Data publikacji:

Książki dla młodzieży, które warto przeczytać

„Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM.” Takim cytatem J. K. Rowling zapoczątkowała szał na Harry’ego Pottera i przyczyniła się do wzrostu czytelności wśród młodszych czytelników. Jakie jeszcze książki dla mlodzieży warto przeczytać?
Przedstawiamy subiektywny wybór literatury dla młodych czytelników. Oto kilka pozycji książek dla młodzieży, które są w jakimś stopniu wyjątkowe i warto się z nimi zapoznać.

Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik.

Brytyjska pisarka Sue Townsend z niejasnego powodu doskonale wie, jak czuje się każdy dorastający chłopak. Sekretny dziennik Adriana Mole’a to opowieść o młodym chłopaku, urodzonym w brytyjskiej rodzinie z klasy robotniczej, pisana z perspektywy pierwszej osoby. Adrian napotyka te same problemy, na które natknie się młodzież w wieku dorastania na całym świecie. Świetna propozycja dla tych, którzy w tym młodym wieku czują się niezrozumiani.

Saga o Wiedźminie

Powieści Andrzeja Sapkowskiego to świenta propozycja książek dla młodzieży fantasy. Przeniesiemy się do nieistniejącego świata, w którym potwory można napotkać na każdym kroku. Pośródku nich, on – Wiedźmin Geralt z Rivii. Jeżeli wciąż nie znacie jego przygód to zdecydowanie radzimy się zapoznać zanim jeszcze Netflix wyprodukuje serial na podstawie Wiedźmina.

Wyznania buntowniczki

Była propozycja dla dorastających chłopców, teraz coś dla dziewczyn. „Wyznania buntowniczki” to pełna przygód książka dla młodzieży autorstwa Jackie Collins. Poznajemy nastoletnią Lucky Santangelo, która co chwilę pakuje się w kłopoty. Lucky ma dość życia z despotycznym ojcem i ucieka wraz z przyjaciółką na inny kontynent.

Smok i Jerzy

Jeżeli lubicie książki dla młodzieży fantasy to z pewnością przypadnie wam do gustu powieść Gordona R. Dicksona. „Smok i Jerzy” to wariacja na temat legendy o św. Jerzym, który walczył ze smokami. Główny bohater zostaje przeniesiony do świata równoległego i uwięziony w ciele smoka. Okazuje się, że te bestie nie są wcale takie złe.
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również