Książki obyczajowe od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Opowiadają w końcu o codziennym życiu i problemach, z którymi styka się każdy człowiek. Jakie powieści z tego gatunku warto przeczytać? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek obyczajowych dla dorosłych i młodzieży.
Książka obyczajowa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych gatunków literackich i nie ma w tym nic dziwnego. Ten rodzaj powieści porusza problemy, z którymi boryka się każdy z nas. Dzięki temu łatwo jest sympatyzować z bohaterami, wczuć się w ich historię i dać się pochłonąć lekturze. Nic więc dziwnego, że ten gatunek często plasuje się w zestawieniach najlepszych książek
Miłośnicy dobrej literatury z tego gatunku powinni sięgnąć nie tylko po zagraniczne powieści, lecz także doskonałe książki obyczajowe polskich autorów. Gwarantujemy, że jest ich naprawdę mnóstwo.
Zastanawiasz się, po jaką powieść warto sięgnąć? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek obyczajowych dla dorosłych.
Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Książka wybitnej polskiej noblistki łączy w sobie wątki historyczne i obyczajowe. Choć akcja powieści toczy się w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, porusza wiele uniwersalnych tematów aktualnych do dziś. „Księgi Jakubowe” to polska książka obyczajowa, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik doskonałej literatury.
„Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej to saga o losach rodziny z podwarszawskiej wsi. Akcja trylogii toczy się w XX wieku, a historie bohaterów przeplatają się z najbardziej tragicznymi wydarzeniami minionego stulecia. Książka została przez wielu okrzyknięta mianem najlepszej sagi ostatnich lat.
Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante. To dobra książka obyczajowa, która z pewnością przypadnie do gustu kobietom. Opowiada historię 60-letniej Eleny, która dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa zniknęła. Wydarzenie to staje się pretekstem do opowiedzenia wspaniałej historii ich przyjaźni. Akcja toczy się na tle przemian społecznych lat 60. i 70. ubiegłego wieku – rozkwitu feminizmu czy rewolucji seksualnej.
„Tatuażysta z Auschwitz” to książka obyczajowa zarówno ciężka, jak i pokrzepiająca. Opisuje historię tytułowego tatuażysty z obozu koncentracyjnego oraz jego miłości to Gity w przerażających warunkach niewoli. To wzruszająca opowieść o sile człowieka.
„Ja wam pokażę!” Katarzyny Grocholi to książka obyczajowa polskiej autorki, o której słyszał chyba każdy. Jest trzecią częścią bestsellerowej trylogii, w której znajdują się również bardzo dobre powieści „Nigdy w życiu” i „Serce na temblaku”. Główną bohaterką jest pełna energii i humoru Judyta, a saga traktuje o jej przygodach i miłosnych perturbacjach.
Jak w kilka chwil wywołać międzynarodowy skandal? Wystarczy do tego ogromny tort i dwóch przystojnym mężczyzn. Brzmi tajemniczo, ale to na Henry’ego i Alexa były zwrócone oczy całego świata na królewskim weselu. Książe Henry i Alex, syn prezydentki USA, lądują w torcie weselnym. By zażegnać kryzys dyplomatyczny, doradcy PR zmuszają chłopaków do spędzenia razem idealnego dnia i uwiecznienia go na Instagramie. Jednak niespodziewanie instagramowa przyjaźń zmienia się w coś więcej. Czy to uczucie ma szansę przetrwać? Tego dowiecie się, czytając „Red, White & Royal Blue”.
Markus Zusak pisze książki obyczajowe dla dorosłych, które zapadają w pamięć. Wszystko za sprawą lekkości pióra i chwytających za serce historii. Tak było w przypadku jego poprzedniej książki i światowego bestsellera „Złodziejka książek”, tak jest i teraz. „Gliniany most” to wciągająca opowieść o braciach Dunbar. Jest ich pięciu – mieszkają w domu bez opieki żadnego dorosłego. Pewnego dnia do domu powraca ojciec, który porzucił braci po śmierci matki. Chce zbudować most, a wyzwanie przyjmuje od razu jeden z synów, Clay. Brzmi tajemniczo? To dopiero początek tej porywającej opowieści.
Dobra książka obyczajowa, która przeniesie cię do świata fantazji i nieograniczonych możliwości? Oto ona. Gdzieś na skraju światów istnieje kraina z magiczną biblioteką, w której każda książka ma własną biografię. Każda książka pokazuje też, jak mogą potoczyć się losy, w zależności od podjętych decyzji. Gdy Nora Seed odkrywa magiczną bibliotekę, może prowadzić swoje życie w kierunku, o jakim tylko marzyła. Tylko czy się jej to uda? To dobra powieść obyczajowa, która opowiada historię o nadziei, miłości i wielkich marzeniach.
Dobre książki obyczajowe o pięknie przyrody i porywającym wątku kryminalnym nie zdarzają się często. Ale „Gdzie śpiewają raki” to niezwykła opowieść o ludzkiej tragedii i sile przyrody. Barkley Cove to miasteczko na wybrzeżu Karoliny Północnej. Na okrytych złą sławą mokradłach w 1969 roku odnaleziono zwłoki mężczyzny. Mieszkańcy miasteczka o śmierć chłopaka obwiniają Kyę Clark, która mieszka na bagnach. Jednak czy to ona stoi za śmiercią chłopaka? Przeczytaj „Gdzie śpiewają raki” i odkryj porywającą historię miasteczka Barkley Cove.
Są książki obyczajowe, które na lata zapadają w pamięć. „Klara i słońce” to jedna z nich. Klara to sztuczna przyjaciółka – posiada pamięć i ogromną empatię. Została kupiona dla pewnej nastolatki, której chce jak najlepiej służyć. W tej misji ma jej pomóc tajemnicze Słońce. Jednak czy się to uda? Noblista po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem opisywania ludzkich emocji. Sztuczna przyjaciółka musi radzić sobie z przeróżnymi ludzkimi uczuciami – radością, nienawiścią, gniewem i bólem. Jak poradzi sobie z tym zadaniem? Jakie będą jej dalsze losy? Tego dowiesz się, czytając najnowszą książkę Ishiguro.
Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje kultowa saga „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Seria opowiada o losach zabawnej Ani Shirley – od dzieciństwa aż do późnej dorosłości. To doskonała powieść obyczajowa dla młodzieży, którą powinien przeczytać każdy.
„Felix, Net i Nika” Rafała Kosika to seria książek obyczajowych dla młodzieży z elementami science fiction. Opowiada o niezwykłych przygodach trójki nastolatków z warszawskiego gimnazjum. Choć bohaterowie niejednokrotnie muszą ratować świat, całość utrzymana jest w lekkim, zabawnym tonie.
Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmują „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Choć powieść ta ma już swoje lata, można z pewnością uznać ją za pierwowzór książki obyczajowej dla młodzieży. Zabawne przygody dzieciaków z Bullerbyn zachwycają czytelników z każdego pokolenia.