Data modyfikacji:

Książki obyczajowe. Polecane tytuły dla dorosłych i młodzieży

Książki obyczajowe od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Opowiadają w końcu o codziennym życiu i problemach, z którymi styka się każdy człowiek. Jakie powieści z tego gatunku warto przeczytać? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek obyczajowych dla dorosłych i młodzieży.

książki

Książki obyczajowe dla dorosłych i młodzieży

Książka obyczajowa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych gatunków literackich i nie ma w tym nic dziwnego. Ten rodzaj powieści porusza problemy, z którymi boryka się każdy z nas. Dzięki temu łatwo jest sympatyzować z bohaterami, wczuć się w ich historię i dać się pochłonąć lekturze. Nic więc dziwnego, że ten gatunek często plasuje się w zestawieniach najlepszych książek

Miłośnicy dobrej literatury z tego gatunku powinni sięgnąć nie tylko po zagraniczne powieści, lecz także doskonałe książki obyczajowe polskich autorów. Gwarantujemy, że jest ich naprawdę mnóstwo.

  1. Dobre książki obyczajowe dla dorosłych
  2. Najlepsze książki obyczajowe dla młodzieży

Dobre książki obyczajowe dla dorosłych

Zastanawiasz się, po jaką powieść warto sięgnąć? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek obyczajowych dla dorosłych.

Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Książka wybitnej polskiej noblistki łączy w sobie wątki historyczne i obyczajowe. Choć akcja powieści toczy się w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, porusza wiele uniwersalnych tematów aktualnych do dziś. „Księgi Jakubowe” to polska książka obyczajowa, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik doskonałej literatury.

Stulecie winnych – Ałbena Grabowska

„Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej to saga o losach rodziny z podwarszawskiej wsi. Akcja trylogii toczy się w XX wieku, a historie bohaterów przeplatają się z najbardziej tragicznymi wydarzeniami minionego stulecia. Książka została przez wielu okrzyknięta mianem najlepszej sagi ostatnich lat.

Genialna przyjaciółka – Elena Ferrante

Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante. To dobra książka obyczajowa, która z pewnością przypadnie do gustu kobietom. Opowiada historię 60-letniej Eleny, która dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa zniknęła. Wydarzenie to staje się pretekstem do opowiedzenia wspaniałej historii ich przyjaźni. Akcja toczy się na tle przemian społecznych lat 60. i 70. ubiegłego wieku – rozkwitu feminizmu czy rewolucji seksualnej.

Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

„Tatuażysta z Auschwitz” to książka obyczajowa zarówno ciężka, jak i pokrzepiająca. Opisuje historię tytułowego tatuażysty z obozu koncentracyjnego oraz jego miłości to Gity w przerażających warunkach niewoli. To wzruszająca opowieść o sile człowieka.

Ja wam pokażę! – Katarzyna Grochola

„Ja wam pokażę!” Katarzyny Grocholi to książka obyczajowa polskiej autorki, o której słyszał chyba każdy. Jest trzecią częścią bestsellerowej trylogii, w której znajdują się również bardzo dobre powieści „Nigdy w życiu” i „Serce na temblaku”. Główną bohaterką jest pełna energii i humoru Judyta, a saga traktuje o jej przygodach i miłosnych perturbacjach.

Najlepsze książki obyczajowe dla młodzieży

Szukasz dobrej książki obyczajowej dla młodzieży? Sprawdź nasz krótki ranking poniżej! Oto polecane książki dla młodzieży.

Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje kultowa saga „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Seria opowiada o losach zabawnej Ani Shirley – od dzieciństwa aż do późnej dorosłości. To doskonała powieść obyczajowa dla młodzieży, którą powinien przeczytać każdy.

Felix, Net i Nika – Rafał Kosik

„Felix, Net i Nika” Rafała Kosika to seria książek obyczajowych dla młodzieży z elementami science fiction. Opowiada o niezwykłych przygodach trójki nastolatków z warszawskiego gimnazjum. Choć bohaterowie niejednokrotnie muszą ratować świat, całość utrzymana jest w lekkim, zabawnym tonie.

Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmują „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Choć powieść ta ma już swoje lata, można z pewnością uznać ją za pierwowzór książki obyczajowej dla młodzieży. Zabawne przygody dzieciaków z Bullerbyn zachwycają czytelników z każdego pokolenia.

Autorka: Olga Wacholc