Data modyfikacji:

Najlepsze książki o zwierzętach dla dzieci 

Jeśli ty i twoje dzieci kochacie książki, to z pewnością te o zwierzętach stanowią część rodzinnych zbiorów. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, podróżują po całym świecie, chodzą na tylnych łapach. Mają kolory nie z tej Ziemi, niezłe charakterki i tysiąc pomysłów na minutę!  

książka o zwierzętach

Zestawienie polecanych książek o zwierzętach dla dzieci w różnym wieku zawiera nowości wydawnicze, bestsellery ostatnich lat oraz książki nieco zapomniane, ale warte odświeżenia z kurzu zalegającego często na najwyższych półkach domowej biblioteczki. Znajdźcie w tej liście coś (albo kilka „cosiów” dla siebie) i bawcie się słowem oraz obrazami. Zapraszamy – najlepsze książki dla dzieci stoją przed wami otworem!

Dobra książka o zwierzętach dla młodszych dzieci 

W tym miejscu znajdziesz książki dla dzieci o zwierzętach – dla dzieci, które umieją skupić uwagę na tyle, że zdążysz przeczytać kilka linijek tekstu zanim maluch przekręci kartkę w poszukiwaniu nowych doznań. Zazwyczaj dzieje się to w okolicach drugiego roku życia. Każde dziecko rozwija się w tempie odpowiednim dla siebie. Tak więc dostosuj lekturę do możliwości dziecka. Poniżej znajduje się spis książek papierowych dla dzieci 2-4 lata, które… nie nadają się dla małych gryzoni.

„O fretce, która dała się porwać wiatrowi”, M. Guśniowska, M. Kurczewska 

Historia fretki pokazuje, że bezpiecznie i zachowawczo nie zawsze znaczy lepiej. Świat jest bowiem piękny i przyjazny. Nie warto wyłącznie siedzieć w norze, lecz wyruszyć na odkrywanie cudów świata! Autorka w bardzo łagodny sposób pokazuje, że można oswajać nawet największe lęki i przełamywać strach. To przystępny sposób, żeby pokazać dziecku, jak bezpiecznie radzić sobie z emocjami. 

„Nie bój się, dziadku!”, Paweł Pawlak

Książka dla dzieci o zwierzętach, która zachwyca podwójnie: treścią oraz ilustracjami tworzonymi na zasadzie wycinanki. Stefcia (mały króliczek, który w czasie nieobecności zapracowanej mamy zostaje pod opieką dziadków) dzielnie stawia czoło stereotypom, w które wierzy dziadek, i udowadnia, że nawet mała zajęczyca jest w stanie zmieniać świat na lepsze. To historia o tym, że każdego (bez względu na płeć i wiek) stać na odwagę. Każdy też ma prawo do strachu, niepewności i lęku oraz każdy walczy z nimi na swój sposób.  

„Psy, pieski, psiaki”, Marcin Przewoźniak

To zbiór opowiadań. W każdym z nich czytelnik poznaje innego psa z jego wyjątkową historią i niepowtarzalnym wyglądem. A wszystkie one udowadniają, że pies i człowiek to najlepsi przyjaciele!  

„Moje – nie moje”, Liliana Bardijewska 

Opowieść o tajemniczym jajku, które pewnego dnia pojawiło się na leśnej polanie. Piękna bajka dla najmłodszych o tym, że pozory mylą, a prawdziwe piękno i dobro kryją się niekiedy pod bardzo niepozorną postacią. Książka o zwierzętach dla dzieci, która wyzwala głęboko skrywane w nas wszystkich tajemnice. Znakomita lektura, jeśli chcesz sięgnąć po mądrą książkę dla 4-latka.

Książki o zwierzętach dla dzieci – starszaków 

Tu pokazujemy kilka pozycji literackich dla starszaków kochających zwierzęta. Dla tych, którzy chcą poznawać świat przyrody w lekki, miły i przyjemny sposób. Wśród naszych propozycji znajdziesz m.in. książki dla 10-latki.

seria „Niesamowita natura”, Pavla Hanackova 

Serię „Niesamowita natura” tworzą 3 książki: „Zdumiewające przyjaźnie”, „Sztuka przetrwania”, „Mity i stereotypy”. Każda z nich jest doskonała. Polecamy zacząć od „Mity i stereotypy”. Co w niej porywającego? Dziecko pozna odpowiedź na pytanie: dlaczego pozory mylą? Dlaczego to nie jest prawda, że przed niedźwiedziem trzeba prędko uciekać na drzewo? Dlaczego strusie to tchórzliwe stworzenia? Czy węże mają dobry słuch? Każda książka z tej serii odkrywa nowe tajemnice świata zwierząt. 

„Plotki o zwierzętach”, Marcin Kostrzyński 

Książka o zwierzętach dla dzieci w wieku 7-12 lat. W każdym rozdziale autor obala mity na temat zwierząt. Wyczerpująco i konkretnie. Okazuje się, że nie tylko ludzie mierzą się ze stereotypami. Jeśli szukasz książki dla 8-latki kochającej zwierzęta, koniecznie sięgnij po tę propozycję.

„Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach”, Sophie Corrigan

Książka o zwierzętach dla dzieci w wieku 6-10 lat. Komiksowe obrazki i masa zwierząt, które wyjaśniają czytelnikowi, dlaczego niektóre plotki o nich nie są totalną bzdurą. Na końcu książki znajduje się słowniczek, który objaśnia trudniejsze wyrazy. 

„Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt”, Agnieszka Frączek, Jola Richter-Magnuszewska

W tej książce o zwierzętach dla dzieci w wieku 5-10 lat znajdziesz masę ciekawostek podanych w najróżniejszy sposób. Krótkie opisy, wierszyki, konkretne dane i zabawne spostrzeżenia. Dużo się dzieje. A ogromną robotę wykonują barwne ilustracje. 

„Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat”, Maja Mulak

Wrażliwa dziewięciolatka, Majka, dowiaduje się, że przez kupowanie rzeczy zawierających olej palmowy, pośrednio wspiera niszczenie „płuc ziemi”, domu orangutanów. Postanawia zrobić coś więcej poza wydaniem współczującego westchnienia: „Och, co za okrutny los spotyka te zwierzęta”.   

Książeczka z odgłosami zwierząt dla najmłodszych czytelników 

Oczywiście w każdej książce, gdzie są obrazki zwierząt, wybrzmiewa „muuu”, „i ha ha” lub „beee”. Jeśli jednak szukasz książki z wieloma odgłosami zwierząt, to wybierz tę: „Odgłosy na wsi” – Natalia Kawałko-Dzikowska. Proste wierszyki, krótkie opisy, ponad 60 dźwięków. 

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.