dla młodzieży o miłości mogą być naprawdę niezwykłe i oryginalne, czego dowodem są właśnie „Listy do utraconej”. Bohaterką powieści jest Juliet, która utraciła matkę.

Jako że dziewczyna komunikowała się z nią wcześniej tylko listownie, w geście rozpaczy pozostawia kilka nowych listów na grobie. Jak wielkie jest jej zdziwienie, gdy otrzymuje odpowiedź – oczywiście nie od matki, ale od bardzo ekscentrycznego chłopaka o imieniu Declan. Przepiękna historia o wielkiej miłości i wielkim smutku.

Książki przygodowe dla młodzieży

Dla niektórych najciekawsze książki dla młodzieży to te miłosne, dla innych fantasy, jeszcze inni najbardziej wkręcają się w treść przygodówek. Po co powinni sięgnąć ci ostatni?

Zew krwi (J. London)

Coś oryginalnego, a jednocześnie już dobrze znanego czytelnikom – tej książki dla młodzieży nie wypada nie znać. To powieść o psie o imieniu Buck. Nietypowy mieszaniec bernardyna i owczarka szkockiego prowadził spokojne życie u boku kochającego go pana, co niestety zakończyło się wraz z porwaniem i sprzedażą zwierzęcia. Buck trafia na Alaskę – czy uda mu się tam przetrwać? I czy kiedykolwiek wróci do swojego domu?

Magiczne Drzewo. Opowieść XI. Pióro T-rexa (A. Maleszka)

Powieści z serii „Magiczne drzewo” już dawno ocenione zostały jako naprawdę fajne książki dla młodzieży – warto się o tym samodzielnie przekonać. W „Opowieści XI” bohaterowie przenoszą się do świata dinozaurów – muszą to zrobić, aby uratować przyjaciela.

Na miejscu dzieje się wszystko, co stać się nie powinno: ich pojazd zostaje zniszczony, a w dodatku zaczyna ich ścigać potężny T-rex. Absolutnie fantastyczna przygoda, od której nie sposób się oderwać.

Chłopiec, który latał (F. Hitchcock)

Początek XIX wieku w Anglii to czasy, w których wszyscy marzą o lataniu. Athan, chłopiec z ubogiej rodziny, nie jest wyjątkiem – nie tylko śni o nowym wynalazku, ale nawet pomaga w jego tworzeniu. Kiedy główny konstruktor maszyny zostaje zamordowany, Athan postanawia za wszelką cenę ochronić dokumenty i projekty, przez co sprowadza niebezpieczeństwo na swoich bliskich. Świetna, emocjonująca rozrywka na kilka wieczorów.

Kryminały dla młodzieży

Czy istnieje w ogóle coś takiego jak kryminały dla młodzieży? Oczywiście – młodzi ludzie także uwielbiają domyślać się, kto zabił. Co można im polecić?

Prawdziwy sprawdzian (P. Abrahams)

Bohaterką kryminału jest Clea – córka miejscowego bogacza, która zakochuje się w biednym Codym. Ojciec dziewczyny nie zgadza się na tę miłość i wysyła dziewczynę do odległej miejscowości.

Wkrótce okazuje się, że nastolatka zaginęła, a dodatkowo – że w dniu zaginięcia wysłała do swojego ukochanego list. Kto stoi za jej porwaniem i czy chłopakowi uda się ocalić Cleę?

Whisper. Nawiedzony dom (I. Abedi)

Horrory dla młodzieży, które zawierają również wątek kryminalistyczny? Trudno byłoby oprzeć się takiemu połączeniu. Jak widać, literatura młodzieżowa potrafi zaskakiwać. „Whisper. Nawiedzony dom” to opowieść o Noa – dziewczynie, która wraz z matką ma spędzić wakacje w starym domu.

Nastolatka czuje, że coś z domem jest nie tak, więc wraz z nowo poznanym Davidem postanawia urządzić seans spirytystyczny, który kończy się przywołaniem prawdziwego ducha zabitej przed laty dziewczyny. David i Noa muszą dowiedzieć się, kto pozbawił ją życia. Książka dla młodzieży wciąga od pierwszej strony, a pod koniec emocje sięgają zenitu. Zdecydowanie warta uwagi.