Data modyfikacji:

Ranking najlepszych książek dla 4-latka

W najnowszym artykule prezentujemy ci najciekawsze książki dla 4-latka. Ranking zawiera pozycje z różnorodnych tematyk, więc z pewnością znajdziesz coś ciekawego dla siebie i dla twojego dziecka! Zobacz nasze propozycje:

 • Kaczka-dziwaczka
 • Historie Pucia
 • Ada Bambini, naukowczyni
 • Dziewczynki latają wysoko
 • Calineczka
 • Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły
 • Na wakacjach
książka

Jak wybrać najlepsze książki dla 4-latka z naszego rankingu?

Przy wyborze najlepszych książek dla dzieci pamiętaj o kilku zasadach. Jesteśmy zdania, że im więcej bajek, tym lepiej dla twojego 4-latka. Przede wszystkim dostosuj bajkę do wieku twojego malucha. Te polecane dla mniejszych dzieci mogą okazać się zbyt łatwe, natomiast te przeznaczone dla o wiele starszych dzieci mogą się okazać za trudne do przyswojenia.

Ponadto powinieneś testować różne formy: opowieść o zwierzątkach, księżniczkach, odkrywcach, a może o samochodach? Sprawdź, co twoja pociecha lubi najbardziej!

Pamiętaj, że nie musisz określać, czy książka jest dla 4-letniej dziewczynki czy dla chłopca. Pozwól dziecku zdecydować, które typy książek lubi najbardziej czytać. Bez względu na jego płeć, gdyż najważniejsze są zainteresowania i odkrywanie wraz z dzieckiem nowych, niezwykłych historii! Sprawdź także, jakiej długości bajki lubi twoje dziecko: może preferuje krótkie opowieści przed snem? A może lubi wielogodzinne czytanie rodziców? Zobacz nasze propozycje książek dla 4-letniej dziewczynki i 4-letniego chłopca.

 1. Kaczka-dziwaczka, Jan Brzechwa
 2. Historie Pucia, Marta Galewska-Kustra
 3. Ada Bambini, naukowczyni, Andrea Beaty
 4. Dziewczynki latają wysoko, Raquel Diaz Reguera
 5. Calineczka, Hans Christian Andersen
 6. Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły, Asa Lind
 7. Na wakacjach, Bieber Hartmut

„Kaczka-dziwaczka”, Jan Brzechwa

Równie ważne, co zapoznawanie dziecka z bajkami, jest również pokazanie mu klasyków literatury dziecięcej. Jednym z nich jest bajka „Kaczka-dziwaczka” Jana Brzechwy z serii najpiękniejszych polskich wierszy dla dzieci. Gwarantujemy, że zarówno uczy, jak i bawi, rozwijając wyobraźnię u kolejnych pokoleń młodych czytelników. Polecamy wybrać wydanie, które zostało wzbogacone o barwne ilustracje, które są małymi dziełami sztuki. Jest to doskonała bajka z rodzaju „książki na dobranoc dla 4-latka”.

Zobacz także nasze wybory ksiażki dla 5-latka oraz książki dla 6-latka

Cykla „Historie Pucia”, Marta Galewska-Kustra

Dzięki swoim bajkom pisarka Marta Galewska-Kustra znalazła doskonały sposób, jak zarówno uczyć i bawić dzieci. Stworzyła ona książki o Puciu, chłopcu, który uczy się wielu zachowań, które potrzebne będą mu w codziennych sytuacjach. Każda z bajek to doskonała okazja, aby zapoznać swojego malucha z wieloma elementami życia.

pucio
pucio

Twórczość pisarki to doskonałe książki edukacyjne dla dzieci 4 lata oraz książki do nauki dla 4-latka. Wystarczy, że posadzisz dziecko na kolanach i rozpoczniecie czytanie przygód Pucia.

Marta Galewska-Kustra to logopeda, pedagog dziecięcy oraz pedagog twórczości, która poprzez swoje książki chce wesprzeć rozwój dzieci. Jej historie uzupełnione są rysunkami utalentowanej graficzki Joanny Kłos, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Ada Bambini naukowczyni”, Andrea Beaty

Kolejna książka dla 4-latka z rankingu to opowieść o dziewczynce: Adzie Marii Bambini, która jest małą odkrywczynią. Tak jak i jej przyjaciele: Ignaś i Rózia, którzy razem tworzą wiele naukowych eksperymentów. „Ada Bambini naukowczyni" to długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowej serii, która inspiruje od najmłodszych lat do rozwijania własnych pasji. Cykl opowiadań został stworzony przez Andreę Beaty, zaś został uzupełniony niezwykłymi obrazami Davida Robertsa. Jeśli szukasz mądrych książek dla dzieci, sięgnij po tę propozycję.

„Dziewczynki latają wysoko”, Raquel Diaz Reguera

Powyższa książka to zdecydowanie bajka, która ma motywować małe dziewczynki do działania. W „Dziewczynki latają wysoko” poznajemy trzy przyjaciółki, które mają ogromne marzenia: Adriana chciałaby zostać najlepszym pilotem świata, Helena chciałaby być sławną pisarką, zaś Martyna marzy o byciu wybitną skrzypaczką. Dzięki bajce poznajemy ich niezwykłe, dziecięce perypetie oraz sposoby dążenia do celu pomimo przeciwności losu, które tworzy nieprzyjemny pan Chciećtomóc.

„Calineczka”, Hans Christian Andersen

Calineczka to kolejna bajka, która może przypaść do gustu twojemu maluchowi oraz tobie, jeśli nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z tą pozycją. Tytułowa bohaterka to malutka dziewczynka, która przeżywa mnóstwo wielkich przygód. Niestety na swojej drodze spotyka nieżyczliwe stworzenia, ale także poznaje wielu przyjaciół. Ta opowieść wciąga dzieci od pokoleń!

„Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły”, Asa Lind

„Piaskowy wilk i prawdziwe wymysły” to piętnaście opowieści, które są czytelniczą przygodą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tytułowy Piaskowy Wilk oraz Karusia starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące jego oraz często nas pytania: czy można zatrzymać bądź cofnąć czas? Ile razy mamy prawo zmienić zdanie? Co tak naprawdę dzieje się w nocy z kolorami?

Odpowiedzi mogą zaskoczyć nawet dorosłego! Bajki Asy Lind to opowieści na pograniczu rzeczywistości oraz dziecięcej fantazji, które zostały uzupełnione rysunkami Kristiny Digman, tworzącymi klimat opowiadań.

„Na wakacjach”, Bieber Hartmut

Książki interaktywne dla 4-latka? W pełni polecamy ten typ książek. Jedną z nich jest „Na wakacjach” Biebera Hartmuta. Znajdziesz w niej niezwykłe ilustracje wakacji nad wodą, w górach, na wsi, w mieście, latem i zimą. Waszym zadaniem będzie odnalezienie elementów ukrytych na naprawdę barwnych ilustracjach. To zdecydowanie książka sprawdzająca spostrzegawczość!

Autorka: Katarzyna Pyrek