Data modyfikacji:

Najlepsze książki historyczne dla dzieci

Historia w szkole jest często przedstawiana mało atrakcyjnie, tymczasem temat naszej przeszłości ma ogromny potencjał. To niezwykle ciekawe jak dawniej żyli ludzie oraz jakie wydarzenia i charyzmatyczne postacie zmieniały świat. Żeby rozbudzić zainteresowanie tymi zagadnieniami, warto już od najmłodszych lat proponować książki historyczne dla dzieci. Ograniczając się do podręczników, z pewnością nie uda nam się tego osiągnąć. Na szczęście dostępnych jest mnóstwo ciekawych tytułów historycznych. Przedstawiamy nasze propozycje.
ksiazki historyczne dla dzieci

Czy książki historyczne dla dzieci mogą być ciekawe?

Wiedza, którą chcemy przekazać, wcale nie musi być podawana w tradycyjnej, niezbyt ciekawej formie. Jeśli chcesz rozbudzić zainteresowanie światem i przeszłością, zaopatrz domową biblioteczkę w pasjonujące, niekonwencjonalne książki historyczne dla dzieci. Bogato ilustrowane, ciekawie napisane, niekiedy w formie komiksu – do wyboru masz wiele oryginalnych propozycji, które mają szansę trafić do młodego czytelnika.

Jakie będą najlepsze książki dla dzieci? Zobacz nasze propozycje książek o historii dla dzieci i młodzieży:

  • „Dawniej i dziś” z serii „Mądra Mysz” – Christa Holtei
  • „My i nasza historia” – Yvan Pommaux
  • „Ale historia…” – Grażyna Bąkiewicz
  • „Strrraszna historia” i „Horrrendalna historia Polski”
  • „Tytus Romek i A’Tomek – Księgi historyczne” – Jerzy Henryk Chmielewski
  • „Królewskie życie królów” – Małgorzata Strękowska-Zaremba
„Dawniej i dziś” – książki o historii dla najmłodszych dzieci z serii „Mądra Mysz” Czy książkami historycznymi dla dzieci można zainteresować już młodsze przedszkolaki? Oczywiście! Dobrym wstępem do opowiadania o tym, jak wyglądał dawniej świat, są krótkie książeczki z serii „Mądra Mysz”:
  • „Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty, a jak żyją dzisiaj”,
  • „W gospodarstwie dawniej i dziś”,
  • „Pojazdy dawniej i dziś. Na czterech kołach z epoki kamienia do dzisiaj”.
Opowiadania napisane są prostym i przystępnym językiem, mimo to przekazują sporą dawkę wiedzy. Najmłodsi mają szansę dowiedzieć się z nich, jak dawniej żyły dzieci i spojrzeć na świat z ich perspektywy.

„My i nasza historia”

Pięknie i bogato ilustrowane książki historyczne są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Fascynująca pozycja, jaką z pewnością jest „My i nasza historia”, wyróżnia się dużym formatem, efektowną szatą graficzną oraz zwięzłą, konkretną treścią, która trafia w sedno. Na niespełna 100 stronach przedstawia opowieść o życiu na Ziemi, powstaniu gatunku ludzkiego i naszych losach aż do 2000 roku.

To ogromna dawka wiedzy przekazana w bardzo ciekawy sposób i przy wykorzystaniu różnych form przekazu, między innymi komiksu czy dialogu. Jeśli szukasz książki o historii dla dzieci, która rozbudzi ciekawość tym pasjonującym tematem w sposób daleki od klasycznych podręczników, wybierz „My i nasza historia” – książkę, której bohaterami jesteśmy my wszyscy.

„Ale historia…”

Książki z serii „Ale historia…” są dowodem na to, że opowieść o przeszłości, ubrana w odpowiednie słowa, może być porywająca. Grażyna Bąkiewicz stworzyła 9 tytułów, których nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego dziecka szkolnego.

Każda z tych pozycji dotyczy innego okresu historycznego, a poznajemy je z perspektywy współczesnych nastolatków, którzy przenoszą się kolejno w różne epoki. Przystępny język, niezliczone ciekawostki i ciekawa szata graficzna czynią z tych tytułów idealne książki historyczne dla starszych dzieci i młodzieży. To zdecydowanie książki młodzieżowe, które warto przeczytać.

W serii ukazały się dotychczas:
  • „Ale historia... Mieszko, ty wikingu!”,
  • „Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa?”,
  • „Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło”,
  • „Ale historia… Zygmuncie, i kto tu rządzi?”,
  • „Ale historia… Stasiu, co ty robisz?”,
  • „Ale historia… Mamy niepodległość!”,
  • „Ale historia… Ta potworna wojna”,
  • „Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL”,
  • „Ale historia… Skąd te krzywe usta, Bolesławie?”.

„Strrraszna historia” i „Horrrendalna historia Polski”

Rozbudowana seria książek historycznych dla dzieci i młodzieży, która pokazuje najważniejsze i najciekawsze okresy rozwoju ludzkości. Można w nich znaleźć między innymi opowieści o ludziach pierwotnych, Wikingach, wojnach światowych, średniowieczu czy starożytnych Grekach, Rzymianach i Egipcjanach. Ogromna dawka wiedzy podana jest w ciekawej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie.
W Polsce ukazały się dodatkowo pozycje poświęcone historii naszego kraju, wzorowane na kultowej już serii. Wyszły spod pióra Małgorzaty Fabianowskiej, a seria nosi nazwę „Horrrendalna historia Polski” i obejmuje tytuły:
  • „Ci sprytni Słowianie”,
  • „Pokrętni Piastowie”,
  • „Dynamiczna dynastia Jagiellonów”,
  • „Atrakcyjni królowie elekcyjni”,
  • „Sakramencki sarmatyzm”,
  • „Zagmatwane zabory”,
  • „Nieznośna niepodległość”.

„Tytus Romek i A’Tomek – Księgi Historyczne”

Co zrobić, jeśli tradycyjne książki historyczne dla dzieci i młodzieży nie zdadzą egzaminu? Zainteresuj dziecko komiksem. W roli przewodników doskonale sprawdzi się niezawodne trio: Tytus, Romek i A’Tomek, którzy ruszają śladem ważnych wydarzeń historycznych. Skąd wziął się polski hymn? Jak wyglądała Bitwa Warszawska? Komiksy poruszają te i wiele innych tematów. Istnieje duża szansa, że dzieciom, które męczą się, czytając klasyczne książki, przypadną do gustu te ciekawe i wciągające komiksy. Dzięki nim informacje dostaną się do głowy w niezauważony sposób, co z pewnością przyda się na lekcjach historii.

„Królewskie życie królów

Czy książka historyczna dla dzieci może być zabawna i jednocześnie dostarczyć solidnej dawki wiedzy? Najlepszym na to dowodem jest „Królewskie życie królów”, kolejny komiks wśród naszych propozycji, który wciągnie dzieci i młodzież w różnym wieku, przedstawiając im w żartobliwy, ale zarazem prawdziwy sposób sylwetki władców Polski. Znajdziesz tu przekrój od Mieszka I aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego, a oprócz podstawowych informacji, możesz liczyć również na ciekawostki, które być może zaskoczą również rodziców.
Zdjęcie: Masson-Simon/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym